Odtworzyli Bitwę pod Granowcem. Zobacz!

2
To była jedna z najbardziej kluczowych bitew w ramach powstania wielkopolskiego na południu województwa. O graniczny Granowiec sto lat temu walczyło blisko trzystu powstańców z ówczesnego powiatu odolanowskiego. W niedzielę mieszkańcy Granowca wraz z ostrowską grupą rekonstrukcyjną odwzorowali wydarzenia z 1918 roku i pamiętną bitwę. Zaangażowała się młodzież z miejscowej szkoły i cała społeczność lokalna. Byliśmy tam także z naszymi kamerami.

Granowiec, niewielka wieś w gminie Sośnie w powiecie ostrowskim. Dziś aż trudno uwierzyć, że jeszcze sto lat temu było to jedno z ważniejszych miejsc strategicznych w powstaniu wielkopolskim.

Po stu latach od tamtego zrywu mieszkańcy Granowca postanowili upamiętnić tamte ważne wydarzenia. Były więc oficjalne uroczystości w miejscach pamięci i msza w intencji powstańców z Granowca i okolic. W bitwie sto lat temu aż trzystu śmiałków złapało za broń, by walczyć o wolność.

W inscenizacji w Granowcu wzięły udział ostrowska grupa rekonstrukcyjna Bartosza Lisiaka, towarzystwo miłośników miasta Luboń i młodzież ze szkoły w Granowcu. Wspólnymi siłami przygotowali imponującą rekonstrukcję walk sprzed stu lat, w którą zaangażowanych było ok. 70 osób. Jak mówili organizatorzy, ich celem było przede wszystkim zachęcenie młodzieży do poznawania lokalnej historii. Przyglądając się „bitwie”, można było odnieść wrażenie, że zadanie zostało wykonane w stu procentach.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick