Obrazy Władysława Wojtczaka w muzeum w Jarocinie

0
O cenną kolekcję wzbogaciło się Muzeum Regionalne w Jarocinie. To blisko 200 obrazów lokalnego twórcy Władysława Wojtczaka. Prace przedstawiają pejzaże, także związane z Jarocinem i jego okolicami, toteż są swoistym artystycznym notatnikiem miasta. Obrazy, po ich muzealnym opracowaniu, będzie można zobaczyć w Pałacu Radolińskich w Jarocinie.

Władysław Wojtczak był związany z Jarocinem, choć jego rodzinnym miastem był Siedlemin. Ten zmarły przed dwoma laty twórca urodził się w 1925 roku, w 1950 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, po ukończeniu których zamieszkał W Jarocinie. Tutaj pracował jako nauczyciel w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy. ­– Malarstwo było nie tylko jego zawodem, ale i prawdziwą pasją. Malował ponad 60 lat. Prócz malarstwa jego pasją było także wędkowanie, a ze swoich wyjazdów często przywoził inspiracje do swoich obrazów – mówi Renata Królak z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Teraz jarocińskie muzeum wzbogaciło się o dużą kolekcję obrazów Władysława Wojtczaka. W sumie o blisko 200 prac, które instytucji przekazała córka malarza. – Są to głównie obrazy olejne, ale i akwarele czy odbitki, wykonane metodą linorytu. Władysław Wojtczak malował głównie pejzaże, architekturę, czasem portrety czy obrazy abstrakcyjne – mówi Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego.

Najstarsze obrazy namalowane zostały na początku lat 60. XX w., najmłodsze pochodzą z początków tego stulecia. Wiele pejzaży utrzymanych jest w stonowanych barwach. Twórca uwiecznił w swoich pracach także miejsca znane w Jarocinie i regionie jak Pałac Radolińskich czy Skarbczyk. – To swego rodzaju artystyczny notatnik, dzięki któremu dowiadujemy się, jak wyglądała Ziemia Jarocińska – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Marcin Szeląg.

Otrzymana kolekcja jest bardzo cenna dla jarocińskiego muzeum. Teraz zostanie szczegółowo opracowana, tak aby po remoncie pałacu Radolińskich – docelowej siedziby placówki – można ją było wyeksponować dla zwiedzających.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick