„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – trwa akcja policji

0
Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

Dane statystyczne z ostatnich tygodni wskazują na nasilenie wypadków z udziałem pieszych. Jest to w dużej mierze spowodowane pogarszającą się widocznością związana z porą roku. W ostatnim tygodniu tj. od 16 do 22 października br. śmierć w wypadkach drogowych poniosło 17 pieszych, a w dniach 9-15.10.br. zginęło aż 25 pieszych.

Począwszy od 29 września prowadzona jest ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Świeć przykładem”, której organizatorem jest Policja oraz Konferencja Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, akcja ma na celu przypominanie wszystkim pieszym, że element odblaskowy noszony w sposób widoczny dla kierujących pojazdami, może uratować pieszemu życie.

Najtrudniejsze tygodnie roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są jednak przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą już teraz dostosować się do zmiennej pogody i pogarszającej się widoczności. Piesi, szczególnie dzieci i seniorzy, zawczasu powinni zaopatrzyć się w elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych – jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest mniejsza od optymalnej.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick