Nadciągają niebezpieczne zjawiska!

2
Burze, a wraz z nimi intensywne opady deszczu to następstwo upalnych dni, które dały się we znaki na terenie całego kraju. Ze zniszczeniami po gwałtwonych zjawiskach atmosferycznych walczą już mieszkańcy zachodniej Polski, a te przesuwają się w kierunku wschodniej strony. Alarmami pogodowymi objęty został też teren południowej Wielkopolski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dla powiatu ostrzeszowskiego, kępińskiego i kaliskiego. Tu wiatr może osiągnąć w porywach prędkość nawet 120km/h, przewidywane są gwałtwone burze, a wraz z nimi intensywne opady deszczu, a nawet gradu.

Swoją mapę opublikowali Polscy Łowcy Burz. Tutaj już sytuacja wygląda o wiele groźniej. Nasz region objęty jest ostrzeżeniem drugiego, a nawet trzeciego stopnia.

STOPIEŃ 3 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej i częściowo południowej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia bardzo silnego wiatru, bardzo dużego gradu, intensywnych opadów deszczu oraz pojawienia się trąb powietrznych.

Ze względu na wzrost prognozowanych wartości parametrów termodynamicznych i kinematycznych nasza prognoza została zaktualizowana z 2 na 3 stopień zagrożenia. Burzę mogą mieć gwałtowny i niszczycielski potencjał. Dużym zagrożeniem będą opady gradu do 8 cm, a także nawalne opady deszczu. Wiatr może wynieść w porywach 100-120 km/h. Skrętność względna burzy sugeruje powstania trąb powietrznych, których prędkość w wirze może wynieść F2 lub więcej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. I tak pewnie nie bedzie ekstremalnych zjawisk (traby wiatr) to co piszą w necie… Dzisiaj przeszły nade mna 2 burze i co??? nie było nawałnic czy czegokolwiek tylko mocny ulewny deszcz z gradem i to tyle… Wiec nie wiem po co tak straszyć i panikować…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick