Odśnieżanie chodnika to nasz obowiązek – strażnicy miejscy przypominają i sprawdzają

15
Służby miejskie od wczoraj pracują odgarniając drogi i posypując je piaskiem. W niektórych miejscach Ostrowa warstwa śniegu, która zalega na niektórych chodnikach może stanowić zagrożenie dla pieszych. Straż Miejska przypomina, że odśnieżenie chodnika, który przylega do posesji to nasz obowiązek. Gdy go nie dopełnimy może czekać nas grzywna.

Gruba warstwa śniegu, która spadła w ciągu minionej doby przysporzyła kierowcom wiele problemów. Poniedziałkowa droga do pracy dla wielu mieszkańców Ostrowa okazała się dwa razy dłuższa, niż normalnie. Intensywne opady śniegu oraz wiatr uniemożliwiały także wyjechanie na drogi miejskim służbom drogowym. Dopiero po południu pierwsze pługi wyjechały na ulice.

Śnieg, błoto oraz lód zalegają także na niektórych chodnikach. A to dla pieszych może być bardzo niebezpieczne. – Już od wczoraj trafiają do nas pacjenci z urazami kończyn. W jednym przypadku skończyło się to na leczeniu operacyjnym – mówi lek. Adam Stangret, z-ca kierownika ostrowskiego SOR-u. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel, administrator lub dozorca ma obowiązek usuwać błoto, śnieg i lód z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. – Nie stosowanie się do tych przepisów jest zagrożone karą grzywny. Jeśli chodnik jest także przy działce lub polu, które posiada właściciela to w jego obowiązku jest także odśnieżenie tego terenu – informuje Grzegorz Szyszka, komendant Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

Prognoza pogody na najbliższe dni jasno wskazuje, że nie musimy spodziewać się już intensywnych opadów śniegu. Utrzyma się jednak mróz. Słupki rtęci wskażą nawet do -15 stopni.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

 1. 40
  2

  A ja Straży Miejskiej przypominam, że w gestii samorządu jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców więc dlaczego chodniki i ulice są zasypane, dlaczego jest ślizgawica, gdzie są pługi, solarki?

  • 7
   17

   Zasypane ulice, brak pługów i solarek to sprawa dla poszczególnych zarządów dróg – tertte

  • 18
   1

   Np. Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wlkp. albo Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowie Wlkp. będącymi jednostkami organizacyjnymi odpowiednich Samorządów…

  • 2
   7

   Miasto nie gromi że jest łupiony przez Nowogrodzką więc jest winne nieodsnieżonych dróg i powinno dostac mandat za każdą nieodsnieżoną ulicę w mieście. Po za tym mandat chodnika nie odśnieży kiedy nie ma lokatorów jakiejś posesji w mieście (vide Konopnicka w 2-3 miejscach). Z racji wysokich podatków miejskich, bedzie coraz wiecej mandatów które samoczynnie odsnieżą fragment chodnika poprzez ich wrzucenie do skrzynki. Zajebista logika.

   Po drugie primo 😉 Wczoraj jechałem do Kalisza i tam na drodze krajowej po za obębem miasta pług zamiatał że aż miło. Po wjeździe do miasta, podnosił łychę i grzęzło się w śniegu. Dziel i rządź zdaję sie krzyczeć stary dziad z Nowogrodzkiej.

 2. 33
  2

  Co za kpina, drogi zaśnieżone, pługów nie widać (mojej ulicy nawet nie ma na liście, więc pewnie pług tam nigdy nie dotrze), a mi tu piszą, że mam chodnik odśnieżyć. Popieprzony kraj i miasto. 🙂

  • 45
   2

   Jak zima i śnieg to chodnik jest “Twój”. A weź se latem jakiś % wypij na tym chodniku, to zaraz mandat za spożywanie % w miejscu publicznym 😛

 3. Przejazd kolejowy z ulicą Gorzycką od poniedziałku nie odśnieżony (pług zatrzymał się przed przejazdem i pozostała gruba warstwa śniegu zepchniętego z jezdni na chodniku i na tym koniec ).

 4. 17
  1

  Tak? A czemu nigdzie nigdy nie podają ze według prawa jeśli od plota posesji jest chociaż trochę trawy chodnik przynależy już do miasta/gminy i to ona powinna go odśnieżyć???

 5. 14

  Porządek na chodniku powinien być utrzymany, to prawda. Są jednak jeszcze jakieś wyjątki – np. gdy na chodniku utworzona jest strefa płatnego parkowania (a są takie miejsca w Ostrowie) obowiązek spada na firmę która pobiera opłatę (tak podaje informator miejski o utrzymaniu porządku wokół posesji), równie do miasta należy rynsztok i wywóz liści, jeżeli drzewa nie są na terenie posesji. Panowie strażnicy, radzę się poduczyć bo wozić tyłki po mieście za pieniądze podatników to nie wszystko.

 6. 2
  1

  strażnicy miejscy nie pilnują porządku !!! mieszkam na ulicy Wolności i często chodzę chodnikiem przy banku santander na Raszkowskiej, skracając sobie drogę przez parking do ulicy wolnosci… idąc z wózkiem dziecięcym, cały chodnik z boku banku jest zastawiony przez auta, co ciekawe… niedawno postawili tam znak zakaz zatrzymywania się, nikt tego nie respektuje, kiedys zwracałam uwagę Panom parkingowym, czy tego nie widzą?— nie widzą… ciekawostką jest to że auta tam parkujące nie maja kart parkingowych mimo, ze cała Raszkowska jest w strefie… wystarczy być cwaniakiem w Ostrowie i nie musisz ani odnsiezac, parkowac za darmo tam gdzie wiesz, że nikt nie sprawdza… a ludzie z dzieckiem w wózku lub na wózkach inwalidzkich nie mają przejścia 🙁

 7. Jak się doczekam chodnika przed swoją posesją, to go odśnieżę-po warunkiem, że wcześniej ulicą przejedzie pług. Na razie odśnieżam tylko tyle, ile potrzeba, aby się wydostać z posesji. Na tężnie i pasieki środki są, a na ulice i chodniki poza centrum. Zamiast robić rewitalizację zaopatrzcie wszystmich mieszkańców w jakikolwiek chodnik, a nie jedni po deptaku, a inni po błocie całe lata – chyba że lrotevowani radni…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick