Od dziś solarium tylko dla pełnoletnich

0
Dokładnie w piątek weszła w życie ustawa o ochronie zdrowia dotycząca korzystania z solarium. Od dziś z tego typu sposobów na opaleniznę będą mogli korzystać tylko ci obywatele, którzy ukończyli 18 lat. Dodatkowo pracownicy są w obowiązku poinformować klienta o ryzyku jakie niesie korzystanie z urządzeń emitujących promienie UV.

Prezydent Andrzej Duda podpisując tę ustawę, kierował się niebezpieczeństwem jakie niesie za sobą korzystanie z solarium. Zakaz dla nieletnich ma ochronić ich przed ryzykiem zachorowań na nowotwory skóry. Statystyki pokazują, że zaraz po chorobach układu krążenia, nowotwory skórne są najczęstszą przyczyną śmierci wśród Polaków.

Ustawa zabrania także reklamy i promocji w zakresie usług solarium. Oprócz wylegitymowania klienta w razie wątpliwości i poinformowaniu go o możliwych, szkodliwych działaniach promieni UV, w każdym salonie zwiśnie tabliczka. Ona także ma zawierać szczegółowe informacje dotyczące działania promieni UV na nasz organizm.

Brak takiej tabliczki w salonie lub obsługiwanie osób nieletnich, właściciel salonu zapłaci karę od 5 do nawet 50 tysięcy złotych.

Polska jest kolejnym krajem, który wprowadza ograniczenia wiekowe do korzystania z solarium.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick