O uczuciach na kartce papieru. Napisali „List do taty”

0
Towarzyszy przy nauce chodzenia, jazdy na rowerze, trzyma kciuki przed egzaminami, doradza w kwestiach sercowych, a czasem i skarci lub da szlaban, bo przecież nikt nie jest idealny. Tata, bo o nim mowa, jest jedną z najważniejszych postaci w życiu każdego człowieka. Właśnie zakończył się okręgowy etap senackiego konkursu "List do taty", w którym dzieci i młodzież z całej Polski pisały o swoich ojcach i kierowały słowa na papierze właśnie do nich.

„List do taty” to ogólnopolski konkurs dedykowany dzieciom i młodzieży w całym kraju. Organizatorem jest senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Św. Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net, a sam konkurs jest organizowany co 2 lata od 2011 roku.

W czwartej edycji konkursu w powiatach: kępińskim, krotoszyńskim, ostrowskim, ostrzeszowskim wystartowało 70 uczniów. 10 listów zostało wyróżnionych, w tym główną laureatką została Patrycja Biegańska, szóstoklasistka z Trzcinicy w powiecie kępińskim. – Opisałam w nim [w liście – przyp.red.] jego pracę. Napisałam, że jak wróci to coś fajnego porobimy – mówi Patrycja, której tata pracuje poza domem i w rodzinnych czterech ścianach spędza bardzo mało czasu.

List Patrycji jest przykładem na to, jaki właściwie jest cel konkursu. To „promowanie” ojcostwa i rodzicielskich wartości. – Coraz więcej rodziny żyje „osobno”, czyli ojcowie lub matki pracują za granicą, w lawinie obowiązków często zapomina się jak ważna jest rodzina. Ten konkurs ma na celu pokazać, że trzeba dbać o kontakty rodziców i dzieci. A rola ojca w naszym społeczeństwie często jest pomijana, bo to głównie matki towarzyszą dzieciom przez większość etapów życia – mówi senator RP Łukasz Mikołajczyk, regionalny patron i koordynator ministerialnego konkursu.

Zwycięski list Patrycji Biegańskiej trafi do kolejnego etapu już w Senacie. Będzie porównany z innymi listami z całej Polski. W pierwszej edycji konkursu zgłosiło się 100 szkół podstawowych i 2000 uczniów, w drugiej – 244 szkoły i 2361 uczniów, zaś  w trzeciej – 200 szkół i 1400 uczniów. Do 31 października br. ogłoszone zostaną ostateczne wyniki bieżącej edycji konkursu. Laureat szczebla ogólnopolskiego otrzyma nagrody rzeczowe, laureaci etapów okręgowych zostaną także zaproszeni do Senatu RP.

Co ważne, listy nie są chowane do szuflady. Ocenia je pod kątem psychologicznym sztab specjalistów, który analizuje jakie problemy mogą występować w polskich rodzinach, na co zwrócić uwagę. Na podstawie listów tworzone są kampanie społeczne oraz akcje profilaktyczne wokół tematyki rodziny.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick