Mikołajkowy Dzień Dawcy Szpiku w Ostrzeszowie

0
Zakrojone na szeroką skalę były dziś działania związane z coroczną akcją oddawania szpiku w Ostrzeszowie. Od kilku lat w jeden grudniowy dzień organizatorzy Dnia Dawcy Szpiku zapraszają mieszkańców regionu do pomocy drugiemu człowiekowi. Akcja ma na swoim koncie kilka sukcesów. Spośród potencjalnych dawców, którzy zarejestrowali się podczas wydarzenia kilku znalazło swoich genetycznych bliźniaków. W tym roku wymazy pobierano we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych: w Zespole Szkół nr 1, numer 2 oraz w ostrzeszowskim liceum Skłodowskiej-Curie.

Procedura poboru materiału genetycznego została uproszczona do maksimum. Niegdyś pobierano od dawców krew i potrzebna była ekipa medyczna. Dziś wystarczy przez dłuższą chwilę trzymać patyczek w ustach i pocierać nim o wewnętrzną ściankę policzka. Tak przygotowany materiał genetyczny jest pakowany w specjalną kopertę i wysyłany do fundacji DMKS. Po około 2 miesiącach otrzymujemy informację zwrotną wraz z legitymacją członkowską. Jeśli nam się poszczęści, to za jakiś czas może zadzwonić do nas telefon i w słuchawce usłyszymy: znaleźliśmy Twojego bliźniaka genetycznego. Potrzebuje Twojej pomocy.

Akcja odbywała się jednocześnie w trzech lokalizacjach. Zarejestrować się można było od godziny 11:00 do 17:00.

Komunikat organizatorów po:

VII Dzień Dawcy Szpiku w Ostrzeszowie za nami! Zjednoczonymi siłami trzech szkół zarejestrowaliśmy dziś 114 osób, co oznacza że w ciągu siedmiu edycji pozyskaliśmy… 969 potencjalnych dawców szpiku!!!

Więcej w Wydarzeniach Telewizji Proart z 7 grudnia 2017 roku.

fot. Tomasz Wojciechowski, wlkp24.info

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick