Nie tylko łódki. Na Piaskach rozwija się także windsurfing!

2
Na ostrowskich Piaskach można uprawiać windsurfing. To nowa dyscyplina sportu w ofercie Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Trawers. Do tej pory można było trenować w nim żeglarstwo. Od czerwca się to zmieniło. A jak mówią trenerzy, Piaski to idealne miejsce do treningów, bo są tu dobre warunki wietrzne na wodzie.

W niedzielę na ostrowskich Piaskach zorganizowano Dzień Otwartej Przystani. Każdy mógł przyjść do miejsca stacjonowania Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Trawers i zapoznać się z ofertą. Można było zobaczyć łódki, którymi dysponuje UKŻ, porozmawiać o żeglarstwie, zapytać o wszystko.

Klub Trawers istnieje od 20 lat i stara się rozwijać z roku na rok. Dzięki pasjonatom żeglarstwa dzieci i młodzież mogą uczyć się tego sportu, poznawać tajniki pływania łódkami, ale ostatnio także spróbować się w windsurfingu, który poszerzył ofertę UKŻ-u.

Do szkółki mogą dołączyć dzieci już w wieku od 6 do 7 lat. Z czasem zmieniają łódki i żagle na większe, aby mogły się rozwijać i stawiać czoła na wodzie nowym wyzwaniom. Żeglarstwo nie należy do najbardziej popularnych dyscyplin w kraju. To nisza, ale ciesząca się rosnącą popularnością. Zwłaszcza po lockdownie, kiedy rodzice szukają dla swoich pociech nowych form aktywności fizycznej. Przedstawicielom klubu zależy na ciągłości szkolenia. Dlatego ze szkółki prowadzonej przez trenera Igora Mikołajczyka, wychwytywane są talenty, które dołączają do grupy regatowej i rozpoczynają treningi pod okiem Marcina Garsztki. Założenie jest takie, aby tutaj poziom szkolenia był nieco inny, a treningi przygotowywały tych najlepszych do rywalizacji o jeszcze wyższe cele niż lokalne czy regionalne zawody.

Nowością obecną w ofercie od czerwca jest windsurfing, który cieszy się większą popularnością niż żeglarstwo chociażby z tego względu, że częściej mówi się właśnie o tej dyscyplinie. Jest ona też mniej wymagająca sprzętowo do uprawiania, a – jak się okazuje – zalew Piaski Szczygliczka to dobre miejsce do treningów, bo tutaj wiatr wieje aż z trzech stron, co sprawia, że młodzi windsurferzy mają większe pole do popisu i wyższy stopień trudności niż na innych akwenach tego typu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Panie prezesie Koniarek, dlaczego drzwi otwarte sa organizowane pod koniec sezonu żeglarskiego? Caly sezon nic na przystani sie nie działo, ani w soboty, ani w niedziele. Nabor do szkolki zeglarskiej tez nie byl ogloszony ani w tym roku, ani w poprzednich. Obserwuje to Pana stowarzyszenie na facebuku i bywając na piaskach i widzę tu markowanie dzialan tylko przed telewizją. Kto Pana zna, to wie ile jest warte Pana gadanie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick