Oferty na dalszą część opracowania projektowego dla S11 (Kórnik – Ostrów) otwarte

3
Fot. GDDKiA
Wybrano firmę, która wykona dalszą część opracowania projektowego odcinka S11 Kórnik - Ostrów Wielkopolski. To pokłosie zerwania umowy z dotychczasowym wykonawcą dokumentacji. Najniższa oferta opiewała na 13 148 226,45 zł.

Dwanaście ofert wpłynęło do poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowy i Autostrad w związku z ogłoszonym przetargiem na wykonanie Studium Ekonomiczno-Techniczno-Środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz Koncepcji Programowej z dokumentacją geologiczno-inżynierską.

Mowa o dokumentacji odcinka drogi ekspresowej S11 łączącej Kórnik z Ostrowem Wielkopolskim. Najniższą umowę złożyła firma Schuessler-Plan Inżynierzy (13 148 226,45 zł), a najwyższą – Value Engineering (26 543 788,68 zł). Ta pierwsza zmieściła się w granicy kwoty przeznaczonej przez GDDKiA na ten cel (14 693 427,09 zł).

CZYTAJ TEŻ: „Zrobiono to po cichu, przeszli po polach bez zgody”. Rolnicy zablokowali DK25 [WIDEO]

Jak podkreślają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji, umowa zostanie podpisana prawdopodobnie w II kwartale 2020 roku, a termin realizacji zadania to 45 miesięcy od chwili podpisania umowy.

Rozstrzygnięty właśnie przetarg to pokłosie sytuacji, która ciągnie się w związku z dokumentacją tego odcinka S11 od kilku miesięcy. W ubiegłym roku GDDKiA rozwiązała umowę z poprzednim wykonawcą dokumentacji – firmą JPL Project. Oba podmioty rozpoczęły współpracę w styczniu 2018 roku. Od tego czasu został wykonany pierwszy etap, a więc Studium Korytarzowe. Przeprowadzono także spotkania z mieszkańcami terenów, przez które ma przebiegać brakujący odcinek S11. „Na odcinku pomiędzy Kórnikiem i Ostrowem Wielkopolskim planowana droga ekspresowa ominie Środę Wielkopolską i Pleszew. Połączy również odcinek S11 na południe od Poznania i autostrady A2 z istniejącą obwodnicą Jarocina oraz Ostrowa Wielkopolskiego” – informuje poznański oddział GDDKiA.

W połowie minionego roku rozpoczęły się problemy firmy, a przynajmniej wtedy została o nich poinformowana Generalna Dyrekcja. „17 lipca 2019 r. wykonawca poinformował, że na skutek m.in. wypowiedzenia umów kontrahentów oraz liczne odejścia pracowników, wycofał wniosek o restrukturyzację firmy i rozpoczął procedowanie wniosku o jej upadłość. Wyczerpując zapisy umowy i wcześniejsze próby porozumienia z wykonawcą, po ostatecznym wezwaniu do realizacji zadania i braku odpowiedzi, 10 października 2019 r. odstąpiliśmy od umowy z winy wykonawcy” – czytamy na stronie poznańskiego oddziału GDDKiA.

Państwowa instytucja naliczyła kary umowne i przystąpiła do przygotowania nowego przetargu, którego wyniki właśnie poznaliśmy.

To nie jedyne prace, które w tej chwili toczą się w związku z przygotowaniem budowy pozostałych odcinków. Dla fragmentów „ekspresówki” Szczecinek – Piła, Ujście – Oborniki, Oborniki – Poznań (wraz z obwodnicą Obornik) i Ostrów Wielkopolski – Kępno są przygotowywane Studia Ekonomiczno-Techniczno-Środowiskowe.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Prawie cztery lata na prace projektowe i koszt 13 baniek?
    To jakaś kpina, nie można tego jakoś uprościć?
    Prace budowlane tyle nie potrwają a za te 13 baniek ile można by wybudować

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick