Nie będzie dwóch przedszkoli, zrezygnowano z części inwestycji. „Przez najbliższe lata raczej nie będzie lepiej”

2
Słynący w ostatnich latach z ekspansji inwestycyjne Jarocin, musi przyciągnąć pasa. Władze szukają oszczędności, bo na samorząd spadł ciężar radzenia sobie z oświatą, która pochłania coraz większe nakłady finansowe. Subwencja oświatowa z roku na rok jest coraz mniejszym procentem całego budżet, jaki przeznacza ta gmina na edukację. Inwestycji będzie więc mniej. Także tych związanych ze szkolnictwem, bo perspektywa budowy dwóch przedszkoli znacznie się oddaliła.

Wydatki na poziomie 243 mln zł, dochody na poziomie 214 mln zł. Około 28 mln zł do pokrycia z obligacji. – Warto podkreślić, że prawie 51 mln zł to wydatki majątkowe, więc to i tak dobry wynik, pomimo trudnego budżetu – mówi Bartosz Walczak, wiceburmistrz Jarocina. Tak ma wyglądać budżet miasta i gminy na 2020 rok. Jak dodaje zastępca Adama Pawlickiego, to na pewno będzie trudny budżet i nie taki, jakiego włodarze by oczekiwali. Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak dopowiada, że od czasu, kiedy Adam Pawlicki jest burmistrzem Jarocina, a więc od 2002 roku, „to jest chyba najtrudniejszy budżet, jaki przyszło im stworzyć”.

ZOBACZ TEŻ: Co z przyszłorocznym Jarocin Festiwalem?

– Podwyżki dla nauczycieli są jak najbardziej słuszne, natomiast sposób ich wypłacania, a więc ustalanie tego na szczeblu centralnym, ale każe się wypłacać te pieniądze z budżetów samorządów, jest – w moim przekonaniu – sposobem niedopuszczalnym – mówi Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina. Zwiększone wydatki na oświatę w tym aspekcie powodują, że gmina musi wycofać się z części planowanych na przyszły rok inwestycji. Władze chciały wybudować przedszkola w Witaszycach i Siedleminie. Perspektywy nie są optymistyczne nie tylko w związku ze zbliżającym się rokiem budżetowym. – Przez najbliższe lata raczej nie będzie lepiej. Chyba, że tak radykalnie sytuacja w finansowaniu oświaty się poprawi, jak pogorszyła się w ostatnich latach – dodaje.

Coraz większe różnice między tym, jakie pieniądze rząd przekazuje samorządom w ramach subwencji oświatowej a tym, jakie są potrzeby m.in. przez wzgląd na dodatkowe koszty związane z reformą oświaty, doprowadziły do tego, że samorządy borykają się z coraz większymi problemami. Przyszłoroczny budżet – jak podkreślają władze miasta – katastrofalny nie jest. Jeszcze. Ale gminne finanse to system naczyń połączonych. Jeśli trzeba dosypać pieniędzy na oświatę, trzeba uszczuplić budżet przeznaczony na inne cele. I tak dochodzimy do inwestycji. – Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, powoduje, że jesteśmy zmuszeni rezygnować z inwestycji, na które nie mamy zewnętrznego dofinansowania i tych, które nie są strategiczne dla miasta. Nie da się wydać dwa razy tej samej złotówki – wyjaśnia Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Nie oznacza to jednak, że w przyszłym roku Jarocin „stanie”. W ostatnich latach władze miasta i gminy pozyskały dziesiątki milionów złotych w formie dotacji do trwających właśnie inwestycji. To m.in. rozbudowa spółki Jarocin Sport poprzez stworzenie lodowiska, kolejnego basenu czy sali konferencyjnej. To także trwająca drugą kadencję rewitalizacja parków miejskich z Zespołem Pałacowo-Parkowym, w skład którego wchodzi Pałac Radolińskich na czele. – Właśnie otwarliśmy nową filię biblioteki na rynku nazwaną Kamienicą Kultury. W przyszłym roku będziemy budować amfiteatr, a także remontować wnętrze Pałacu Radolińskich, aby przenieść tam muzeum. Podejrzewam, że gdyby nie zewnętrzne dofinansowanie, te inwestycje też by wyleciały – tłumaczy Robert Kaźmierczak.

ZOBACZ TEŻ: Kamienica Kultury otwarta. „Teraz mogę już dom budować” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jak zaznacza, są w Polsce samorządy, które dokładają do subwencji oświatowej drugie tyle, ile dostają z budżetu państwa. Jarocin jest w zdecydowanie lepszej sytuacji, choć skutki reformy edukacji i podwyżek dla nauczycieli dają się we znaki. – W przyszłym roku dołożymy do subwencji ponad 20 procent, a dokładaliśmy 3 do 4 procent – dodaje.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick