Jarocin. Większość kursów wstrzymanych, dowóz jedzenia do poddanych kwarantannie i apel do mieszkańców

0
Fot. screen z wideo / fanpage Adama Pawlickiego
Tak nietypowej konferencji prasowe w Jarocinie jeszcze nie było. Do ratusza nie dotarły żadne media, a przed kamerą w sali sesyjnej zasiadł tylko burmistrz Adam Pawlicki, który zdał raport z podjętych decyzji związanych z próbą zapobiegnięcia rozprzestrzenienia się koronawirusa na terenie gminy Jarocin.

Do tej pory w południowej Wielkopolsce potwierdzono jeden przypadek zachorowania na COVID-19. To mężczyzna z powiatu krotoszyńskiego, który trafił do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Jak informowaliśmy w poniedziałkowe przedpołudnie, jego stan jest średni.

Włodarz rozpoczął od hamowania zapędów mieszkańców gminy, którzy w ostatnich dniach szturmowali supermarkety oraz innego rodzaju sklepy z żywnością, aby zrobić zapasy na najbliższy czas. – To zły trend. Rząd zapewnił, że jedzenia nie zabraknie i nie trzeba gromadzić go na zapas – zaapelował Adam Pawlicki.

CZYTAJ TEŻ: W Sieroszewicach łamią rozporządzenie rządu? Wyjaśniamy

Burmistrz podkreślił, że ważniejszy od jedzenia jest dostęp do wody. To szczególnie ważne w kontekście prowadzonej rewitalizacji śródmieścia w tym instalacji kanalizacji deszczowej. – Po rozmowach z sanepidem i mieszkańcami, zdecydowaliśmy, że przepięcia realizowane w śródmieściu będą tak wykonywane, aby jak najmniej dotykały mieszkańców. Woda płynąca z kranów jest zdatna do picia. Dlatego nie ma potrzeby robienia zapasów. Nie ma niebezpieczeństwa zakażenia koronawirusem – dodał.

Burmistrz zadeklarował także pomoc osobom przebywającym na kwarantannie domowej. Posiłki są już dostarczane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarocinie z pomocą służb oraz Jarocińskich Linii Autobusowych, a w weekendy robi to spółka Jarocin Sport. – Mamy osoby objęte kwarantanną na terenie gminy Jarocin i zdajemy sobie sprawę, że ta liczba może rosnąć. Jesteśmy na to przygotowani – zapowiedział Pawlicki.

W poniedziałek burmistrz wydał także rozporządzenie ograniczające pracę urzędu miejskiego oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Obsługa mieszkańców jest możliwa wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty w magistracie przez telefon, internet bądź ePUAP. Na bieżąco będzie można załatwić tylko pilne rzeczy i w tym przypadku jesteśmy do dyspozycji. Wszystkie sprawy, które nie są do załatwienia na już, powinny zostać przełożone i o to prosimy – zaapelował.

CZYTAJ TEŻ: Mieszkaniec Karsek nie ma koronawirusa. Wynik badania jest negatywny

Kursy Jarocińskich Linii Autobusowych zostały praktycznie wstrzymane. Będą kursowały tylko linie poranne, które dowożą pracowników do pracy i popołudniowe przywożące pracowników z pracy. Pozostałe oraz te dostępne dotychczas w weekendy zostają zawieszone do odwołania. Będą funkcjonowały też te, które są zamówione i zlecone przez zakłady pracy. Co do wykonywania tych kursów oraz podobnych w tym zakresie, gmina jest elastyczna i otwarta na rozmowy z pracodawcami.

Także miejski basen jest od poniedziałku nieczynny. Również hotel zlokalizowany na terenie spółki Jarocin Sport przestaje funkcjonować. Dalej będzie działać jednak kuchnia w JS, która zaopatruje m.in. zakłady w żywność oraz posiłki regeneracyjne. Będzie służyła także pomocą w zakresie dostaw posiłków w weekendy dla osób, które są objęte kwarantanną.

– Nawołuję o maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi. Pamiętajmy, że wirus może osadzać się na klamkach, pieniądzach, wózkach w marketach. Nie bagatelizowałbym tego. Proszę o to, by panika zakupowa poszła w stronę ograniczenia możliwości zakażenia się tym wirusem – zaapelował do mieszkańców gmina Jarocin burmistrz Adam Pawlicki.

ZOBACZ TEŻ: Pustki podczas mszy. Niecodzienny widok w polskich kościołach

Informacja Burmistrza Jarocina na temat aktualnej sytuacji w Gminie Jarocin w kontekście #KORONAWIRUS

Opublikowany przez Adama Pawlickiego Poniedziałek, 16 marca 2020

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick