mLegitymacje i PUE ZUS. Jak korzystać i założyć? [WIDEO]

2
Nie wszyscy przedsiębiorcy wywiązali się z obowiązku założenia profilu na platformie usług elektronicznych ZUS do 1 stycznia. Urząd sukcesywnie będzie zakładał im elektroniczne profile, jednak warto zrobić to samemu. Od początku roku każdy emeryt i rencista może korzystać również z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Na wlkp24.info znajdziesz informacje, jak korzystać z elektronicznego dokumentu, a także dowiesz się jak założyć wspomniany profil.

Od 1 stycznia w aplikacji mObywatel dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty. Każda zainteresowana osoba może bezpłatnie pobrać dokument na telefon. ZUS wystawi mLegitymację wszystkim emerytom i rencistom automatycznie. Nie wymaga to składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS.

Jak aktywować mLegitymację?

  1. Ściągnąć aplikację mObywatel (dotyczy osób, które nie korzystały z niej wcześniej).
  2. Na pulpicie aplikacji wybrać opcję „dodaj dokument” (znajduje się ona w dolnej części ekranu).
  3. Na wyświetlonej liście dokumentów wybrać „legitymacja emeryta-rencisty”.

Również zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Jednak, jak informują pracownicy ZUS, do tej pory nie wszyscy wywiązali się z takiego obowiązku. Poniżej krótka instrukcja, jak założyć wspomniany profil.

Jak założyć profil na PUE ZUS?

1. Wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć przycisk „Zarejestruj w PUE”.
2. Wybrać, dla kogo zakłada się profil – do wyboru jest rejestracja: dla Ciebie, dla przedsiębiorców oraz dla firm.
3. Wybrać sposób rejestracji:
• za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
• za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
• za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)
• samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.
4. Jeśli osoba rejestruje się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie.
5. Jeśli osoba skorzysta z formularza rejestracji i wybierze przycisk „do rejestracji”, wypełnia wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni musi też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty.

W materiale wideo wypowiedzi dyrektor ostrowskiego oddziału ZUS oraz naczelnik wydziału obsługi klientów dotyczące zakładania kont na PUE ZUS oraz wprowadzenia mLegitymacji.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick