DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Nasz region wolny od nienawiści? Wniosek PiS-u w powiecie krotoszyńskim nie przeszedł

Już nie na żółto, a na zielono jest zaznaczony obszar powiatu krotoszyńskiego w „Atlasie Nienawiści”. To interaktywna mapa, która powstała, aby unaocznić występowanie na terenie Polski tzw. „stref wolnych od LGBT”. Wiele regionów kraju zostało zaznaczonych na czerwono (najwięcej w południowo-wschodniej Polsce), żółto oraz zielono.

Kolor czerwony oznacza uchwały przyjęte przez samorządy dot. m.in. wyrażenia sprzeciwu wobec promowania tzw. „ideologii LGBT”, żółty to szeroko rozumiane działania lobbingowe, a zielony – uchwały odrzucone.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Powiat krotoszyński w „Atlasie Nienawiści”. Dlaczego się tam znalazł?

Krotoszyn został oznaczony początkowo na żółto, ponieważ radni powiatowi zrzeszeni w Prawie i Sprawiedliwości złożyli wniosek „o poparcie przez Radę Powiatu Krotoszyńskiego zapisów Karty Praw Rodziny jako dokumentu określającego zbiór wartości istotnych dla mieszkańców powiatu krotoszyńskiego”. W uzasadnieniu czytamy: „Odpowiadając na zmasowany w ostatnim czasie atak ideologii gender na tradycyjne ujęcie małżeństwa i rodziny, wskazane jest przybliżyć mieszkańcom Powiatu Krotoszyńskiego treści i idee zawarte w Karcie Praw Rodziny wydanej w 1983 r. przez Stolicę Apostolską z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Dokument ten w niezwykle jasny i precyzyjny sposób potwierdza szczególną rolę małżeństwa kobiety i mężczyzny, posłannictwo rodziny i troskę o ludzkie życie”.

Za wprowadzeniem projektu uchwały lobbował na początku października poseł PiS-u Jan Mosiński, który szeroko omawiał pomysł kolegów z partii oraz Kartę Praw Rodziny w wywiadzie udzielonym Dwutygodnikowi Diecezji Kaliskiej „Opiekun”.

W grudniu tworzeniem m.in. tzw. „stref wolnych od LGBT” zajął się także Parlament Europejski, który przyjął rezolucję w tej sprawie. Znaczna większość europosłów była przeciwna jakiejkolwiek segregacji społeczeństwa. W przyjętej rezolucji czytamy m.in.: „Wzywa Polskę, aby zgodnie ze swoim prawem krajowym oraz zobowiązaniami wynikającymi z prawa UE i prawa międzynarodowego zdecydowanie potępiła dyskryminację osób LGBTI, w tym gdy ma ona miejsce z inicjatywy samorządów lokalnych, a także aby unieważniła uchwały uderzające w prawa osób LGBTI, w tym przepisy samorządów skierowane przeciwko „ideologii LGBT”.

W jednym z zapisów europarlamentarzyści „wzywają wszystkie państwa członkowskie do monitorowania nawoływania do nienawiści ze strony władz publicznych i urzędników wybieranych w wyborach, a także w trakcie wyborów lokalnych, regionalnych i krajowych”. Europosłowie, którzy opowiedzieli się za przyjęciem rezolucji przeciwko dyskryminacji i mowie nienawiści apelują o „podjęcie stanowczych i konkretnych środków i sankcji przeciwko takim działaniom”.

TREŚĆ REZOLUCJI MOŻNA PRZECZYTAĆ POD TYM ADRESEM

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz