Nie będzie rekompensaty za wyższe ceny ciepła w Ostrowie. Wyjaśniamy dlaczego!

21
Heizungsthermostat das auf Stufe 3 Sonne eingestellt ist
Ostrowianie nie będą mogli starać się o rekompensatę za wyższe ceny ciepła. Powód? Określona przez władze centralne średnia cena opłat za ogrzewanie - okazała się wyższa niż opłaty obowiązujące w Ostrowie Wielkopolskim. Jednak, jak informują przedstawiciele magistratu, różnica jest niewielka - wynosi 7 groszy.

Przyjęta przez władze centralne ustawa zakłada, że dopiero powyżej określonej przez specjalny mechanizm ceny następuje rekompensata kosztów ponoszonych przez elektrociepłownie. Kwota ta różni się też w zależności od rodzaju wykorzystywanego rodzaju opału. W przypadku palenia paliwami węglowymi to 103,82 złotych/GJ, a dla źródeł ciepła opalanych paliwami gazowymi 150,95 zł/GJ.

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy korzysta z różnego rodzaju opałów, dlatego dla ostrowskiej spółki kwota, od której następuje zwrot to 133,13 zł/GJ.

Aktualna średnia cena za ciepło w Ostrowie Wielkopolskim, którą od września ponosi mieszkaniec, to 133,20 zł/GJ. Różnica między ceną za gigadżul dla mieszkańca a kwotą, od której obowiązuje rekompensata jest więc niewielka. To zaledwie 7 groszy.

O podwyżkach cen za ogrzewanie w Ostrowie Wielkopolskim pisaliśmy na początku sierpnia tego roku.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

21 KOMENTARZE

  • Masz rację, rząd ma obywateli w głębokim poszanowaniu, na dodatek podobno pisowskie zarządy spółek węglowych i podobno prominentni działacze pisowscy z regionu, będą podobno bawić się w najbliższy piątek w topolowej obchodząc święto barbórkowe. Pewnie będą sobie gratulować jak wspaniale zażegnali kryzys węglowy i nie pozwolili zmarznac ludziom…taka to obłuda pisowskiego rządu…

 1. znowelizować ustawę i tyle,a nie zeby cały kraj obejmowała rekompensata tylko nie w Ostrowie a do tego trzeba działania lokalnych posłow i senatorów

 2. To jest skandal, że wszyscy otrzymują dodatki za ogrzewanie gazem, węglem itp. ale mieszkańcy bloków nie. Wokół podwyżki oscylują w granicach 30 procent i trochę więcej, w Poznaniu od stycznia 2023 roku ale w Ostrowie 120 procent. A mieliśmy mieć tanie ogrzewanie. Ale mieszkańcy muszą spłacać zadłużenie miasta, CRK

 3. Milionerzy w domach jednorodzinnych dostaną dopłatę a biedni samotni często emeryci nie dostaną zł dopłaty.Gdzie tu sprawiedliwość?

 4. Słuchałem wypowiedzi pana prezesa ozc i pana skarbnika i doszedłem w pewnym momencie z tego się nie da słuchac pan prezes jak by się bał jakieś konkretnej odpowiedzi tylko się bawił długopisem czy to z nerwów nie słuchałem do końca nie dało się

 5. Też tego nie rozumiem miałam piec źle bo dymi ,więc była możliwość podłączenia się do ciepłowni to skorzystałam dla wygody ale także żeby nie zatruwać środowiska,dla dobra ogółu i co? i kara . Trzeba było piec zostawić,przytulić trzy tysiaki i mieć ciepło.

 6. Taak ! I znów pis podzielił społeczeństwo – dla tych, którzy dostaną pieniądze za węgiel i dla tych, którzy muszą płacić ponad 100 % za ciepło sieciowe czyli mieszkańców bloków !
  I jeszcze jedno – wg dyrektora OZC „w Ostrowie przez 6 lat nie było podwyżek za ciepło” – przypomnę tylko podwyżkę, która nastąpiła w lutym 2022 a była zgodna z decyzją Prezesa URE nr OPO.4210.66.2021.JPI z dn. 17-01- 2022 !

 7. Taak ! I znów pis podzielił społeczeństwo – dla tych, którzy dostaną pieniądze i dla tych, którzy muszą płacić ponad 100 % za ciepło sieciowe czyli mieszkańców bloków !
  I jeszcze jedno – wg dyrektora OZC „w Ostrowie przez 6 lat nie było podwyżek za ciepło” – przypomnę tylko podwyżkę, która nastąpiła w lutym 2022 r. a była zgodna z decyzją Prezesa URE nr OPO.4210.66.2021.JPI z dn. 17-01-2022 r. !

 8. „Aktualna średnia cena za ciepło w Ostrowie Wielkopolskim, którą od września ponosi mieszkaniec, to 133,20 zł/GJ ” : to dlaczego na mojej fakturze jest cena
  152,22 , plus 143,96 podwyżki za MW zamówionej mocy ?

 9. Banda bez sumienia rządzi Ostrowem. OZC żeby was szlag trafił za krzywdę emerytów. Zarobki były nędza, emerytury nędza. Udławcie się.

 10. Po odwołaniu napisałem : zostawiam OZC rozpędzony : z dofinansowaniami i projektami. Niestety EC na RDF, Regionalna Biogazownia, odzysk ciepła ze ścieków, odzysk ciepła przemysłowego : nie zyskały uznania.
  Nigdy = będąc współtwórcą OZC nie dopuściłbym do podwójnej zapaści : przez jeden rok zjedzenia kapitału wypracowanego przez 30 lat i podwyższenia cen ponad sto procent.
  Niemal cały dorobek świetnego zespołu OZC z początku jego istnienia został przejedzony. A moje pomysły dla ratowania nie tylko OZC – ale także samorządu ostrowskiego nie spotkały się ze zrozumieniem

  • Co nie przeszkodziło Panu, Panie Janie współpracować z rządzącą kliką i brać kasę w lipnej spółce CRK Energia. To między innymi na pańską pensje prezesa zrzucały się spółki w tym OZC. Wiec teraz niech Pan nie rozdziera szat jak Rejtan. Przyłożył się Pan do tej zapaści, choć może w mniejszym stopniu.

 11. Myślę , że zamiast się wyzywać i oblewać jeden drugiego czymś niemiłym zasanówmy się – Jak to się stało , że mamy najdroższe ogrzeanie w Polsce . Cena ogrzewania małego , dwupokojowego mieszkania spółdzielczego to teraz kwota 4.800 złotych na rok ! Czy to nie nasza wina . Ostrowski Zakłąd Ciepłowniczy w połowie jest własnościa miasta , czyli nas . Drugą część poprzedni nasi prezydenci zdołali już sprzedać szwajcarom . Czy jesteśmy bez winy ?

  • Mieszkańcu, po pierwsze to dzięki obecnym władzom miasta wypracowany przez OZC zysk, zamiast kumulować na gorsze czasy zjadało Centrum Rozwoju Komunalnego (dawny Holdikom) i takie pseudo spółki jak CRK Energia oraz oczywiście przy okazji zagraniczni udziałowcy Francuzi nie Szwajcarzy. To nie ma nic do stosunków własnościowych. Prezydent upierała się przy utrzymywaniu CRK no to spółki musiały się zrzucać. Po drugie kolejni prezesi OZC to porażka jedna za drugą. Szwindle, kombinacje, sprawy w sądzie, Jeden poprzednika podawał do sądu, a sam jeszcze większe kombinacje robił. A wszystko pod parasolem obecnej prezydent. I ukrywając prawdę przed dociekliwymi pytaniami radnych. Kiedy prezydent Klimek szła do pierwszych wyborów, powiadała bzdury o stanie OZC i zapowiadała przeprowadzenie audytu i ujawnienie przekrętów. Do dziś wynyki audytu ukrywane są przed radnymi, a co dopiero przed mieszkańcami? Natomiast dzisiaj nie potrzeba audytu, jak zarządzano OZC, jak dojono tę firmę, która miała zielony, tani prąd produkować wyszło na wierzch, kiedy OZC przywalił nam mieszkańcom ceny. I żadne opowiadanie bredni przez obecnego prezesa nic tu nie ma wspólnego z prawdą.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick