Ostrowski Poranek z Geriatrią [ZDJĘCIA]

2
Diagnostyka i ocena bólu u osób w podeszłym wieku, nieopioidowe leki przeciwbólowe, zasady leczenia bólu przewlekłego, rozpoznanie i leczenie bólu neuropatycznego oraz interakcje leków przeciwbólowych - m.in. takim zagadnieniom poświęcono Pierwszy Ostrowski Poranek z Geriatrią, który odbył się dziś w MDK w Ostrowie Wielkopolskim.

Blisko osiemdziesięciu lekarzy rodzinnych, geriatrów, internistów oraz lekarzy innych specjalności leczących osoby starsze uczestniczyło dziś w I Ostrowskim Poranku z Geriatrią, który w całości poświęcony został tematyce leczenia bólu przewlekłego u osób w podeszłym wieku. – Pomysł organizacji tej konferencji narodził się z naszych doświadczeń, pracy na oddziale geriatrycznym. Osób starszych z różnymi dolegliwościami z roku na rok przybywa, rośnie zapotrzebowanie na tego typu oddziały w całej Polsce – mówił podczas konferencji lek. Marek Widenka, pomysłodawca i kierownik naukowy. – Tych dolegliwości bólowych u starszych pacjentów jest dużo, to efekt wielu chorób dotykających osoby w tym wieku, wymagają one z naszej strony szczególnej troski i uwagi w doborze leków. W tym przypadku trzeba mieć wiedzę i duże doświadczenie, żeby pomóc tym pacjentom, a nie zaszkodzić – dodał.

Uczestnicy wysłuchali w sześciu wykładów. Wśród prelegentów byli: prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis i dr n. med. Ewa Deskur-Śmielecka z Katedry Medycyny Paliatywnej i Pracowni Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz lek. Marek Widenka z Oddziału Geriatrycznego ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim.

– Ostrów Wielkopolski jest dużym ośrodkiem na mapie geriatrycznej Polski. Jest jednym z dwóch tego typu ośrodków w Wielkopolsce, które dysponują oddziałami geriatrycznymi. Z tego, co wiem, szpital dostał też akredytację na szkolenia z zakresu geriatrii, sześć miejsc specjalizacyjnych, w związku z tym należy zachęcić młodych lekarzy do wybrania tej specjalizacji. Bardzo się cieszę, że jest takie miejsce jak Ostrów, które daje zielone światło geriatrii, a sama konferencja ma szczególny wydźwięk – mówiła prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis. – Leczenie bólu u osób starszych to temat poważny, ponieważ my jako lekarze spotykamy się tu z wielochorobowością ze względu na niepożądane działanie leków – dobór odpowiedniej terapii, która będzie zarówno bezpieczna dla pacjenta jak i skuteczna jest bardzo trudny – dodała dr Ewa Deskur-Śmielecka.

Organizatorem konferencji była Wielkopolska Izba Lekarska Delegatura w Ostrowie Wielkopolskim oraz Oddział Geriatryczny ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim. – Chciałem podziękować doktorowi Markowi Widence za podjęcie organizacji takiego wyjątkowego szkolenia z zakresu geriatrii i leczenia bólu. Leczenie osób starszych staje się olbrzymim problemem. Na 9 mln seniorów przypada 400-stu geriatrów, to jest prawdziwa tragedia. W samej Wielkopolsce jest ich 19-stu. Leczenie bólu jest tematem bardzo istotnym bo są takie jednostki chorobowe gdzie nie idzie sobie z tym poradzić, a dobór leków, dla osób 75+, które są skuteczne i nie dają efektów ubocznych jest bardzo trudny – mówił podczas uroczystego otwarcia konferencji lek. dent. Wiesław Wawrzyniak, Wiceprezes ORL WIL, przewodniczący Delegatury WIL w Ostrowie Wielkopolskim.

Słowa wsparcia dla Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Delegatury w Ostrowie oraz dra Marka Widenki popłynęły ze strony dyrekcji ostrowskiego szpitala i starosty powiatu ostrowskiego. Organizatorzy mają nadzieję, że spotkanie to zapoczątkuje cykl konferencji, które mają na celu propagowanie wiedzy z zakresu geriatrii oraz stworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń związanych z opieką medyczną nad pacjentem w podeszłym wieku. Patronat Honorowy sprawowali: Prezes ORL WIL lek. Artur de Rosier, Wiceprezes ORL WIL dr n. med. Krzysztof Kordel, przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Medycznego prof. dr hab. Jacek Wysocki oraz Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick