Nie musisz koniecznie iść do Urzędu Skarbowego. Wiele spraw załatwisz przez internet

0
Możliwość złożenia zeznania podatkowego, wysyłania pism do organów podatkowych czy sprawdzenie i opłacenie mandatów karnych. Między innymi takie sprawy można załatwić w Urzędzie Skarbowym nie wychodząc z domu. Wszystko poprzez platformę e-Urząd Skarbowy. System ten jest cały czas rozbudowywany. Jakie formalności będzie można wkrótce załatwić? Piszemy o tym na wlkp24.info.

Na platformie e-Urząd Skarbowy dostępnych jest już ponad 20 usług. Do tej pory z tej formy kontaktu z fiskusem skorzystało już 156 tys. podatników w skali całego kraju. Serwis jest też dostępny w języku angielskim i ukraińskim. Na platformę można zalogować się na trzy sposoby: poprzez profil zaufany lub bankowość elektroniczną, aplikację m-obywatel bądź przy użyciu numeru PESEL lub NIP.

Do najważniejszych spraw, które można obecnie załatwić poprzez internetową platformę należą m.in.

  • możliwość złożenia zeznania podatkowego
  • bezpłatne pobranie zaświadczenia o dochodach czy o niezaleganiu w podatkach
  • prowadzenie elektronicznej korespondencji z urzędem skarbowym
  • pobieranie zaświadczeń, np. o dochodach, o niezaleganiu w podatkach  (bezpłatnie, bez uiszczania opłaty skarbowej, automatycznie, nawet w ciągu kilku sekund)
  • sprawdzenie nałożonych na klienta mandatów karnych oraz możliwość ich opłacenia
  • sprawdzenie informacji na temat zwrotów PIT i VAT
  • sprawdzenie i możliwość aktualizacji danych podatnika

Więcej o sprawach, jakie można załatwić dzięki platformie e-Urząd Skarbowy przeczytasz TUTAJ.

Już wkrótce usług w e-Urzędzie Skarbowym będzie więcej, bo do końca roku wdrożonych ma zostać kilka nowych. Będzie to dostęp do historii złożonych przez podatnika deklaracji podatkowych w zakresie PIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej. Wprowadzone zostaną również ułatwienia w pracy komorników oraz możliwość założenia elektronicznego konta dla spółek. Dzięki niemu organizacje te będą mogły płacić podatki, składać deklaracje i pisma, odbierać korespondencję i sprawdzać stan rozliczenia z fiskusem.

Trwają również prace nad tym, aby jeszcze w 2023 roku więcej osób mogło zapłacić podatki od razu po wystawieniu zeznania PIT. Ma to być możliwe dzięki przelogowaniu z e-konta na swoje konto bankowe (obecnie jest to możliwe tylko w niektórych bankach). W przyszłym roku podatki będzie można zapłacić również BLIKI-em.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick