Młodzież już wybrała! Znamy wyniki prawyborów parlamentarnych!

33
Koalicja Obywatelska wygrała w prawyborach, które wczoraj odbyły się w szkołach średnich powiatu ostrowskiego. Spośród 1700 uczniów uprawnionych do głosowania, udział wzięło 1138 wyborców. Frekwencja wyniosła więc 67%.

„Młodzi mają głos” – pod taką nazwą odbył się projekt, który miał na celu edukację społeczną. W pierwszym etapie uczniowie wzięli udział w wykładach zorganizowanych przez pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Drugi etap zakładał prawybory zorganizowane w dziesięciu placówkach powiatu ostrowskiego. Uprawnionych do głosowania było 1700 uczniów. 1138 z nich, czyli 67% zdecydowało się oddać głos.

Największym poparciem cieszyła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) – 321 głosów (29,8%). To nie zdzwiwiło profesorów i koorydnatorów projektu, którzy wspólnie podkreślali, że młodzi ludzie chcą zmian i oczekują dynamicznego rozwoju.

Młodzież podczas głosowania otrzymała trzy karty. Dwie dotyczyły wyboru kandydatów do Sejmu RP i Senatu RP, a trzecia była ankietą, na której wyborcy mieli opowiedzieć się za tym, czy wezmą udział w wyborach parlamentarnych.

Wybory do Sejmu RP i Senatu RP odbędą się 13 października. W Polsce może głosować każdy obywatel, który ukończył 18. rok życia. W Polsce do urn może pójść ponad 30 milionów osób, co stanowi 80% społeczeństwa.

Wyniki prawyborów do Sejmu RP

KW Koalicja obywatelska PO .N i PL Zieloni – 321 (29,08%) – 4 mandaty
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – 256 (23,19%) – 3
KW Prawo i Sprawiedliwość – 211 (19,11%) – 2
KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – 206 (18,66%) – 2
KW Polskie Stronnictwo Ludowe – 110 (9,96%) – 1

Wyniki prawyborów do Senatu RP

KW Koalicja Obywatelska (PO, .N, iPL, Zieloni) – 788 (73,8%)
KW Prawo i Sprawiedliwość – 280 (26,2%)

Czy wybierasz się na wybory?

Tak – 872 głosów (79,2%)
Nie – 69 (6,3%)
Nie wiem – 160 (14,5%)

redaktor wlkp24.info
milosz.skibinski@tvproart.pl

33 KOMENTARZE

 1. 41
  12

  Szkoda, że autor artykułu nie zwrócił uwagi, że drugie miejsce ma Konfederacja. To oznacza bowiem, że znacząca liczba młodych ludzi popiera homofobię, rasizm i inne patole. Trzeba również brać pod uwagę, że często wyniki nie oddają faktycznych preferencji uczniów, z których część robi sobie po prostu żarty. Inną sprawą jest to, że są to wyniki w mieście, wiochy zagłosują na PiS.

  • 8
   2

   Korwin zawsze miał wysokie poparcie u młodych, choć zazwyczaj chodziło tu o podatki. Rodzice narzekają że wysokie, więc dla nich podatki to zło… później zazwyczaj ci ludzie dorastają i po 30-stce niewielu popiera JKM

  • 5
   17

   Zdrowy rozsądek to nie homofobia ani nie rasizm. A jeśli jest Pan zwolennikiem „ubogacania” kulturowego wybór jest prosty: PIS. To oni „ubogacaja” nas na potęgę ukraincami i kolegami z Palestyny.

  • 17
   5

   Nie zgadzam się, mieszkam na wsi koło Murowanej Gośliny i w ostatnich wyborach PIS przegrał z PO, z tego wniosek, że wieś koło Poznania jest wyedukowana.

  • Jak to się ma do statystyk z poprzednich wyborów i do merytoryki? Twój wpis pokazuje właśnie, że … Nic nie pokazuje.

 2. 5
  13

  Ale bzdury, jak mieli zagłosować po lekcji z pracownikami UAM, którzy politycznie indoktrynują na zajęciach nawet studentów( np. na wydziale dziennikarstwa z czego później z poprawności politycznej według modły PO robią egzamin ). Gdyby spotkanie miał przedstawiciel PIS to rozkład głosów byłby odwrotny. Ot , tajemnica ” sukcesu” . Szkoda tylko lekcji!

 3. 6
  1

  Konfederaści jak zwykle w tych kręgach mają wysoki wynik. Ale to akurat typowe. Młodzież lubi sobie robić bekę, a sporej części młodych ludzi zwyczajnie imponuje takie katoprawactwo, konserwatyzm i zakociała zaściankowość kabotynów (pajaców) w stylu JKM, który musi szokować, bo inaczej dla niego to śmierć medialna i polityczna. Ale to prawa młodości, która musi się wyszumieć. Gdy wreszcie w wieku 35-40 lat pójdą od mamusi i tatusia na swoje, to generalnie zmieniają poglądy.

 4. 9
  1

  Młodzi są bezmyślni, nie przeżyli wojny,nie wiedzą co to głód.Siedzą na garnuszku u rodziców i nic ich nie obchodzi.Konfederacja to samo zło.A paragrafami straszyć tych co mają odmienne zdanie to już przeżywaliśmy.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick