NFZ ogłosił sieć szpitali. Na liście wszystkie szpitale powiatowe południowej Wielkopolski

0
50 placówek w całej Wielkopolsce, w tym 8 z naszego regionu, znalazło się w tzw. sieci szpitali. Nowy system zasadniczo zmieni model finansowania służby zdrowia.

Ustawa wprowadzająca sieć szpitali zacznie funkcjonować od 1 października. Największa zmiana, w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami, będzie dotyczyła sposobu finansowania placówek sieciowych. Szpitale, które znalazły się w sieci nie będą co roku startowały w konkursach, tylko będą miały zapewnione finansowanie na zasadzie ryczałtu, zabezpieczonego na 4 lata.

Przynajmniej częściowo, bo wszystko zależy od tego, do jakiego poziomu w sieci szpital został zakwalifikowany. W przypadku szpitali I stopnia ryczałt będzie obejmował jedynie podstawową opiekę: chirurgię ogólną, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologię, neonatologię oraz pediatrię. Taką kwalifikację otrzymały szpitale w Krotoszynie, Jarocinie, Ostrzeszowie i Kępnie. Oznacza to, że funkcjonowanie oddziałów specjalistycznych będzie tam uzależnione od wyników postępowania konkursowego na zawarcie umów NFZ. W dużym uproszczeniu, bo niektóre świadczenia, jak np. kardiologia czy ortopedia będą finansowane na odrębnych zasadach.

– Większość konkursów, w których mielibyśmy startować jest już rozstrzygniętych i wiemy już, że zachowamy większość świadczeń. Samo ryczałtowanie będzie u nas obejmowało trochę ponad połowę dotychczasowego kontraktu. W najbliższych miesiącach pacjenci nie powinni odczuć żadnych zmian – mówi Krzysztof Kurowski, dyrektor krotoszyńskiego szpitala.

Placówkami o II stopniu referencyjności będą szpitale w Ostrowie Wielkopolskim oraz Pleszewie. To stawia je w lepszej sytuacji, bo zapewnia finansowanie oddziałów specjalistycznych bez konieczności startowania w konkursach. Z tym, że wysokość ryczałtu będzie wyliczana według ściśle określonego wzoru, a kwota przyznana na kolejny okres rozliczeniowy będzie zależała od liczby i struktury świadczeń udzielonych i sprawozdanych przez świadczeniodawcę w poprzednich okresach. W tym momencie ani zarządy szpitali, ani władze powiatowe nie są w stanie określić jakie będą kwoty. Rozmowy na ten temat mają ruszyć w sierpniu.

III stopień otrzymał szpital wojewódzki w Kaliszu. Określone zostały jeszcze specjalistyczne poziomy zabezpieczenia zdrowotnego wśród których wyróżnia się szpital: pediatryczny, onkologiczny, pulmonologiczny, ogólnopolski. Szpitalem onkologicznym w sieci będzie WSZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza.

Żeby ubiegać się o wejście do sieci placówki musiały m.in. przez co najmniej ostatnie dwa lata prowadzić izbę przyjęć na podstawie umowy z NFZ, a także posiadać konkretne oddziały wymienione w ustawie. Jest to bariera nie do przekroczenia dla wielu mniejszych placówek, a także klinik prywatnych.

– W ramach sieci szpitali chcemy, żeby pacjent mógł się czuć zaopiekowany w całości, a nie miał oferowane pojedyncze procedury medyczne, które są od siebie oderwane – argumentuje Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zdaniem ministerstwa „nowe rozwiązanie poprawią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami”.

Dzięki temu pacjent w danej placówce ma mieć zapewnioną kompleksową opiekę, od poradni, przez leczenie, po rehabilitację. Pojawiają się jednak głosy – np. ze strony organizacji Pracodawcy RP – że takie rozwiązanie zamknie dostęp do określonych świadczeń w niektórych miejscowościach, jednocześnie zwiększając kolejki do specjalistów, którzy pracują w szpitalach sieciowych.

 

fot. pixabay.com

 

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick