Meteorolodzy: Uwaga na gwałtowne zmiany w pogodzie

0
Fot. Czytelnik portalu wlkp24.info | Burza nad Ostrowem Wielkopolskim (6 sierpnia 2019)
Fala upałów ponownie zalała znaczną część kraju. Najwyższe temperatury mają zostać odnotowane na terenie zachodniej Polski. Tam słupki rtęci mają wskazać nawet 33 stopnie. Alert drugiego stopnia ogłoszony przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obejmuje także rejon południowej Wielkopolski. Wysokie temperatury mogą iść w parze z gwałtownymi burzami.

Ostrzeżenie II stopnia przed upałami obowiązuje w regionie południowej Wielkopolski aż do czwartku. Meteorolodzy zapowiadają, że słupki rtęci mogą wskazać nawet do 33 stopni. W nocy temperatura do 20 stopni.

Należy pamiętać, że gdy temperatura sięga 33 stopni, nie należy wychodzić z domu bez butelki wody oraz nakrycia głowy. Takich upałów powinny unikać osoby starsze, małe dzieci oraz osoby z chorobami krążenia.

Upalne temperatury sprzyjają powstawaniu komórek burzowych. Przed tymi też ostrzegają synoptycy. Ostrzeżenie sklasyfikowane zostało jako pierwszy stopień, a prawdopodobieństwo burzy wynosi 80%. Może spaść do 30mm deszczu, miejscami możliwy grad.

Kiedy wiemy, że pogoda ma się pogorszyć, należy pamiętać o zabezpieczeniu przedmiotów na balkonach czy o odłączeniu urządzeń elektrycznych z gniazdek, bowiem przepięcie spowoduje, że te urządzenia się spalą. Podczas burzy nie należy chować się pod drzewami ani masztami. Niewskazane jest także przebywanie w otwartej przestrzeni. Pamiętajmy też, samochód jest dobym schronieniem przed burzą, ale nie może być zaparkowany pod drzewami ani elementami mogącymi go uszkodzić.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick