Mikstat: Kropidło znów dosięgnie zwierząt

0
Konie, krowy, kozy, ale też psy, koty czy bardziej egzotyczne zwierzęta jak jaszczurki, węże czy motyle. Od 300 lat w Mikstacie 16 sierpnia odbywa się tradycyjne święcenie zwierząt połączone z odpustem. Wydarzenie ma przypominać o tym, co dla uratowania lokalnej społeczności miał wieki temu zrobić Św. Roch. Telewizja Proart będzie pokazywać to wydarzenia na żywo od godziny 8:50.

Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat święcenia zwierząt w Mikstacie pochodzą z XVIII wieku. Według legendy w Mikstacie miała pojawić się zaraza. Zmarło bardzo wielu mikstaczan, a choroba była przenoszona w wielu przypadkach przez zwierzęta. Wtedy miała pojawić się postać św. Rocha. Zgodnie z przekazem historycznym wtedy zaraza ustała. Na pamiątkę tych wydarzeń postanowiono wybudować kościół na wzgórzu, połączono to z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Wierzono, że gdy kropidło dosięgnie zwierząt domowych i gospodarskich nie będą one przenosiły chorób.

Tradycja polewania zwierząt święconą wodą przetrwała do dziś. 16 sierpnia znów będzie ona kultywowana. Oto program imprezy.

Telewizja Proart oraz portal wlkp24.info przeprowadzą bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia. Przekaz na żywo wystartuje o godzinie 8:50.

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick