Na dachu Centrum Kształcenia Praktycznego powstaje… pasieka. Wcześniej ule stanęły przy OZC-u [ZDJĘCIA]

5
Fot. fanpage starosty Pawła Rajskiego
Dwa pierwsze ule już stanęły na dachu Centrum Kształcenia Praktycznego w Ostrowie Wielkopolskim, a to dopiero początek. Założenie jest takie, by stworzyć tam pasiekę. Pierwsza powstała w kwietniu przy Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym.

Zakończył się montaż dwóch pierwszych uli na dachu Centrum Kształcenia Praktycznego w Ostrowie Wielkopolskim. To dopiero początek prac, dzięki którym powstanie w tym miejscu pasieka. “Pszczoły muszą się zadomowić i poznać teren, ale fachowcy mówią, że nie powinny mieć problemu z aklimatyzacją i znalezieniem pożytku” – mówi starosta ostrowski Paweł Rajski.

To jednak nie jedyne miejsce, w którym ma powstać pasieka. Władze starostwa planują zbudować kolejną przy nowym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Staroprzygodzkiej. Ale w tym przypadku musimy jeszcze poczekać. “Środki na ten cel już mieliśmy, ale realizację pomysłu przesuwamy do zakończenia budowy nowego domu. Okolica sprzyja, a osoby starsze miałyby do dyspozycji swój miodek” – dodaje. Jednocześnie podkreśla, że nie tylko to jest powodem. Zdaniem starosty istotna jest także obecność pszczół w przyrodzie także w miastach, bowiem są one uznawane za najbardziej pożyteczne zwierzęta.

Wcześniej ule zostały postawione przy Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym. Jak udało nam się dowiedzieć, tamtejsze pszczoły już ruszyły z produkcją miodu przy miejskiej spółce. – Już w kwietniu przy OZC powstała pierwsza pasieka o nazwie “Pasieka marzenie”. W jej skład wchodzi 10 uli. Jest obsługiwana przez jednego z ostrowskich pszczelarzy. Wokół pasieki wysiano także 64 kg nasion miododajnych – mówi Mateusz Nycek z Centrum Rozwoju Komunalnego.

Niewykluczone, że powstaną podobne pasieki na innych terenach przy spółkach samorządowych, a także terenach miejskich. – Miód zostanie przeznaczony na cele lokalne, na promocję Ostrowa i ekologii w mieście oraz w spółkach. Otrzymają go także mieszkańcy, ale nie będzie przeznaczony do regularnej sprzedaży, ale przekazywany np. w formie gadżetu przy okazji wydarzeń kulturalnych, sportowych i różnego rodzaju konkursów – dodaje.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

 1. 15

  Hmmm, “gratuluję ” pomysłu, a raczej ślepego naśladownictwa wielu innych, którzy być może chcieli w ten sposób lokalnie zaistnieć. Proponuję, by najpierw zainteresowali się i poznali w jakim środowisku w naturze żyje od milionów lat pszczoła miodna.
  Proponuję też, by w nagrodę wszystkim zaangażowanym w ten pomysł miłośnikom pszczół, obok tych pustych uli, na tym czarnym, papowym dachu postawić namiot, aby w upalne lato spędzili ustawowy urlop, a pszczółki postawić na wsi pod gruszą !
  Co na to “ekolodzy”
  Pozdrawiam, pszczelarz 🐝🐝🐝

  • Popieram , pszczelarza ale u nas jest powielanie innych pomysły niż sprawdzenie w jakich warunkach te zwierzęta żyją ,dach czy pod drzewem różni się tym że pod drzewem jest cień a na dachu patelnia z ukropem i zamiast dobrego jest usmarzony nie wiem czy miód ,pszczoły zdychaja z skwaru ,sami na ten dach niech wejda i niech się spala na skwarek .😱👎

 2. 10

  To wszystko to pic na wodę i fotomontarz Zamiast pomóc pszczelarzom ktorzy robią to z milosci do tych pożytecznych stworzen,to urzędasy promuja się jako ci co dbaja o ekologię.Napewno też za nie male pieniadze
  @

 3. Pomysł może i dobry,ale lokalizacja niekoniecznie.Gdzie te pszczoły będą zbierały pyłek,a Kauflandu czy może z tej nowej hali.Wokół smród i spaliny.Może należało to skonsultować z pszczelarzami,bo wygląda na to,że nikt ich nie pytał o zdanie.Może się mylę i miejsce jest właściwe na założenie pasieki.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick