Niedziela Zmartwychwstania. “Także z ruin naszych serc Bóg może zbudować dzieło sztuki”

0
Zmartwychwstanie Chrystusa autorstwa Tycjana / domena publiczna, Wikimedia
Chrześcijanie świętują Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy o świcie Jezus po trzech dniach powstał z martwych i ukazał się uczniom.

To najbardziej radosny dzień z punktu widzenia wydarzeń religijnych, których chrześcijanie byli świadkami i uczestnikami począwszy od Środy Popielcowej rozpoczynającej Wielki Post, mający nas przygotować do świąt Wielkiejnocy. Jest to spowodowane zmartwychwstaniem Chrystusa, który pokonał śmierć po tym, jak został ukrzyżowany. “Zmartwychwstanie Jezusa mówi nam, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do życia. Jeżeli Chrystus zmartwychwstał, z ufnością można patrzeć na każde wydarzenie naszego życia, także na te najtrudniejsze i pełne udręk oraz niepewności” – mówi papież Franciszek.

Zmartwychwstanie ma symbolizować nadzieję i prawdę o życiu po śmierci. “Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem: i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim apostołom. W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi” – pisał św. Paweł w 1. Liście do Koryntian.

Papież Franciszek przekazał trzy proklamacje w związku ze Zmartwychwstaniem Pańskim. Podzielił się nimi na Twitterze. Oto one:

  • Zawsze można zaczynać od nowa, ponieważ istnieje nowe życie, które Bóg jest w stanie w nas odnowić niezależnie od wszystkich naszych niepowodzeń. Także z ruin naszych serc Bóg może zbudować dzieło sztuki.
  • Wiara nie jest repozytorium przeszłości, Jezus nie jest postacią nieaktualną. On żyje, tu i teraz. Idzie z tobą każdego dnia, w sytuacji, którą przeżywasz, w próbie, przez którą przechodzisz, w marzeniach, które nosisz w sobie.
  • Jezus, Zmartwychwstały, kocha nas bezgranicznie i nawiedza każdą sytuację w naszym życiu. Zaprasza nas do przezwyciężania uprzedzeń, zbliżania się każdego dnia do tych, którzy nas otaczają, do odkrywania na nowo łaski dnia powszedniego.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w Telewizji Proart

  • 10.30 – Msza święta z Kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim,
  • 12.30 – Śniadanie Wielkanocne (program świąteczny),
  • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego,
  • 15.30 – Wywiad z Biskupem Damianem Brylem, nowym ordynariuszem Diecezji Kaliskiej (powtórka).
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick