Nowe oświetlenie w Jarocinie to pieniądze w budżecie

0
Gmina Jarocin wzbogaci się o 700 energooszczędnych punktów oświetleniowych. Przypomnijmy, że w 2017 roku w nowoczesne oświetlenie zainwestowane zostanie na jej terenie 5 mln zł. 18 linii kablowych oświetlenia ulicznego już wybudowano, a w budowie jest dalsze 20 linii. W wyniku tych działań powstaną nowe punkty oświetleniowe z energooszczędnymi lampami LED-owymi, które zużywają mało prądu, a co za tym idzie są bardzo ekologiczne.

Wymiana starych lamp na nowe powoduje także to, że lampy nie psują się tak często, dlatego  koszty utrzymywania takiego oświetlenia także są znacząco niższe.

Kolejne działania podejmowane przez Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Jarocinie w przyczynią się do wymiany 480 punktów starego oświetlenia na nowoczesne lampy LED-owe.  Na modernizację linii oświetleniowych  gminna spółka złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Wniosek na kwotę 725 tys. zł uzyskał dofinansowanie w formie pożyczki zwrotnej, która może zostać umorzona w wysokości do 40% wartości pożyczki  podkreśla z-ca burmistrza Jarocina, Witosław GibasiewiczJarociński wniosek otrzymał wysoką punktację, zajął 2 miejsce w całym rankingu, zdobywając ok. 4 tys. punktów w ocenie efektywności energetycznej. – Oszczędność sięga blisko 80% w skali roku –  mówi z-ca burmistrza Jarocina. – Przełoży się to na mniejsze koszty rzędu 150 tys. zł – dodaje. Jak podkreśla Witosław Gibasiewicz: – Chcemy kontynuować nasze działania w kolejnych latach, tak, żeby całe oświetlenie uliczne było LED-owe, energooszczędne, sterowane elektronicznie. Wszystko po to, żeby na bardzo ważną dla mieszkańców usługę nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy.

Już niedługo problematyką oszczędzania energii w gminie Jarocin zajmie się nowa spółka Energia Jarocin. Przedsiębiorstwo  będzie miało formę klastra i zajmie się kojarzeniem producentów oraz odbiorców energii. Na początku elektrycznej, później także cieplnej i gazu.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick