Nowa atrakcja turystyczna i miejsce dla początkujących przedsiębiorców

0
Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu po wielu latach starań w końcu cieszy turystów z całego świata. Z kolei w małym Fałkowie w powiecie gnieźnieńskim powstał VRinkubator, czyli miejsce dla początkujących przedsiębiorców. Łączy te inwestycje wsparcie pozyskane z funduszy unijnych.

Kod Enigmy znają chyba wszyscy, którzy choć raz w życiu poznawali historię II wojny światowej. Szyfr używany przez nazistów był niemal nie do złamania i utrudniał życie aliantom. Niestety mało kto wie, że to trzech matematyków z Poznania przyczyniło się do złamania szyfru. Miejscem gdzie poznamy ich historię jest właśnie Centrum Szyfrów Enigma.

Muzeum położone jest w centrum Poznania w sąsiedztwie ulicy Święty Marcin i Kościuszki. Wewnątrz znajduje się nowoczesna ekspozycja z wykorzystaniem multimediów. Muzeum możemy zwiedzić sami z towarzystwem audio przewodnika w kilku językach. To idealne miejsce na spędzenie wolnego weekendu z dziećmi, które na pewno z ekscytacją będą oglądać oryginał maszyny szyfrującej Enigma, cyklometr czy płachty Henryka Zygalskiego. Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza to kurs szyfrów, gdzie zwiedzający poznają metody szyfrowania informacji, od starożytności aż po czasy obecne. Kolejne poświęcone są historycznym wydarzeniom związanym ze złamaniem kodu Enigmy. Aktywne zwiedzanie, pozwalające na dotykanie, próbowanie, rozwiązywanie zagadek, to gwarantuje udane spędzenie czasu i przy okazji poznanie dorobku poznaniaków.

Technologia VR jest obecna w coraz większej liczbie dziedzin naszego życia. To nie tylko gry komputerowe czy rozrywka, ale również medycyna czy architektura. Nowe technologie potrzebują przestrzeni i miejsca do rozwoju i takim miejscem jest VR Inkubator w Fałkowie.

Przedsiębiorcy mogą korzystać z dostępnego sprzętu i przestrzeni by rozwijać swój biznes. Oprócz przysłowiowego biurka przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie prawne, księgowe czy pomoc w uzyskaniu dotacji.

Więcej na temat Centrum Szyfrów Enigma oraz VR Inkubatora, a więc projektów wspartych funduszami unijnymi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 48)

W najbliższy czwartek (tj. 30 września) odbędzie się konferencja konsultacyjna projektu programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 i będzie transmitowane w internecie na kanale Youtube WRPO Wielkopolska. Zachęcamy do oglądania!

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick