Nie żyje ikona jazzu. Wojciech Karolak współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą

1
Fot. Jason Lander (Flickr) - (CC BY-NC 2.0), screen z fanpage'u Culture.pl / grafika: wlkp24.info
W wieku 82 lat zmarł Wojciech Karolak - wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, pianista, saksofonista altowy. Współpracownik m.in. Krzysztofa Komedy. Był mężem zmarłej kilka lat temu Marii Czubaszek. Dał się zapamiętać m.in. jako wybitny muzyk, potrafiący grać na organach Hammonda.

Wojciech Karolak był związany ze sztuką, a zwłaszcza z muzyką praktycznie przez całe dorosłe życie. Choć nie pochodził z naszego regionu, był m.in. w Ostrowie Wielkopolskim na 5. Festiwalu Filmowym Grand Prix Komeda. Jego wizyta była nieprzypadkowa. Karolak znał dobrze Krzysztofa Komedę, z którym miał okazję współpracować.

Karierę muzyczną rozpoczął na początku lat 60. w zespole The Wreckers. Następnie był współzałożycielem The Karolak Trio. Z tym zespołem nagrał pierwszą autorską płytę. Mniej więcej w tym samym czasie porzucił saksofon i skupił się na pianistyce. Dał się zapamiętać jako wirtuoz grający na organach Hammonda.

Był wielokrotnie nagradzany przez prestiżowe magazyny. „Jazz International” uznał go w latach 70. organistą jazzowym Europy, a „Jazz Forum” wyróżniał go jako aranżera i organistę. W 2016 roku, a więc wtedy, gdy zagrał podczas ostrowskiego festiwalu, otrzymał Polską Nagrodę Filmową „Orzeł”. Jurorzy docenili ścieżkę dźwiękową do filmu „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

Był wszechstronnym artystą. Jak wspominają go autorzy branżowego serwisu culture.pl, „pisał piosenki rozrywkowe i kabaretowe, najczęściej do tekstów żony – Marii Czubaszek”. Nie były mu obce również inne formy muzyczne, jak muzyka do filmów oraz spektakli teatralnych, a także suity.

Wojciech Karolak miał 82 lata.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick