Mamy odpowiedź GDDKiA. „Wszystko zgodnie z procedurami”

10
- Wszystkie elementy ochrony środowiska, mówimy tutaj o ekranach akustycznych, zostały wykonane zgodnie z decyzjami administracyjnymi - mówi Alina Cieślak, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Po poniedziałkowej emisji materiału w Wydarzeniach TV ProArt oraz publikacji wypowiedzi mieszkańców wsi Nowe Kamienice, dostaliśmy kolejne wiadomości ze skargami o nadmiernym hałasie w okolicach Obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego.

O głos w całej sprawie poprosiliśmy rzecznika prasowego GDDKiA. – W tym przypadku nastąpiła optymalizacja projektu, ale wszystko zostało wykonane zgodnie z procedurami z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Rok po oddaniu obwodnicy do użytku, zostanie przeprowadzona jeszcze raz analiza i sprawdzimy, czy nie ma jakiś przekroczeń hałasu i wtedy się do tego odniesiemy – skomentowała sprawę Alina Cieślak.

Rzecznik GDDKiA odniosła się także do problemu trasy dojazdowej we wsi Nowe Kamienice. – Nie odpowiadamy za to, jakie pojazdy jeżdżą tą drogą. My wybudowaliśmy drogę ekspresową oraz drogę dojazdową, serwisową, którą można dojechać do domu, do posesji – dodaje Cieślak.

Od poniedziałku na wniosek mieszkańców wsi Nowe Kamienice pracuje specjalistyczny samochód z laboratorium badającym hałas.

– Dostaliśmy petycję podpisaną przez kilkunastu mieszkańców wsi Nowe Kamienice. Postawiliśmy tam wóz laboratoryjny, który zbada wysokość decybeli w okolicy. Już wcześniej mieliśmy sygnały, że ekrany akustyczne są za krótkie. Przekazaliśmy odpowiednie pismo do GDDKiA, w którym prosimy o wyjaśnienie sprawy. Czekamy też natomiast na wyniki badań, bo jeśli normy głośności zostaną przekroczone, będziemy wyciągać konsekwencje. Nowo oddana do użytku inwestycja musi spełniać wszystkie wymogi – powiedział nam Jakub Kaczmarek, kierownik delegatury z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kaliszu.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. Wypowiada się pani, która zna temat tylko na papierze 🙁 Proszę przyjechać na Osiedle Pruślin, Nowe Kamienice i spędzić tutaj choć jeden cały dzień…od hałasu można oszaleć. Po to są normy hałasu, aby gdy są przekraczane, były montowane ekrany akustyczne i obywatele mają do tego prawo, aby wymagać respektowania tych zarządzeń. Wszyscy wiemy czym dla organizmu człowieka i jego zdrowia grozi stałe przebywanie w hałasie od samochodów osobowych, tirów oraz motorów.

 2. Fakty z ową „drogą dojazdową, serwisową” są takie.
  Oznakowanie wyprowadza z rond węzła Ostrów Południe cały ruch , w tym ciężkich pojazdów, do Ostrowa i Grabowa n. Prosną wyłącznie na tę drogę. Nie pełni więc ona funkcji drogi dojazdowej do posesji, wg tego oznakowania prowadzi nią jedyny zjazd z węzła w kierunkach Ostrów Wielkopolski i Grabów n. Prosną. Żaden budynek mieszkalny w Nowych Kamienicach nie ma wjazdu od tej drogi.
  Na drodze tej widać wiele pojazdów „zagubionych” pojazdów z numerami rejestracyjnymi całej Polski (i nie tylko,) których kierowcy dopytują się jak dojechać do różnych miejsc w Ostrowie i okolicy.
  Podsumowując co najmniej w aspekcie drogi dojazdowej Pani rzecznik GDDKiA mija się z prawdą.a

  • Mieszkańcy Pruślina ulicy Olszynowej przyłączają się do protestu przeciwko hałasowi…nie możemy tak tego zostawić

 3. Wzburzenie mieszkańców dotkniętych hałasem szybko narasta. Od kilku dni naradzają się jakie podjąć działania a nastroje są rewolucyjne. Arogancje wypowiedzi pani rzecznik i brak podejmowania jakichkolwiek działań w kierunku ograniczenia niewątpliwie zbyt dużego hałasu spowodują zdecydowane działania. Przy rozwoju sytuacji możemy się spodziewać wymuszonego zatrzymania ruchu na obwodnicy.

  • Działamy, ja działam. Na najbliższy poniedziałek, godz. 14.30, zaplanowane zostało spotkanie z Panem Przewodniczącym Rady Gminy Ostrów Wielkopolski, w siedzibie rady czyli w Ostrowie przy al. Powstańców Wielkopolskich. Uprzedziłam, prosząc o to spotkanie, że ma ono dotyczyć hałasu jaki powoduje obwodnica i tego jak on jest uciążliwy dla mieszkańców gminy oraz tego, że ma to być spotkanie wszystkich chętnych z Panem Przewodniczącym. Proszę więc wszystkich zainteresowanych o wzięcie w nim udziału.” Na siebie” biorę to by czekało na nas odpowiednie pomieszczenie.

 4. Ważna rzecz, ekrany po obu stronach obwodnicy, więc zarówno od strony Nowych Kamienic jak i od strony Pruślina od strony ulicy Olszynowej muszą być takiej samej długości i wysokości inaczej hałas się odbija i wraca 🙁

 5. Mieszkańcy Pruślina, mieszkańcy ulic Olszynowej i Grabowskiej bierzcie z nas przykład i wystąpcie do przedstawicieli Waszej władzy samorządowej o spotkanie. Pisząc o mieszkańcach ulicy Grabowskiej mam na uwadze to , że to do Was przeniósł się ruch = hałas pojazdów, min. tych ciężkich pojazdów, który kieruje tam oznakowanie ustawione na węźle Ostrów Południe.

 6. Obwodnica niech bedzie juz trudno jest to jest ,tylko nam chodzi o dlusze ekrany ,aby nie ryczaly te samochody bo to halas nie do wytrzymania,wystarczy przedluzyc i bedzie ok my mieszkancy ul Olszynowej apelujemy,i nie damy za wygrana,podatki placimy jestesmy Obywatelami Polski i wymagamy to co powinno byc APELUJEMY DO MIESZKANCOW ul Olszynowej,na spotkanie w srode do Rady osiedla ul Swietlicowa

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick