O Gestapo, XIX-wiecznej parafii i archiwalnych mapach

0
Nowe „Zapiski Jarocińskie” już w sprzedaży. W numerze podjęte zostały tematy, które do tej pory były słabo rozpoznane, lub wręcz nie pisano o nich wcale. Artykuły otwiera tekst Tomasza Cieślaka z IPN poświęcony placówce Gestapo w Jarocinie.

Formacja ta jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i znienawidzonych instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego III Rzeszy. Lokalna struktura tej organizacji obejmowała – oprócz jarocińskiego – także powiaty średzki, śremski i wrzesiński. Na szczególną uwagę zasługuje tu działalność Ericha Stielaua, który szefował Gestapo w Jarocinie w latach 1940-1942. Znany był nie tylko ze swej zbrodniczej działalności, ale także pazerności i żądzy posiadania. Zachłanność właśnie doprowadziła go do zguby.

W dalszej części znajduje się artykuł Łukasza Witczaka poświęcony kartografii topograficznej ziemi jarocińskiej od połowy XVII w. do połowy XX w. Cennym uzupełnieniem warstwy tekstowej są niemieckie mapy, dotąd niepublikowane lokalnie, pochodzące z zasobów berlińskiego archiwum. Historię Jarocina drugiej połowy XIX w. przybliża artykuł Ilony Kaczmarek. Autorka opisuje w nim działalność ks. Wojciecha Lewandowskiego, który w latach 1848-1868 pełnił urząd proboszcza w parafii pw. św. Marcina. Numer zamyka tekst Błażeja i Przemysława Muzolfów w dziale „Materiały archeologiczne”. Autorzy przedstawili w nim wyniki badań przeprowadzone w 2015 r. przy reliktach poszpitalnego kościoła pw. Św. Ducha w Jarocinie.

źródło: muzeum jarocin

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick