Obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego oddana do użytku

17
Od dziś przejedziemy już całym odcinkiem Obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. W samo południe inwestycja została oddana do użytku i drogą S11 można się poruszać bez ograniczeń. Roboty trwały właściwie od końca 2014 roku. Zakończyły się w połowie czerwca 2017 roku. Wykonawcą była firma Mota-Engil, zamawiającym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu drogi S11 budowana była w dwóch etapach. W 2009r. ukończony został I, 6,2 kilometrowy etap budowy. Na rozpoczęcie II etapu mieszkańcy czekali 5 lat. Oddawany odcinek to ponad 13 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S11, która pozwala na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Kończy się na rondzie Strugi. W przyszłości będzie to fragment drogi ekspresowej S11 łączącej Śląsk z wybrzeżem Bałtyku. D

rogi, której przebieg ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego nie tylko województwa wielkopolskiego ale całej zachodniej Polski.
Budowa obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego to jedna z dziewięciu dużych inwestycji drogowych realizowanych obecnie w Wielkopolsce przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy udziale środków Unii Europejskiej. Budowa rozpoczęła się pod koniec roku 2014. Koszt robót wynikający z przetargu to prawie 285 mln zł., z czego dofinasowanie ze środków Unii europejskiej wynosi 174 mln zł.
Dwujezdniowa ekspresowa droga uwolni prężnie rozwijające się miasto od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym tranzytem umożliwi szybką i bezpieczną podróż. Nowa trasa ekspresowa jest doskonale skomunikowana z innymi, kluczowymi dla miasta drogami poprzez węzły Ostrów Wielkopolski Wschód i Ostrów Wielkopolski Południe. Komunikację lokalną zapewniają nowe drogi dojazdowe, a bezpieczeństwo ruchu bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne z zastosowaniem 15 obiektów inżynierskich. Powstały urządzenia związane z ochroną środowiska, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego i sprawne odwodnienie jezdni.

W ramach projektu zmodernizowano 1,4 kilometrowy fragment drogi krajowej nr 25 stanowiący wyjazd ul. Kaliską w stronę Kalisza. W tym miejscu warto dodać, że dalszy odcinek drogi krajowej nr 25, poprzez Kalisz aż do Konina jest obecnie projektowany, a jego gruntowna przebudowa nastąpi jeszcze w tej perspektywie finansowej to jest do roku 2023.
Badaniami archeologicznymi na trasie budowy drogi ekspresowej S11 na odcinku obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego (etap II) wraz z rozbudową ul. Kaliskiej w ciągu drogi krajowej nr 25 objęto 26 stanowisk archeologicznych o łącznej powierzchni 1515 arów (ponad 15 hektarów).
Na większości stanowisk przeważała funkcja osadnicza, w związku z powyższym odkryto pozostałości budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie piece i paleniska. Oprócz śladów życia codziennego odkryto również 165 grobów popielnicowych, często w obstawie kamiennej. Wyposażenie grobów stanowiły dary grobowe: gliniane naczynia, metalowe (żelazne i brązowe) szpile, bransolety, naszyjniki, noże, tarczki guzikowate, kółka i zwoje spiralne z drutu oraz wyroby krzemienne i kamienne. Pozostałości osady kryły również znaleziska zwracające szczególną uwagę opinii publicznej, a mianowicie dwa skarby zawierające łącznie 106 monet rzymskich.
Podpisanie umowy nastąpiło w dniu 10 października 2014r.
Wykonawca – konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe S.A. i Mota-Engil Engenharia – miał 24 miesiące na ukończenie robót (nie wliczając okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).
Planowana data ukończenia robót to 10 lipca 2017r.
Wartość robót budowlanych to prawie 285 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 174 mln zł.
Nadzór inwestorski nad całością robót prowadzi firma Lafrentz – Polska Sp. z o.o.

źródło: GDDKiA

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

17 KOMENTARZE

 1. Pewnie kary umowne spowodowały dzisiejsze otwarcie . Pobocza z odpływami już nadają się (po ostatnich ) opadach do poprawki ! Na otwarciu rozumiem Urbaniak (przysłużył się do II etapu)ale. .. Dera i Maląg ? Dobrze, że nie było Posła Ławniczaka , Senatora Mikołajczyka i jakiegoś Biskupa . ..no Walkowskiego P.S Swoją drogą jestem a- polityczny.

 2. Dlaczego oznakowanie drogi krajowej 25 do Wroclawia jest z czarnym paskiem, a drogi krajowej 25 do Katowic z bialym paskiem ?
  Przeciz oznakowania numeracji drog sa scisle okreslone w przepisach !
  Ktos tu nie zauwazyl i taki usmiech na sali….

 3. Dlaczego oznakowanie drogi krajowej 25 do Wroclawia jest z czarnym paskiem, a drogi krajowej 25 do Katowic z bialym paskiem ?
  Przeciz oznakowania numeracji drog sa scisle okreslone w przepisach !
  Ktos tu nie zauwazyl i taki usmiech na sali….

  • Radzę podszkolić się z przepisów! Chodzi tu o tonaż dopuszczony na tej drodze. Znak E-15f

 4. w tekście jest błąd. Ta obwodnica nie pozwala na CAŁKOWITE wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Co najwyżej wyprowadzi tranzyt relacji Poznań – Śląsk. Tiry jadące z Kalisza do Krotoszyna czy Odolanowa nadal będą rozjeżdżały ostrowskie ulice.
  A poza tym niepokoi mnie stan nawierzchni tej nowej jezdni. Ktoś z wykonawców mierzył planografem?
  Mam bardzo twarde zawieszenie w aucie czułe na takie fuszerki i napiszę tak: po żadnej nowej drodze w Polsce tak źle mi się nie jechało. Chociaż z drugiej strony zawsze lepsza taka fuszerka niż przebijanie się przez korki, światła, koleiny…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick