Nowoczesne zabytki? Z Funduszami Europejskimi dla Wielkopolski to możliwe!

0
Łazienki Rzeczne nad Wartą prawie 100 lat temu były miejscem wypoczynku tysięcy poznaniaków – dziś to także świetne miejsce spotkań, w szczególności biznesowych. Z kolei najstarsza kamienica w Koninie - Dom Zemełki zmienia się w Inkubator Aktywności Kulturalnej.

Życie społeczne nad Warta z roku na rok coraz bardziej rozkwita. Miasto inwestuje w infrastrukturę dla mieszkańców. Dzięki temu tereny nadwarciańskie stały się miejscem wypoczynku, rekreacji czy sportu. Najpierw powstała tu Wartostrada – kilkukilometrowa ścieżka rowerowa po obu stronach rzeki. Teraz przyszedł czas na Łazienki Rzeczne nad Wartą. Łączne wsparcie unijne na te zadania z puli Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wyniosło około 21 mln zł.

Łazienki miejscem biznesu

Od wielu lat miejsce zapomniane i zaniedbane, które wciąż zachwycało swoją duszą. Dziadkowie dzisiejszych poznaniaków spędzali tam całe dnie podczas letnich upałów. Woda z Warty wpływała do specjalnej zatoki, a z uroków Łazienek jednocześnie mogło korzystać nawet 5 tysięcy mieszkańców.

Dziś to miejsce, w którym swoje siedziby mają przedsiębiorcy, całe firmy czy start upy. Choć wnętrza bardzo się zmieniły, to udało się zachować kilka pierwotnych elementów, takich jak klatka schodowa. Widok zapiera dech w piersiach – w obecności nadwarciańskiej natury mogą się tu odbywać konferencje, kongresy czy szkolenia.

Kultura w nowoczesnym wydaniu w Koninie

Z kolei w Koninie zupełnie nowe oblicze zyskał Dom Kultury „Oskard”. Nowoczesna elewacja już na pierwszy rzut oka przemawia do widzów – „Jesteśmy nie do poznania!”. Rozbudowane wnętrza wypełnione zaawansowanym sprzętem zaspokoją gusta nawet najbardziej wymagających widzów. Nowe dwie sale kinowe – pierwsza pomieści nawet 400 widzów, druga nieco mniejsza, kameralna dla pokazów filmów awangardowych. Wszystko to otwarte dla osób z niepełnosprawnościami – nie ma tu architektonicznych barier, budynek wyposażono w windy, pętlę indukcyjną czy specjalną tablicę dla osób niedowidzących.

„Oskard” już zachwyca, natomiast na swoją kolej musi trochę poczekać Dom Zemełki. Kamienica z XVI wieku w przeszłości była szkołą, ale także siedzibą biura geodezji. Jeszcze w tym roku zamieni się w Inkubator Aktywności Kulturalnej. Wszystko po to, by mieszkańcy Konina mieli nową przestrzeń w centrum miasta całkowicie dla siebie. To miejsce, gdzie będą się odbywać pokazy, warsztaty, wystawy pracy, a także małe wernisaże czy przedstawienia. Przebudowa tego historycznego obiektu ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Jak widać Fundusze Europejskie dla Wielkopolski dają nowy impuls dla kultury i zabytków. Więcej na temat Łazienek Rzecznych w Poznaniu, a także o inwestycjach kulturalnych w Koninie w najnowszym magazynie unijnym „Zmieniamy Wielkopolskę”.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick