Nie musisz stać w korkach

1
Pociąg jednym z najszybszych środków komunikacji w Wielkopolsce. Wiedzą o tym pasażerowie z Bolechowa, Czerwonaka i Owińsk.

Konsekwentnie Wielkopolska realizuje plan, aby mieszkańcy wygodnie i szybko mogli przemieszczać się transportem zbiorowym, zwłaszcza tym najefektywniejszym – koleją. Dlatego w regionie powstaje sieć węzłów przesiadkowych.

W 10 minut z Czerwonaka do centrum Poznania
W ostatnim czasie wiele zmieniło się w tym zakresie w gminie Czerwonak. Przy wykorzystaniu ponad 18,3 mln zł z Funduszy Europejskich powstały cztery węzły przesiadkowe: Czerwonak, Czerwonak Osiedle, Owińska i Bolechowo. Można bezpłatnie zostawić samochód na parkingu typu „parkuj i jedź” lub dotrzeć na dworce bezpiecznie – po ścieżce rowerowej i skorzystać z wiaty na rowery. A z Czerwonaka na Garbary pociąg dociera już w 10 minut, niewiele dłużej zajmuje podróż na Dworzec Główny. Dzieje się tak, ponieważ maksymalna prędkość pociągu na tej trasie to 120 km/h. Stojący w korkach samochód to w tym momencie nie jest najlepszy wybór.

Przy okazji zmian, intensywniej przez lokalną społeczność zostanie wykorzystany budynek dworca w Bolechowie. Jego przestrzenie będą służyć harcerzom, seniorom, czy fundacji pomagającej dzieciom z niepełnosprawnościami. Z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 przekazano na ten cel ponad 1 mln zł.

Jeszcze szybciej z Poznania do Piły
Podpisano umowę na prace projektowe „Budowy drugiego toru kolejowego wraz z przeprawą mostową na rzece Warcie na odcinku linii kolejowej nr 354 od posterunku odgałęźnego Oborniki Wlkp. Most do stacji Oborniki Wlkp.” W efekcie powstanie dwutorowy ruch przez Wartę, co pozwoli zarówno na szybszy przejazd, jak i na większą ilość pociągów na trasie Poznań – Piła. Dojeżdżający do pracy w Poznaniu mieszkańcy Obornik czy Rogoźna na pewno skorzystają, choć na tę zmianę będzie trzeba jeszcze poczekać. Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wymaganych uzgodnień potrwa około roku. Etap wykonawczy może rozpocząć się dzięki pieniądzom unijnym z nowego programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Jej koszt szacuje się na blisko 100 mln zł.

Warto przypomnieć, że jak dotąd z budżetów unijnych (będących w dyspozycji zarządu województwa) na projekty związane z poprawą infrastruktury kolejowej w Wielkopolsce przeznaczono już około 700 mln zł.

Więcej o najnowszych inwestycjach kolejowych w Wielkopolsce dofinansowanych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 75).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Jeżeli nie będziecie sie chcieli przesiąść z samochodu do pociągu to kolej będzie zamykała przejazd kolejowy 20min przed przejazdem pociągu a nie jak teraz 10min przed przejazdem. Pociąg osobowy ruszający z dworca kolejowego w Ostrowie potrzebuje około jednej minuty i trzydziestu sekund żeby dojechać do przejazdu kolejowego przy ul. Wspólnej przejazd jest zamykany 10min wcześniej. Kiedy przejazd kolejowy jest zamykany to pasażerowie tego pociągu kupują bilety w kasie i idą sobie na peron a kierowcy już stoją na zamkniętym przejeździe. Na przejazdach automatycznych niema tego problemu.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick