Mistrzowie Francji zagrają w Kaliszu

0
USDK Dunkerque Handball Grand Littoral, drużyna z czołówki Division 1 - francuskiej ligi piłki ręcznej, będzie jedną z trzech zagranicznych ekip, które już na początku sierpnia zagrają w IV Turnieju Szczypiorno Cup.

W imieniu władz miasta i gospodarza rozgrywek –  klubu MKS-u Kalisz zaproszenie do udziału w turnieju przekazał osobiście, przebywający z wizytą we Francji, Edward Prus. Była ona efektem partnerskich kontaktów Kalisza z francuskim miastem Hautmont, bowiem to właśnie rozmowy wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej z przewodniczącą komitetu współpracy obu miast – Francoise Caille, zaowocowały nawiązaniem kontaktu z klubem
w Dunkierce.

Propozycja udziału w sierpniowym turnieju została bardzo ciepło przyjęta przez władze francuskiego klubu i sztab szkoleniowy zespołu, a warto dodać, że pierwszym trenerem Dunkierki jest nie kto inny jak Patrick Cazal, były zawodnik, mistrz świata i wielokrotny medalista MŚ. Prowadzony przez niego, w duecie z Arnaudem Calbry, zespół Dunkerque HB to z kolei mistrz Francji z 2014 roku, a zatem będziemy już wkrótce mieć zaszczyt oglądać w akcji bardzo utytułowaną ekipę. Pobyt w siedzibie klubu był też okazją do zapoznania się z całą jego strukturą i codziennym funkcjonowaniem, m.in. organizacją meczów ligowych, współpracą ze sponsorami, itd. Szczegółowych informacji na ten temat udzielił Regis Giunta, dyrektor ds.marketingu i reklamy.

IV Turniej Szczypiorno Cup 2017 zaplanowany jest w dniach 4 – 6 sierpnia w hali Kalisz Arena. Będzie to już kolejna edycja największego w regionie turnieju piłki ręcznej, upamiętniającego miejsce, gdzie przed niemal stu laty, wraz z niepodległością rodziła się ta jedna z najpopularniejszych na świecie gier zespołowych. Dzięki staraniom organizatorów, każdego roku na parkiecie kaliskiej Areny w turniejowe szranki, poza gospodarzami – zespołem MKS-u Kalisz – stają czołowe zespoły PGNiG Superligi, a w ich składach utytułowani polscy zawodnicy, członkowie kadry narodowej, uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, medaliści Mistrzostw Świata i Europy. Nie brakuje też gości z zagranicy. Udział w tegorocznej edycji turnieju potwierdziły ekipy: SSV Bozen (Włochy), USDK Dunkerque Handball Grand Littoral (Francja) i ZTR Zaporoże ( Ukraina). Poza gospodarzami turnieju – zespołem MKS-u Kalisz zagrają też cztery inne zespoły z kraju: Azoty Puławy, Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin i Górnik Zabrze.

Wydarzenie to, poza wymiarem czysto sportowym, będzie też miało ten historyczny, bowiem towarzyszyć mu będą elementy upamiętniające fakt internowania z obozu jenieckiego w podkaliskim Szczypiornie kilku tysięcy żołnierzy polskich, legionistów Józefa Piłsudskiego   po kryzysie przysięgowym 1917 roku, w których szeregach zrodziła się piła ręczna. Tegoroczny turniej będzie też swego rodzaju przedsmakiem tego, co nastąpi w roku przyszłym, a mianowicie jego piątej, jubileuszowej edycji, a także  centralnych obchodów 100-lecia piłki ręcznej w Polsce, których gospodarzem będzie właśnie Kalisz.

Rok rocznie, honorowy patronat nad turniejem, wspólnie z Prezydentem Miasta Kalisza, sprawuje  Związek Piłki Ręcznej w Polsce. W tej edycji dołączyła też PGNiG Superliga.

źródło: kalisz.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick