Mikołajczyk: „Nauczycielom należy się podwyżka”. Urbaniak: „Rząd ma 500 zł dla każdej krowy, a dla nauczycieli nie ma”

48
Strajk nauczycieli, który rozpoczął się w poniedziałek 8 kwietnia, wzbudza ogromne emocje. Także wśród parlamentarzystów różnych ugrupowań politycznych. Zapytaliśmy o zdanie w tej sprawie senatora Łukasza Mikołajczyka z Prawa i Sprawiedliwości oraz posła Jarosława Urbaniaka z Platformy Obywatelskiej. Obaj mają różniące się od siebie wizje oceny ostatnich wydarzeń, ale w jednym są zgodni - nauczyciele powinni więcej zarabiać. Szczegóły na portalu wlkp24.info.

Zobacz zapis programu, który prowadziliśmy na żywo w Telewizji Proart w związku ze strajkiem nauczycieli

Czytaj też:

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

48 KOMENTARZE

  • Popieram. Gdzie był przewodniczący Broniarz jak podwyżki dla nauczycieli za PO były zamrożone od 2012 roku

  • Pan senator bardzo mądrze i roztropnie podchodzi do tematu. Urbaniak bije piane, a PO nic nie zrobiło dla nauczycieli i chcą tylko ten protest wykorzystać.

  • Broniarz to polityk, który stoi na marszach KOD-u i z totalną opozycją. Jemu nie zależy na porozumieniu z rządem to widać.

 1. Szacun dla tych, którzy nie strajkują. Pan były prezydent z platformy to chyba całkowicie odpłynął…. żałosne to co mówi

  • Panie Urbaniak a dlaczego PO nie zadbało o nauczycieli? gdyby to, pana partia rządziła gdyby to, zrobiła problemu by nie było dzisiaj. Problem jest w tym że PO o nikogo nie dbało poza sobą. PiS przynajmniej dba o rodziny tak jak pan mówi daje 500+ a wy tego nawet nie daliście.

  • Poseł Urbaniak nie wie o czym mówi prezes Kaczyński mówił że szczególnie ważna jest „sprawa wsparcia tych gospodarstw rolnych”, które będą hodowały zwierzęta „z własnego chowu”, w oparciu o własną paszę i które będą zapewniały zwierzętom tzw. dobrostan. Mówił o dopłatach Unijnych. Widocznie poseł Urbaniak nie rozróżnia dopłaty Unijnej a finansowanie z własnego budżetu. Niech zobaczy jakie dopłaty Unijne mają inne kraje Unii Europejskiej.

  • Nie tylko poseł Urbaniak nie wie o czym mówił prezes Kaczyński. Broniarz mówi, że przegrał z trzodą chlewną i wcale się nie dziwię, bo świnia to przecież mądre i pożyteczne zwierzę jest.

 2. Ponad 5 000 zł na miesiąc w powiecie ostrowskim to mało ????
  18 godzin w tygodniu, wolne w przerwie świąteczno-noworocznej, przerwie wielkanocnej, rekolekcje , wycieczki itd.
  Roczny urlop na tzw. podratowanie zdrowia.
  Szkoda że nikt nie mówi o korepetycjach za które nie odprowadzają podatku i kreują szarą strefę.
  Co do jakości nauki to nawet nie będę wspominać .
  Skandal Panie Mikołajczyk.
  Nauczyciele maja w głęboko gdzieś swoich uczniów. Przed egzaminami których może nie być fundują w imię swoich interesów bałagan – o stosunku uczniów do nich nie wspominając.
  Kto odpowie za katastrofę nauczania w tym roku. No cóż ale pensja ponad 5000 zł w miesiącu to mało !
  Niestety ta grupa społeczna nie budzi zresztą zdaje się że nigdy nie budziła sympatii normalnych ludzi.

  • Brawo, w dodatku często swą frustrację wyładowują na dzieciach. Nie popieram strajku! Dodatkowy stres dla dzieciaków przed egzaminami, egoiści….. I szczera prawda, żaden nauczyciel nie rozlicza się z dodatkowych godzin po szkole typu korepetycje. Zamiast do strajku radzę przystąpić do lektury, prawa i obowiązki, konstytucja itd. Mało który nauczyciel nie pamięta, że wstawianie jedynek za brak zadania domowego jest sprzeczne z konstytucją.

  • Idź się człowieku najpierw dowiedz ile faktyczne zarabiają nauczyciele. Pracuje w tym zawodzie od 6 lat i na konto co miesiąc z dodatkami wpływa mi 1980 zł. I nie jestem sama bo wszystkie moje koleżanki na tym etapie zawodowym właśnie tyle zarabiają. To jest śmieszna kwota ale kocham tą pracę i nie chce jej zmieniać. Marzyłam o tym żeby pracować w tym zawodzie i kiedy szlam na studia nie kierowałam się tym, ile nauczyciel zarabia. Jednak kiedy już pracuje się w tym zawodzie widać jak wiele się wymaga za tak małe pieniądze. I nie rozumiem co komu przeszkadzają korepetycje… . Kiedy np. hydraulik dorabia po godzinach albo kosmetyczka to nikogo to nie boli… . Myślisz, że korepetycje są takie fajne? Gdyby nam godnie płacili to i nie musielibyśmy dorabiać korepetycjami. I nie zapominajcie, że nauczyciele w przedszkolach pracują 25h a w świetlicach 26h i nie ma przerw w czasie których według wielu z was można wypić kawkę i odpocząć… . Teraz Ci rodzice, którzy mają nas za nic, dostali świętną okazję na wykazanie się swoimi rodzicielskimi umiejętnościami. Podobno możemy iść pracować gdzie indziej? W czasie strajku macie próbkę tego, jak będzie kiedy pojdziemy…

  • Do „zoo” wyjdzie tyle samo, ale nie będę Ci wyliczać co robię w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy bo to już wielu nauczycieli wcześniej pisało. Jednak widać nie dotarło…

  • Nigdy nie widziałam 5 tysięcy miesięcznie na swoim koncie… nawet 2.500 nie widziałam 🙁 więc nie wiem skąd te cyfry. Wydawało mi się, że wybrałam ten zawód z powołania i pasji.. stąd nadal jestem nauczycielem – dla uczniów.

 3. Nauczyciele są śmieszni jak, tak im się nie podoba płaca to niech rzucą ten zawód i się realizują gdzie indziej. Na silę nauczycielem być się nie musi. dzisiaj słyszałem w telewizji nauczycieli którzy mają 2000 czyli tych stażystów to jest 4% i tym można dać podwyżkę bo za 2000 zł rodziny w dzisiejszej Polsce się nie utrzyma.

 4. Panie Urbaniak siewco niepokoju i kłamco! 500 na krowę to unijne dopłaty, które nie potrafiliście załatwić; Rumunia potrafiła. Nauczycielom PO za swoich rządów kasiory jakoś nie dawała, szczodra była tylko w dodatkowych godzinach.

 5. Mam 25 lat skończyłam studia z fizjoterapii. pracuję i zarabiam 2100 zł na rękę miesięcznie. mama chłopaka i chcę założyć rodzinę. Bardzo jestem zniesmaczona jak powtarza się ciągle, że nauczycielom się należy i muszą zarabiać godnie. A ja co nie muszę zarabiać godnie? Panie pośle Urbaniak niech pan stanie w obronie nie tylko nauczycieli ale wszystkich grup społecznych. Przecież to wy bronicie konstytucji, a w konstytucji jest równość wobec prawa. Jeżeli nauczyciele dostaną to ja też chcę dostać bo mi też się należy jestem obywatelką Polski i chcę być traktowana równo jak inni.

  • Pan senator ma rację jest wiele grup zawodowych, które podwyżek również oczekują. A rząd musi umieć roztropnie podzielić środki.

  • Całe życie przed Panią – 4 dzieci i 2000 na rękę gratis, a potem jeszcze społeczna emerytura. Niestety obecny rząd już zaczął wyróżniać niektóre grupy społeczne, a Pani się przy nauczycielach obudziła. Nauczyciele są pierwszą grupą której PIS odmówił – można zastanawiać się dlaczego. Już kiedyś był rząd któremu wykształceni ludzie przeszkadzali.

 6. Kochani drodzy nauczyciele jest tyle innych ciekawych i lepiej płatnych zawodów nie męczcie się aż tak ucząc cudze cudze dzieci, męczycie się bardzo stojąc aż 18 godzin tygodniowo przy tablicy (po 45 minut każda), 2 miesiące w wakacji po co wam to żeby się aż tak męczyć, 2 tygodnie w ferii oraz po tygodniu na każde święto i długi weekend. Moim zdaniem lepiej iść do BIEDRONKI na kasie i mieć święty spokój.

  • Może warto czasami trochę bardziej zagłębić się w temat, a nie powielać slogany. Eksperci policzyli, że nauczyciel średnio pracuje 47 godzin tygodniowo, z tego 18 godzin ma zajęć dydaktycznych. Dodatkowo sam zaopatruje się w narzędzia pracy: długopisy, papier tusz do drukarki nie wspominając o samej drukarce i komputerze. 26 dni płatnego urlopu tylko i wyłącznie w okresie wakacyjnym. Nie wziąłeś pod uwagę, że duża część nauczycieli którzy strajkują z racji swojego wieku nie znajdzie pracy w żadnym markecie, a poza tym czy lata studiów a potem niekończące się szkolenia maja pójść na marne. I od razu zastrzegam – nie jestem nauczycielem.

  • Drogi były uczniu, jeżeli uważasz, że nauczyciele mają tak dobrze to zapraszamy! W ostrowskich placówkach przedszkolnych potrzebujemy rąk do pracy, ponieważ ostatnimi czasy brak chętnych nauczycieli. Wystarczy TYLKO posiadać wykształcenie wyższe (jednolite studia magisterskie) najlepiej biegle język angielski potwierdzony dyplomem, przydadzą się też dodatkowe kierunki: logopedia, rytmika i gimnastyka korekcyjna. Pensum to tylko 25h tygodniowo + 15 h do dyspozycji dyrektora (np. majostaszki, czy spartakiady, olimpiady i konkursy oraz tak wspaniałe całodniowe wycieczki oraz wieczorne Rady pedagogiczne). Zapomniałam o dniach wolnych aż 35 dni urlopu! Zapraszamy 🙂

 7. Mam wrażenie, że nauczyciele tkwią głęboko w PRL wyznając zasadę czy się stoi czy się leży 2000 się należy. o toż nie. mamy demokracje jesteś kiepskim nauczycielem powinieneś odejść z zawodu. Powinna być dokonywana ocena nauczyciela jak pracuje.

 8. pośle Urbaniak to co pan klepie to jest śmieszne. 2 kadencje rządziliście w Polsce i zobaczcie co zostawiliście, wile problemów nie rozwiązanych. Latacie tylko z konstytucją, a tak naprawdę nie rozumiejąc co jest w niej napisane.

 9. A co z młodymi ludźmi którzy zarabiają po studiach 2000 zł na rękę. Pytam mądrych posłów za co mam utrzymać rodzinę? Na godnym poziomie. Chętnie pójdę do szkoły pracować za 5000 brutto tylko niech mnie przyjmą.

  • Haha, idz ale nawet tych 2000 zł nie dostaniesz na start. Ale za to miano nieroba będzie Ci przysługiwało 🙂

 10. Podnieście kwotę wolną od podatku, żeby wszyscy odczuli pieniądze w swoich portfelach panie Urbaniak, a nie farmazony pan opowiadasz.

 11. Najgorsze co widzi się w komentarzach pod wszelkimi postami dotyczącymi strajku to całkowity brak szacunku dla nauczycieli. Za moich czasów nauczyciele może tez nie zarabiali dużo, ale przynajmniej mieli poważanie zarówno wśród uczniów jak i rodziców. Czepiacie się rządów PO, ale tamci kradli tylko dla siebie, a nie rozdawali na lewo i prawo nie swoje pieniądze, wybierając te grupy społeczne na których mogą coś ugrać. Ciekawe, że nikt nie zastanawiał się skąd mieli te pieniądze na początku swoich rządów – odziedziczyli po PO. I żeby nie było nie jestem ani nauczycielem ani wyborca PO. Najbardziej boli mnie głupota moich współobywateli.

 12. Trolle pisowskie w akcji. W okresie rządów PO-PSL podstawowe pensje nauczycieli wzrosły prawie o 50%. A Polska była podobno w ruinie. W okresie ostatnich 3 lat, w okresie „niesamowitego ” rozwoju i wzrostu PKB wzrosło o kilka %. To są obiektywne, proste do sprawdzenia informacje. Reszta to propaganda pisowska!

 13. Udzielając korepetycji nie rejestrując działalności i nie odprowadzając podatku łamią prawo. I jeszcze w komentarzach próbują to tłumaczyć. Pytam się kto z nauczycieli odprowadza podatek. No cóż mleko się wylało i teraz każdy kto będzie płacił za korepetycje będzie mógł wymagać paragonu – bo takie jest prawo. Dość okradania państwa !
  Obserwując działania obecnych służb skarbowych możecie być pewni ,że ktoś w końcu za to się skutecznie weźmie.
  jest to pewne.

  • Życzę powodzenia bo jakoś rodzice się proszą o korepetycje i rezerwują miejsca z wyprzedzeniem. Raczej większość z nich nie będzie wymagać paragonu bo wtedy korepetytor po prostu podziękuje i pójdzie gdzie indziej.

  • Uważam, że korepetycje powinny być zakazane! Dzieciarnia powinna się zabrać do pracy, w szkole i w domu. Rodzice powinni ograniczyć dostęp pociech do kompów i smartfonów i uzależnić go od wyników w nauce. Prosty zabieg, a zobaczycie jak poskutkuje. Korki to ostateczność, dla ostatnich tłuków. Rodzice, zwiększyć nadzór nad własnymi dziećmi, a nie wypłakiwać się na różnych forach. W piątki i soboty, późną nocą tabuny nastolatków pałętają się po mieście, łażą nawet do dorosłych klubów, a potem w domu płacz na szkołę, zadanie, nauczycieli. A gdzie są rodzice? Szkoła za was roboty wychowawczej nie odwali.

  • A czy to wina korepetytorów, że tępi rodzice nie potrafią pomóc swojemu dziecku i muszą za to płacić? Powinno być tak jak we Finlandii, nauka i prace domowe w szkole, zakaz korepetycji, w domu dziecko odpoczywa, ale nauczyciel zarabia bardzo dobrze, jest szanowany i jest selekcja na wstępie taka, że tylko wybrańcy zostają nauczycielami.

 14. No to ciekawe czy wtedy nie będziecie płakać jak za korepetycje będziecie musieli zapłacić jeszcze raz tyle… oj ale kogoś bolą te korepetycje. To takie straszne, że ludzie chcą sobie dorobić. Przecież nikt nie może mieć lepiej niż ja, co nie?

 15. Za czasów PO były podwyżki ale przypominam, że była deflacja a nie inflacja jak teraz. Przypomnijcie sobie ile co kosztowało a ile kosztuje teraz.

  • Dobrze rozumiem twój wpis? Za czasów rządów platformy wszystko taniało? No to grubo popłynęli w tvn-ie …

  • I do świń. I nie wiem co na ten temat myśleć, bo świnia to przecież pożyteczne i mądre zwierzę jest.

 16. Órbaniak ty bucu!!! Boli was że PiS rządzi ha ha i oby rządzili jak najdłużej… Wy przez 8 lat nic ludziom nie daliście.

 17. Wyrazy szacunku Panie Mikołajczyk,a cała ta koalicja bez idei,bez programu skończy na śmietniku historii.Szkoda tylko nauczycieli,jako była ostrowianka mam dobre wspomnienia o swoich nauczycielach z lat 60.To była prawdziwa inteligencja,elita .Ale żadnej władzy nie było na rękę,by tak ten zawód był odbierany.Mimo to przekazywali nam wiedzę nie zawsze zgodną z założeniami partii i rządu.Wielki ukłon dla Nich.Ale obecnie też jest wielu oddanych swojej pracy i misji,pasjonaci,którzy kochają swoją pracę i dzieci.Mam głęboką nadzieję,że obecny rząd ,małymi krokami,zmieni status nauczyciela i ich wynagradzanie za pracę.Kiedy czytam komentarze na forach,chamskie,obrażliwe,często przez osoby uważające się za inteligencję,jest to dla mnie niepojęte.Można wyrażać swoją opinię,odmienne zdanie,krytykę bez tej nienawiści.Nadzieja w takich ludziach,jak Pan,prawych i uczciwych Polaków

 18. Tak. Oczywiście rozdawajmy kasę na lewo i prawo. 500+ idzie z naszych kieszeni. Wszystko bardzo podrozalo i tak wiem, że zawsze wszystko idzie w gore, ale nie tak diametralnie. Jeśli uważacie, że nie to skąd te pieniądze? No chyba, że pogłębiany nasze długi publiczne i zrobimy sobie druga Grecję. A co do nauczycieli… Jestem za podwyżka, ale proszę zabrać wszystkie przywileje… Płatnego urlopu niech mają tyle co inni, żadnych kart nauczyciela, i niech pracują 40 godzin tygodniowo. No … Niektórzy pracują, bo udzielają korepetycji, od których nie odprowadzają podatków. Myślę, że jeśli odbiorą przywileje, a podwyższą pensję to i wilk będzie syty i owca cała.

 19. Kiedy czytam na jakim poziomie odbywa się dyskusja na forach dotyczących nauczycieli,i widzę tam osoby uważające się za „autorytety”w ostrowskim środowisku to „ideał sięgnął bruku” .Dla tych osób cała ta totalna opozycja różnej maści,kodo-nowo-platformiano-śmieszna z osobami z reżimu komuny to niekwestionowane autorytety.Teraz próbują zapalić Polskę wykorzystując nauczycieli i dzieci.Popierając nauczycieli,nie popieram sposobu i tej całej pogardy i nienawiści choćby do rolników.Ostrowskie środowisko wybrało sobie hymn”protest song nauczycieli”,ostrowski łańcuch światła,zbiórka pieniędzy dla protestujących,to zwykła hucpa i wstyd.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick