Ministerstwo Rolnictwa odpowiada na postulaty hodowców drobiu

0
- Możliwość rozszerzenia zakresu pomocy udzielanej producentom drobiu przez ARiMR będzie analizowana z uwzględnieniem środków budżetowych, które mogłyby być przeznaczone na taką pomoc - odpowiada resort rolnictwa na pismo Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bgucki w piśmie zwrotnym do WIR tłumaczy, że producenci drobiu złożyli w sumie 2020 wniosków o udzielenie pomocy  związanej ze zwalczaniem ogniska ptasiej grypy w całej Polsce. Łączna kwota tych wniosków to 50 milionów 300 tysięcy złotych. ARiMR zabezpieczył 30 milionów, więc teraz trwa weryfikacja.

Producenci drobiu z powiatu ostrzeszowskiego, których dotknęła ptasia grypa wystąpili do ministra rolnictwa z wnioskiem o możliwość rozszerzenia zakresu pomocy udzielanej przez resort. Okazało się bowiem, że ich sąsiedzi ze stref: zapowietrzonej i zagrożonej sprzedali drób po cenie rynkowej, po czym mogli wystąpić z wnioskiem o dodatkowe rekompensaty.

– Mi zerwało dach, a sąsiedzi dostali odszkodowanie – mówili na antenie Telewizji Proart rozgoryczeni właściciele ferm.

Medium także napisało do Ministerstwa w tej sprawie. Oto odpowiedź z biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa.

Panie Redaktorze,
Zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt za drób zabity lub poddany ubojowi z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania przysługuje odszkodowanie. Odszkodowanie to przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. Wartość rynkową zwierzęcia określana jest przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców. Odszkodowanie przysługuje również za zniszczone z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania produkty pochodzenia zwierzęcego w rozumieniu przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego, jaja wylęgowe, pasze oraz sprzęt, które nie mogą być poddane odkażaniu. Szczegółowe informacje w sprawie realizacji tych odszkodowań posiada GIW.
Natomiast, dla gospodarstw znajdujących się w strefie zagrożonej, gdy nie ma potrzeby wybicia stada, ale gospodarstwo ponosi straty z tytułu mniejszych cen, czy przerwania produkcji, ustanowione zostały rekompensaty, które realizuje ARiMR.

 

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick