Nagrodzeni z okazji Dnia Edukacji

2
W pałacu w Gutowie odbyły się uroczystości związane z tegorocznym powiatowym Dniem Edukacji Narodowej. Wyróżnionym pedagogom wręczono także doroczne Nagrody Starosty Ostrowskiego.

W przededniu Dnia Nauczyciela zorganizowano spotkanie, na którym spotkani się samorządowcy, dyrektorzy, zastępcy oraz nauczyciele szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski. Była to okazja zarówno do podsumowań jak przekazania życzeń .

Podczas uroczystości wręczono doroczne nagrody starosty. Nagrodzeni w 2017 r. reprezentują wszystkie typy szkół i profile kształcenia, a każdy z nich może pochwalić się wieloma sukcesami i osiągnięciami.

Nagrody otrzymali:

Maria Tomalak III Liceum Ogólnokształcącego – Jej dewiza, zarządzania poprzez delegowanie uprawnień zaowocowała tym, że szkoła jest liczącą się oświatową placówką ogólnokształcącą powiatu. W sposób szczególny dba o bazę dydaktyczną i infrastrukturę szkoły, a ta w ostatnim czasie znacznie się rozrosła. W tym roku szkoła wzbogaciła się o jeden z najnowocześniejszych i najładniejszych obiektów sportowych nie tylko miasta i powiatu. Umiejętnie wprowadza innowacje pedagogiczne, ale także buduje dobre relacji dla wszystkich którzy są ze szkołą związani. Robi to na tyle skutecznie, że w jej szkole nawet młodzież chce się sama godzić w pierwszym w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu Szkolnym Centrum Mediacji.

Dariusz Kaczmarek Dyrektor Zespołu Szkół Usługowych – Dyrektor, menadżer i organizator pracy. Niestrudzony pomysłodawca, który swoje wizje potrafi przekształcać w rzeczywistość, a dzięki temu kierowana przez niego palcówka przeszła autentyczną metamorfozę, od wymiany dziurawych okiem począwszy, poprzez nowoczesne pracownie nauki zawodu, na nowoczesnym boisku wraz otoczeniem skończywszy. Człowiek, który zdaje się wiedzieć, że sukces to stawianie sobie ambitnych celów, a droga do jego osiągnięcia wiedzie poprzez umiejętność dawania ludziom swobody do wprowadzania własnych, oryginalnych rozwiązań pedagogicznych i stworzenia właściwej atmosfery do działania.

Marek Lewicki Dyrektor I LO – Jego pasją jest matematyka, a szczególnie dydaktyka i filozofia matematyki oraz psychodydaktyka kreatywności. I z tą matematyczną precyzją zdaje się kierować placówką, bo jego szkoła osiąga najwyższe wyniki maturalne wśród szkół licealnych w powiecie ostrowskim oraz cieszy się popularnością wśród uczniów, a to z kolei przekłada się na bardzo dobry nabór. W tym roku placówka wzbogaciła się o nowoczesne zaplecze sportowe wraz z otoczeniem. Mimo matematycznego zacięcia przykłada wielką wagę do dziedzictwa, historii szkoły oraz dziejów w ogóle, podejmując w tym obszarze wiele inicjatyw i przedsięwzięć.

Eugeniusz Namysł Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych – 15 lat temu obejmując fotel dyrektora mierzył się z legendą… swojego przednika. Dziś pisze swoją legendę, kierując szkołą która plasuje się w czołówce najlepszych w Polsce, a w wielu olimpiadach, mówiąc językiem młodzieżowym, nie schodzi z pudła. Umiejętnie kieruje zespołem ludzi, który mimo technicznej specjalności szkoły dba o wszechstronny rozwój ucznia. To w niej mogą budować i wprowadzać w życie woje wynalazki, ale także nasłuchiwać odgłosów z kosmosu, pisać wiersze i dziennikarskie materiały, rozwijać turystyczne i sportowe pasje nie tylko nad krystalicznymi wodami reaktywowanego z agonii Boszkowa.

Katarzyna Kuśnierczak nauczyciel wychowania fizycznego w I LO specjalizujący się w koszykówce, w której odnosi znaczące sukcesy. Drużyna chłopców pod jej okiem została Mistrzem Wielkopolski i zajęła 9 miejsce w Mistrzostwach Polski będąc jedyną amatorską drużyną wśród zawodowców. Jej uczniowie odnoszą bardzo duże sukcesy także w pływaniu na szczeblu powiatu ostrowskiego. Oprócz sportu jej pasją są technologie informatyczne, które również wykorzystuje w pracy trenerskiej.

Wojciech Płóciennik nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych. To z pewnością obywatel nowego, wirtualnego świata. Mimo codziennych doświadczeń z sieciami, szafami serwerowymi, programami i przesyłami na szczęście mocno stąpa po ziemi. Dlatego walczy o sprzęt, jakość pracy informatyków i wiedzie ich przez przestrzeń nierzeczywistą w stronę jak najbardziej realnych planów, rozwiązań i zastosowań. A uczniowie chętnie podchwytują jego pomysły i w efekcie coraz większa liczba informatyków weryfikuje z powodzeniem swoje pomysły w ramach Olimpiady Innowacyjności, a także otrzymuje Technogranty.

Lidia Stachurska nauczyciel III LO – Niemal całą swoją karierę zawodową związała z obecną szkołą. Uczy „Języka obcego w turystyce i biznesie”, dla którego jest współautorką nauczycielskiego programu. Była zaangażowana w projekt międzynarodowej wymiany nauczycieli Polska-Wielka Brytania. We współpracy z pedagogiem i innymi nauczycielami przygotowała i zrealizowała kilka projektów edukacyjnych m.in. „Bezpieczny uczeń – bezpieczna szkoła”, „Dzień języków obcych”, „Wychowanie na pierwszym planie”, „Igrzyska Wiedzy i Umiejętności” oraz „Zachowuj się! Czyli savoir vivre dla opornych”.

Jerzy Lisiak nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU Przygodzice – Kierownik szkolenia praktycznego, nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz matematyki. Jest inicjatorem umów partnerskich pomiędzy szkołą, a wieloma firmami, dzięki którym uczniowie zyskują możliwość korzystania i nauki na najnowszych maszynach i urządzeniach. Organizator kursów, szkoleń i wycieczek przedmiotowych dla młodzieży z klas rolniczych. Przeprowadził standaryzację nowych egzaminów zawodowych, a realizowane przez niego próbne egzaminy owocują wysoką zdawalnością na egzaminach zewnętrznych.

Anna Fiałkowska nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych Liderka programu dogoterapii. Scenografka szkolnej grupy teatralnej „Bez nazwy”. Bierze udział w corocznym Przeglądzie Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA. Jest koordynatorką i wolontariuszem szkolnej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, współorganizatorka Dnia Pluszowego Misia dla najmłodszych uczniów szkoły. Organizatorka comiesięcznych spotkań dla uczniów szkoły podstawowej pt. „Czytanie łączy pokolenia” oraz „Spotkania z bajką”. Aktywnie uczestniczy w Dniu Porad oraz wielu akcjach promujących szkołę.

Jan Welsandt nauczyciel w IV LO – Nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii i etyki ze znaczącym dorobkiem dydaktyczno–wychowawczym i wybitnymi osiągnięciami w zakresie kształtowania umiejętności i postaw uczniów. Jego uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych o zasięgu regionalnym np. „Jak być aktywnym w demokratycznym państwie.” Stale współpracuje z Instytutem Historii UAM oraz Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

Danuta Bartosik nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych – Nauczyciel przedmiotów zawodowych, który potrafi rozwijać talenty podopiecznych. Każdego roku jej uczniowie zostają laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej i Wielkopolskiego Konkursu Statystycznego „Statystyka mnie dotyka”. Od 2008 roku pełni funkcję kierownika szkolenia praktycznego. Charakteryzuje ją wysoka skuteczność nauczania, która przekłada się na blisko 100% zdawalność zewnętrznego egzaminu zawodowego. Jest koordynatorem modułowego procesu kształcenia w szkole. Pełniła funkcje eksperta w konkursie Techno Grant.

Robert Adamczak nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych – pianista, doktor sztuki muzycznej, adiunkt Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu). Wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Witolda Witkowskiego. Ukończył również Podyplomowe Studium Mistrzowskie pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Koncertuje solowo i w zespołach kameralnych w kraju i za granicą.

Maria Mikołajczyk nauczyciel Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych – Inicjatorka wielu działań wychowawczych oraz projektów realizowanych w ramach działań profilaktycznych. Zainicjowała i uczestniczyła w wieloetapowych działaniach szkoły w ramach ogólnopolskich konkursów zakończonych uzyskaniem przez szkołę tytułu laureata Superturnieju Szkół „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”, „Bezpieczna Szkoła – Demokratyczny Kraj”. Od wielu lat skutecznie planuje i koordynuje egzaminy maturalne. Jest także odpowiedzialna za organizację zajęć i sesji egzaminacyjnych w II Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.

Barbara Jakubowska nauczyciel Zespołu Szkół Usługowych – Kierownik szkolenia praktycznego, cieszy się ogromnym uznaniem uczniów i pracodawców. Zasłużyła sobie na to miano m.in. bardzo dobrą organizacją i nadzorem nad praktykami. Koordynuje realizację umów partnerskich projektów unijnych, dzięki którym uczniowie, nauczyciele ale również pracodawcy doskonalą swoje umiejętności zawodowe w różnych częściach Europy. Jest pomysłodawcą i koordynatorem szkoleń m.in. baristycznych i barmańskich dla uczniów i nauczycieli oraz inicjatorem przystąpienia szkoły do Ogólnopolskiego klastra gastronomiczno-hotelarskiego i wielu innych przedsięwzięć!

Bernadeta Matysiak nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury – Od 5 lat prowadzi zajęcia baletowe, jedne z najpopularniejszych i najbardziej obleganych w placówce, bo uczęszcza na nie około 200 dziewcząt i bodajże jeden chłopiec! Dba o wysoki poziom artystyczny choreografii, świadomość sceniczną uczestników zajęć oraz indywidualny rozwój osobowości każdego wychowanka. W minionym roku szkolnym Grupa Baletowa Fantazja, brała udział w kilku festiwalach tanecznych w Polsce, a największym osiągnięciem był udział w Międzynarodowym Festiwalu „Magia Italiana” w Rimini we Włoszech, skąd małe baletnice wróciły z „workiem” nagród w kategoriach grupowych jak i indywidualnych.

Ewa Szymańska nauczyciel Zespołu Szkół Budowlano Energetycznych – Z łatwością dociera do uczniów ze skomplikowanymi zagadnieniami budowlanymi. Efekt? Jej podopieczny w Turnieju Budowlanym ,,Złota Kielnia” zajął na szczeblu centralnym wysokie IV miejsce. Od kilku lat aktywnie angażuje się w akcję ekologiczną ,,Stań Po Zielonej Stronie Mocy”. Każdego roku organizuje w Oddziale Urzędu Dozoru Technicznego szkolenie. Jej powołanie do zawodu zostało docenione w ogólnopolskim konkursie Głosu Nauczycielskiego, w którym została nominowana do tytułu Nauczyciela Roku 2017 jak jedna z 13 w Polsce.

Dorota Maleszka nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych – Od ponad 20 lat z wielkim zapałem naucza matematyki, bo ma wewnętrzne przekonanie, że piękno tego świata da się najlepiej opisać poprzez liczby i wzory. Chce tą wiedzą dzielić się uczniami zanim jeszcze zaczną naukę. Dla nich organizuje w sierpniu „kurs wstępny”. Uważa, że dzięki zastosowaniu równań i nierówności z wieloma niewiadomymi i niewieloma pewnymi danymi, człowiek zyskuje pokorę i pogodę ducha. Wiadomą w tym równaniu jest z pewnością fakt, że jej uczniowie mogą się poszczycić wygranymi konkursami i świetnie zdaną maturą.

Ewa Szpot nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU Przygodzice – Nauczyciel matematyki oraz informatyki, któremu cyberprzestrzeń jest szczególnie bliska. Koordynowała projekt ,,Cyfrowobezpieczni’’, w ramach którego zorganizowała Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Przygotowała i przeprowadziła szkolenia z bezpieczeństwa cyfrowego dla pracodawców przyjmujących uczniów na praktyki. Opracowała „Szkolne Zasady Bezpieczeństwa w Internecie” wraz z Radą Pedagogiczną wypracowała założenia do koncepcji pracy szkoły. Za zajęcie II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Jesteśmy cyfrowobezpieczni” przez tydzień brał wraz uczniami udział w obozie edukacyjnym w Tarnowie.

Małgorzata Hajdukiewicz nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych – Mówią o niej drogowskaz dla rozwoju rodziców małego dziecka. Współtworzyła grupę teatralną „Bez nazwy” z którą przygotowuje corocznie spektakle. Współorganizatorka szkolnego konkursu wiedzy o Januszu Korczaku oraz Olimpiady Korczakowskiej. Prowadzi Koło Teatralne „Kajtuś Czarodziej”, a dzieciom biorącym udział w przedstawieniach sama przygotowuje wszystkie stroje. Berze udział w corocznym Przeglądzie Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA i aktywnie współpracuje z Ostrowskim Centrum Hipoterapii.

Lucyna Kelner nauczyciel Bursy Szkolnej – Pedagog z wieloletnim doświadczeniem, które wykorzystuje w organizacji zajęć wspomagających proces adaptacji, rozwijających talenty i kształtujących nawyki prozdrowotne. Organizatorka wielu warsztatów i wystaw fotograficznych dających młodzieży możliwość wyrażenia siebie, swoich emocji i kreatywności poprzez fotografię. Jest pomysłodawczynią i realizatorką warsztatów kulinarnych dla młodzieży „Jem mądrze i zdrowo”, a akcją „Zielona bursa” zainspirowała młodzież do samodzielnego stworzenia i zrealizowania projektu zagospodarowania terenu zielonego wokół bursy na miejsce do rekreacji.

W części artystycznej wystąpiła Katarzyna Zawada studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, w repertuarze Anny German.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick