Nadchodzą burze z gradem. Jest ostrzeżenie

0
Burze z gradem i wiatr w porywach do 70 km/h, to prognoza na poniedziałek 23 kwietnia, którą przygotował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie obejmuje m.in. południową Wielkopolskę.

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 20 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.” Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14.00 do 19.00 na terenie Wielkopolski, a prawdopodobieństwo wystąpienia załamania pogody szacuje się na 80 proc.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Burze z gradem mogą wystąpić także m.in. w województwach: śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Jeśli więc wybieracie się w podróż w tamtym kierunku, powinniście mieć się na baczności.

Treść ostrzeżenia wydanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu:

Burze z gradem/1Obszar: województwo wielkopolskie
Ważność: od 2018-04-23 14:00:00 do 2018-04-23 19:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 20 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo: 80% (Burze z gradem)

Jak uchronić się przed burzą?

Jeżeli burza zastanie nas poza domem, należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, unikać przebywania pod drzewami, a jeśli znajdziemy się na otwartej przestrzeni, powinniśmy poszukać obniżenia terenu i tam się schować (najlepiej kucnąć). Powinniśmy zrobić wszystko, żebyśmy nie byli najwyższym punktem.

Jeżeli burza zastanie nas w domu, powinniśmy unikać korzystania z urządzeń elektrycznych, a najlepiej odłączyć je od sieci elektrycznej. Warto też mieć pod ręką latarkę, a jeśli zauważymy iskrzącą instalację elektryczną lub poczujemy swąd, powinniśmy natychmiast wyłączyć prąd i gaz oraz wezwać odpowiednie służby.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick