Minęło 26 lat od największego pożaru w powojennej Polsce. Zobacz, jak z ogniem walczyli kaliscy strażacy

7
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu udostępniła w internecie niepublikowany wcześniej materiał filmowy prezentujący strażaków z dawnego województwa kaliskiego, którzy zostali wezwani do pomocy w gaszeniu pożaru w Kuźni Raciborskiej. Był to największy pożar w historii powojennej Polski.

26 sierpnia minęła 26 rocznica największego pożaru w powojennej Polsce. Dokładnie 26 sierpnia 1992 roku doszło do pożaru Kuźni Raciborskiej (nadleśnictwo Ruda Raciborska) w obecnym województwie śląskim. W czterodniowej akcji, która zakończyła się 30 sierpnia, żywioł strawił 9062 ha (90,62 km²).

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu opublikowała niedostępny do tej pory materiał wideo prezentujący wyjazd zastępów z byłego województwa kaliskiego, którzy także wzięli udział w gaszeniu pożaru.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

„Prawdopodobną przyczyną zapłonu była iskra spod kół hamującego pociągu. Pożar udało się ugasić dopiero cztery dni później, a jego dogaszanie trwało do 12 września. Dużą rolę podczas gaszenia odegrało masowe użycie 26 samolotów PZL M18 Dromader, zrzucających „bomby wodne” na czoło ognia. Ponadto w akcji gaszenia pożaru brało udział około 1100 samochodów pożarniczych, śmigłowce, 50 cystern kolejowych i 6 lokomotyw, a także sprzęt ciężki, taki jak czołgi, pługi i spychacze. W sumie w akcji gaśniczej brało udział około 10 000 osób” – czytamy na stronie internetowej kaliskiej komendy.

Wideo pochodzi z archiwum ówczesnej komendy wojewódzkiej PSP w Kaliszu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick