Słowa ojca Rydzyka zaprzeczają nauce Ewangelii? Tak twierdzi abp Grzegorz Ryś i przeprasza za jego wypowiedź

3
Arcybiskup Grzegorz Ryś / fot. Adam Walanus, Wikipedia
Abp Grzegorz Ryś, Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej przeprosił za słowa wypowiedziane w sobotę z ambony przez ojca Tadeusza Rydzyka. Ten w kontrowersyjny sposób bronił bpa Edwarda Janiaka oskarżanego o tuszowanie pedofilii w polskim kościele, nazywając go męczennikiem mediów. "Chcę najmocniej przeprosić wszystkich, których dotknęła wypowiedź Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka. Bagatelizowanie grzechu, a jeszcze bardziej jego konsekwencji w życiu osób poszkodowanych, nie ma nic wspólnego z drogą Ewangelii" - czytamy w oświadczeniu.

Od pewnego czasu można zauważyć wyraźny podział w polskim kościele, którego granica przebiega w miejscu oceny aktów pedofilii oraz podejścia do próby rozliczenia tych, którzy są oskarżani o jej tuszowanie.

W sobotę głośno zrobiło się o ojcu Tadeuszu Rydzyku, który w dniu imienin Radia Maryja bronił z ambony bpa Edwarda Janiaka, nazywając go „męczennikiem mediów”. Lekceważąco wypowiadał się o filmach dokumentalnych opowiadających o pedofilii w polskim kościele i krytykował media, sugerując, że prowadzą nagonkę i straszą.

Jego słowa wywołały falę oburzenia wśród duchownych i polityków opozycji. Po jego wystąpieniu, w którym ani słowem nie wspomniał o ofiarach pedofilii, przeżywających tragedie, Prymas Polski Wojciech Polak poprosił listownie o wyjaśnienia w sprawie wypowiedzianych przez ojca Rydzyka tez podczas sobotnich uroczystości.

To jednak nie koniec. Głos w tej sprawie zabrał także Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej abp Grzegorz Ryś, który wydał krótkie oświadczenie, przepraszając za słowa wypowiedziane przez założyciela Radia Maryja. Podkreślił, że nie mają one „nic wspólnego z drogą Ewangelii. „Chcę najmocniej przeprosić wszystkich, których dotknęła wypowiedź Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka z dnia 05 grudnia br.
Bagatelizowanie grzechu, a jeszcze bardziej jego konsekwencji w życiu osób poszkodowanych, nie ma nic wspólnego z drogą Ewangelii”
– czytamy w oświadczeniu, którego pełną treść publikujemy poniżej.

Oświadczenie Arcybiskupa Administratora Apostolskiego Diecezji Kaliskiej

Jako Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej chcę najmocniej przeprosić wszystkich, których dotknęła wypowiedź Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka z dnia 05 grudnia br.

Bagatelizowanie grzechu, a jeszcze bardziej jego konsekwencji w życiu osób poszkodowanych, nie ma nic wspólnego z drogą Ewangelii.

Ewangeliczną drogą Kościoła jest uznanie win i nawrócenie oraz solidarność z najmniejszymi i cierpiącymi.

abp Grzegorz Ryś
Administrator Apostolski
Diecezji Kaliskiej

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Co z tego, że apb. Ryś przebrasza za Rydzyka jak podlegli Mu biskupi Napierała i Buzun uczestniczą w tej imprezie. Tak imprezie bo to nie była Msza święta.

  2. A dlaczego przeprasza za jakiegoś Rydzyka? Czy on należy do Kościoła katolickiego czy jest jakimś samozwancem? A jeżeli należy do Kościoła to dlaczego nie jest w jakiś sposób ukarany?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick