Omar Hakim i Rachel Z w Ostrowie Wielkopolskim

1
Kolejny mocny jazzowy akcent w trakcie 25. roku działalności kulturalnej Jerzego Wojciechowskiego - organizatora cyklu koncertów "Jazz w muzeum". Tym razem 10 kwietnia do ostrowskiego Kina Komeda zawita słynny perkusista Omar Hakim wraz z pianistką Rachel Z. Pierwszy to mistrz sesyjnej gry o jazzowej finezji i darze do groovu, druga uznawana za jedną z najbardziej wpływowych postaci nowego pokolenia. Muzycy przyjeżdżają do Ostrowa z najnowszą odsłoną swojego projektu OZ Experience. 

 

Omar Hakim& Rachel Z OZExperience

Omar Hakim – perkusja

Rachel Z – instrumenty klawiszowe, fortepian

Kurt Rosenwinkel – gitara

Linley Marthe – gitara basowa

Omar Hakim jest jednym z najwybitniejszych perkusistów ostatnich 40 lat. Urodzony w Nowym Jorku w 1959 r. W jego domu muzyka była od zawsze, gdyż jego ojciec grał na puzonie w orkiestrach Counta Basie’go i Duke’a Ellingtona oraz koncertował z Louisem Armstrongiem. Poza tym w jego domu bywali najwybitniejsi muzycy lat 60-tych z Johnem Coltranem na czele. Już w wieku 10 lat Omar grał z ojcem w okolicach Nowego Jorku a wieku 15 lat zaliczył pierwszą profesjonalna trasę koncertową. Znakomita reputacja sprawiła, że sam Miles Davis zaanonsował Omara do zespołu Weather Report (po odejściu Petera Erskina). Ukończył nowojorską School of Music and Art. Był członkiem big bandu Gila Evansa oraz zespołów Milesa Davisa, Davida Sanborna , George’a Bensona. Mimo że jego korzenie mocno umiejscowione są w jazzie, to był zawsze  otwarty na muzykę pop i świat rocka. Stąd w latach 1983/ 1984 brał udział w nagraniach płytowych Davida Bowie („Let’s Dance” i „ Tonight”), później zespołu Dire Straits („Brothers in Arms”), Stinga („ The Dream of the Blue Turtles”), Michaela Jacksona („HIStory”), Mick’ea  Jaggera(„PrimitiveCool”),koncertując także z Madonną, Mariah Carey, Peterem Gabrielem, Celine Dion, Lionelem Ritche, Anitą Baker, Kate Bush, Brucem Springsteenem,  Bryanem Ferrym czy zespołem Daft Punk. W latach 80-tych byłem jednym z pierwszych perkusistów, którzy zaczęli pracować z maszynami perkusyjnymi. W 1989 r. wydał swój pierwszy autorski album „Rhythm Deep”, za który otrzymał nominacje do nagrody Grammy. W 2000 r. wydał swoją drugą płytę „The Groovesmith”, i kolejne w 2010 r. „Reflectios” a w 2014 r. „We Are One” .  W 2010 r. założył z Rachel Z (późniejszą jego żoną) zespół The Trio of OZ choć ich współpraca zaczęła się rok wcześniej na płycie Rachel Z „I Will Possessus Your Heart”. W zespole tym zręcznie łączą swingującą jazzową wrażliwość z ich  miłością do alternatywnego rocka.

Warto również wspomnieć, że Omar Hakim zagrał również na płycie Uli Dudziak z 1983 r. „Sorrow  Is Not Forever…But Love”.

Rachel Z – prawdziwe jej nazwisko to Rachel Carmel Nicolazzo. Urodzona w Nowym Jorku jest absolwentką New England Conservatory of Music oraz Berklee College of Music. Przez wiele lat była podporą grupy Steps Ahead. Wybitna pianistka i keyboardzistka, zdobywczyni nagród Grammy. Posiada na swoim koncie kilkanaście autorskich płyt. Koncertowała i nagrywała z Al di Meolą (płyta „Kiss My Axe”), saksofonistą Bobby Watsonem, Reginą Carter, Wayne’m Shorterem (płyta „Highlife”), Terri Lyne Carrington, Marcusem Millerem, Lenny White’em, Stanleyem Clarkiem oraz Urszulą Dudziak. Ze świata poza jazzowego koncertowała i nagrywała z Peterem Gabrielem (2002-2006). W roku 1999 Rachel Z brała udział w jazzrockowym projekcie Stanleya Clarka I Lenny’ego White’a VERTU.

Z Omarem Hakimem oprócz The Trio Of OZ założyli zespół The Omar Hakim Experience. W 2015 r. koncertował z zespołem Journey podczas trasy w Kanadzie.

Kurt Rosenwinkel – amerykański muzyk należący do elity współczesnych gitarzystów. Pochodzi z Filadelfii. Już jako nastolatek współpracował z wielkimi gwiazdami jazzu jak Gary Barton, Paul Motian, Joe Henderson czy Brian Blade.

W jego zespołach grali m.in. saksofonista Mark Turner czy pianista Brad Mehldau. Na swoim koncie ma kilkanaście autorskich albumów. Natomiast jako sideman nagra ponad 100 płyt min. z Ericiem Claptonem, Chrisem Potterem, Danilo Perezem czy Joshua Redmanem a także z artystami ze sceny hip hopowej.

Linley Marthe – gitarzysta basowy urodzony na Mauritiusie. Współpracował z elitą muzyków jazzowych Francji (Michel Portal, Nguyen Le, Christian Escoude oraz artystami amerykańskimi jak Randy Brecker czy Gino Vanelli. Jednak najbardziej jest znany ze współpracy z formacją Joe Zawinul Syndicate. W Ostrowie Wielkopolskim gościliśmy go w ubiegłym roku z zespołem Deana Browna.

źródło: materiały organizatora

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick