Ostrowscy radni po raz pierwszy głosowali na tabletach. Jak im poszło?

4
Lutowa sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego była przełomowa. Po raz pierwszy w historii radni głosowali dzięki systemowi elektronicznemu eSesja, który pozwala śledzić wyniki w czasie rzeczywistym. To także pierwsza sesja, na której pojawiły się w ich rękach tablety. Sprawdziliśmy, jak poradzili sobie z nowymi technologiami.

O tym, że sesja zaplanowana na 18 lutego będzie pierwszą, podczas której głosowanie odbędzie się z wykorzystaniem tabletów oraz systemu eSesja było wiadomo już pod koniec stycznia. Kończąc tamtą sesję przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego poprosił radnych o pozostanie w Forum Synagoga i wzięcie udziału w szkoleniu z obsługi systemu oraz zakupionych urządzeń.

Radni dowiedzieli się, jak poprawnie korzystać z nowego sprzętu, który ma im ułatwić pracę. Mieli też pytania dotyczące m.in. tworzenia kworum czy zgłaszania interpelacji w elektronicznym systemie. Wszystkie niejasności zostały wyjaśnione, a pierwszy sprawdzian z obsługi urządzeń nadszedł 18 lutego. – Mimo początkowych problemów technicznych, ale wszystko zostało opanowane .Jestem pełna podziwu szczególnie w stosunku do radnych ze starszych pokoleń, którzy świetnie sobie dają radę – powiedziała radna Milena Kowalska.

Nowoczesność idzie w parze z ekologią – powiedział radny Marian Herwich, który przez część poprzedniej kadencji był przewodniczącym rady. – Nie drukujemy ton papieru, co także jest ważne. Wszystkie potrzebne dokumenty otrzymujemy w formie elektronicznej – przyznał. Wyjaśnił również, że o kupno tabletów zabiegał w poprzedniej kadencji i – jak twierdzi – to dzięki jego inicjatywie można było je kupić. – Wygospodarowałem pieniądze i z końcem mojej kadencji tablety zostały kupione – zaznacza. Radny Szymon Matyśkiewicz podkreśla jednocześnie, że głosowanie z wykorzystaniem systemu elektronicznego usprawnia funkcjonowanie rady. – Wydaje mi się, że ten system zdecydowanie się sprawdzi – podkreśla.

Korzyści z głosowania za pomocą tabletu mogli odczuć także widzowie Telewizji Proart oraz portalu wlkp24.info, którzy śledzili poniedziałkową transmisję na żywo. Na bieżąco prezentowaliśmy wyniki głosowań pokazując także, kto był „za”, kto „przeciw”, a kto „wstrzymał się od głosu”.

Zobacz VI Sesję Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. W powiecie radni mają tablety już trzecią kadencję, a głosują przy ich pomocy od grudnia ubiegłego roku. Papuga zawsze druga. I chce błyszczeć za wszelką cenę. A kto to papuga?

  2. Koszty poniesione na zakup tabletów należało przeznaczyć na zakup drona z czujnikami zanieczyszczenia powietrza.

  3. Niech się radni nie chwalą tabletami, tylko sytuacją w oświacie i podwyższeniem ulgi użytkowania wieczystego z proponowanych 95% na 75%. Dodam, że w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu ulga wynosi 98%

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick