Park linowy na Szubiankach, pomnik i rzeźby w parku Gorzeńskiego
Po metamorfozie parkom zostaną nadane nowe funkcje. Park między ul. Wrocławską a Szubianki, który nie ma charakteru ani historycznego, ani zabytkowego, w większym stopniu stanie się parkiem rekreacyjnym. Zostaną tu zamontowane urządzenia linowe, które będą wykorzystywały istniejące cieki i zbiorniki wodne jako atrakcje do zabaw.
Z kolei park przy zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej – obok ośrodka zdrowia – będzie miał charakter przestrzeni edukacyjnej, opowiadającej historię Powstania Wielkopolskiego. Ma upamiętniać hrabiego Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego – dowódcę jarocińskich powstańców wielkopolskich, ale również wszystkich mieszkańców gminy Jarocin, biorących udział w tym zrywie niepodległościowym.
Mieszkańcy będą tu chcieli spędzać czas
Największą metamorfozę, ze względu na zakres prac, przejdzie Park Radolińskich. Ma się on stać miejscem wydarzeń kulturalnych, ostoją do realizacji edukacji, poza historyczną i kulturalną, także przyrodniczej, a także miejscem dla odpoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców. – Zespół pałacowo-parkowy ma być miejscem pełnym atrakcji, w którym mieszkańcy gminy będą chcieli spędzać czas, odpoczywać, edukować się, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych – zapowiada burmistrz Adam Pawlicki.
W ramach pozyskanej 12-milionowej dotacji w Parku Radolińskich zostaną usunięte kolejne chore drzewa i zagrażające bezpieczeństwu, a także te nasadzone w sposób, naruszający pierwotną kompozycję zabytkowego parku. Jednocześnie pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów. Aleje parkowe zostaną utwardzone naturalną wodoprzepuszczalną nawierzchnią, możliwą do zastosowania w zabytkowych parkach. Około 70% parkowych alei zostanie oświetlonych. Oczyszczone będą stawy i rzeka Lipinka, nad którą będą zbudowane nowe mostki nawiązujące wyglądem do tych z przełomu XIX i XX w.
Zielony korytarz w Jarocinie
Docelowo trzy zrewitalizowane parki zostaną połączone korytarzem nowej zieleni przyulicznej. Zostanie ona zaaranżowana wzdłuż ulic Poznańskiej i Wojska Polskiego oraz łącznika, który powstanie między ul. Śródmiejską a Wrocławską. Całość prac jest zaplanowana na lata 2017 – 2018. – Na łączniku zaprojektowaliśmy 350 drzew, około 6 tys. krzewów, 4 tys. bylin. Moim zdaniem efekt będzie bardzo szybki, bardzo zauważalny i wpłynie pozytywnie na osiedle, które znajdują się w sąsiedztwie – wyjaśnia Piotr Kociński, architekt krajobrazu.
Projekt „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki i skwery przyuliczne” został złożony pod koniec 2016 r. w ramach programu UE „Infrastruktura i Środowisko” do działania „Poprawa środowiska miejskiego – rozwój terenów zieleni w miastach”. Gmina Jarocin pozyskała 12 milionów bezzwrotnej dotacji na prace w parkach, a te rozpoczną się jeszcze w tym roku i rozłożone zostaną na dwa lata. Obiekty stopniowo będą oddawane do użytku.
źródło: UMiG Jarocin