DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Opalenica, Kołaczkowo pod Wrześnią i Poznań, – co łączy te miasta?

Fort VII określany był potocznie, jako „obóz krwawej zemsty” – to pierwszy obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce. Od 10 października 1939 roku przetrzymywano w kazamatach tej twierdzy zasłużonych Wielkopolan. Pierwszymi zatrzymanymi byli Powstańcy Wielkopolscy i Śląscy. Ziemianie, księża i kupcy. W murach tego fortu więziono ponad 20 tysięcy osób.

Miejsce pamięci

Na początku lat sześćdziesiątych w murach twierdzy zaczęła działać Izba Pamięci. Znane dziś Muzeum Martyrologii Wielkopolan to już historia nowożytna, a wystawa poświęcona męczeństwu więźniów przypomina o tragicznych losach osób, które trafiły do miejsca kaźni. Każdego roku pod tablicami z nazwiskami zmarłych zapalane są znicze pamięci.

Sam fort to także unikatowe miejsce pod względem historycznym. Lada moment rozpocznie się drugi etap jego renowacji przy udziale środków z WRPO 2014+. Remont obejmuje między innymi pomieszczenia przy kaponierze oraz w budynku blokhauzu. Kolejne unijne wsparcie dla renowacji obiektu to ponad 3 miliony złotych, wcześniej na ten cel przekazano ponad 11 milionów złotych. W wyremontowanych pomieszczeniach ma powstać wystawa o tematyce fortyfikacyjnej, a na zewnątrz nowa ścieżka tematyczna, która powinna być gotowa do końca przyszłego roku.

Historia i kultura

W Kołaczkowie pod Wrześnią najważniejszym miejscem jest bez wątpienia pałac Władysława Reymonta. Wybitny pisarz kupił majątek w samym sercu miasta w 1920 roku i wykorzystywał go, jako letnią rezydencję. Przez lata była to też stolica kulturalnej mapy regionu, a do Kołaczkowa zjeżdżali inni wybitni pisarze i artyści.

Dziś w pałacu mieści się Gminny Ośrodek Kultury i dwie placówki muzealne: Regionalna Izba Spółdzielczości Bankowej oraz Izba Pamięci Władysława Reymonta. Są w niej m.in. autentyczne meble pisarza, kopie archiwalnych zdjęć, dokumentów i listów, prezentowane są też jego dzieła i ich tłumaczenia. Sam pałac ma być również rewitalizowany. Dotacja z WRPO 2014+ na ten cel to prawie 2 mln złotych.

W czynie społecznym

W Opalenicy mieszkańcy już korzystają z odnowionego Centrum Kultury i Biblioteki. Rzecz w tym, że to nie zupełnie nowy obiekt, a gruntownie wyremontowana stara siedziba domu kultury, który został wybudowany przez mieszkańców kilkadziesiąt lat temu „w czynie społecznym”. Wielu z tych, którzy budowali ten gmach teraz też do niego zagląda. Zmieniło się dosłownie wszystko, a dotacja na ten cel z WRPO 2014+ wyniosła prawie 2,8 miliona złotych. Teraz oprócz biblioteki jest tam nowoczesna scena i małe kino społecznościowe.

Więcej na temat projektów kulturalnych w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę, w którym można zobaczyć również jak powstaje nowa siedziba Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz