Nieobowiązkowa matematyka na maturze? A może nauka z podziałem na grupy?

11
Czy matematyka już wkrótce będzie nieobowiązkowym przedmiotem na maturze? Według Najwyższej Izby Kontroli co szósty uczeń nie zdaje tego przedmiotu, a aż 42 proc. uczniów na szkolnym świadectwie miała ocenę dopuszczającą. Jak problem wygląda w powiecie ostrowskim?

Za nieco ponad dwa miesiące obecne klasy maturalne przejdą swój najważniejszy dotychczas egzamin. Pewnym jest, że napiszą maturę z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Czy jednak „królowa nauk” miałaby już niedługo zniknąć z obowiązkowych przedmiotów maturalnych? Taką propozycję złożyła Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym niedawno raporcie. NIK zwróciła się z prośbą do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zawieszenie matematyki na liście przedmiotów obowiązkowych na maturze.

Jak tłumaczy Ewa Nowak, wicedyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, patrząc na to, jak wyglądają wyniki matur z matematyki, jest to jakieś rozwiązanie, jednak problem leży u podstaw nauczania.

Warto jednak pamiętać, że są uczniowie o różnych predyspozycjach i zainteresowaniach. Według raportu NIK co szósty uczeń nie zdaje obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Jako główną przyczynę niepowiedzeń izba wskazuje wady procesu nauczania. Jedną z nich są zbyt duże grupy uczniów, które nie są dzielone ze względu na predyspozycje, tak jak to jest w przypadku języków obcych. Tylko 1 proc. uczniów szkół średnich na świadectwie otrzymuje ocenę celującą z matematyki, a aż 42 proc. tylko dopuszczającą. Nauczyciele mają swoje teorie, jak można by te proporcje zmienić. Niektórzy jednak uważają, że aby polubić matematykę, wystarczą tylko chęci.

Zapytaliśmy nauczycieli oraz uczniów o ich opinię w tej sprawie. Zobaczcie materiał wideo.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

  1. Poziom w szkołach z roku rok spada coraz niżej i niżej.. Teraz chcą usunąć matematykę ,co będzie następne !? Może komuś zależy ,żeby społeczeństwo było coraz głupsze.. takimi łatwiej manipulować …

    • rozumiem że twoim zdaniem nieusunięcie matematyki będzie lekarstwem na naród inteligentny skoro sam uważasz że poziom w szkołach spada coraz niżej, narodzie obudź się dzieci zaraz w szkołach nie będzie miał kto uczyć!!dopiero będzie kim manipulować

  2. Kiedyś Leszek Miller z SLD wycofał egzamin maturalny z matematyki ale zrobił to po to, żeby przysporzyć sobie elektoratu na wybory, teraz opozycja totalna idzie tą samą drogą. Mnie to nie dziwi, bo wystarczy zobaczyć kto razem z PO kandyduje do parlamentu UE. Są wśród nich wspomniany Leszek Miller, Cimoszewicz i wielu innych asów, żałuję tylko, że Jaruzelski i Kiszczak już nie żyją.

  3. Młodzież powinna się uczyć matematyki chociażby dlatego, żeby jeden z drugim rozumiał, że 95% ulgi to nie to samo co 75%, a już na pewno nie to, że ta druga opcja jest korzystniejsza dla otrzymującego ulgę jak to próbował na sesji Rady Miejskiej tłumaczyć pan wiceprezydent miasta Ostrowa Kostek.

  4. Matematyka jest ważniejsza od jakiegokolwiek innego przedmiotu, niezależnie od tego czy się to komuś podoba, czy nie. Jeśli istnieje przymus zdawania na maturze języka polskiego bo to nasz język ojczysty, jak można się zastanawiać nad obecnością matematyki na tym egzaminie. Matematyka jest uniwersalnym dla wszystkich ludzi językiem umożliwiającym opis otaczającej nas rzeczywistości. Powiem więcej jest powszechnie w tym celu wykorzystywana…
    Jeśli ja mogłem się zmobilizować i zdać na maturze język polski, to każdy humanista może się zmobilizować i zdać matematykę.

    • Dokładnie, tym bardziej, że w języku polskim jako przedmiocie w szkole nie chodzi tylko o umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną, ale też durną interpretację dzieł literatury. Tak durną, że ś.p. Wisława Szymborska nie trafiła w klucz interpretując swój wiersz. Jestem za takim polskim na maturze, który spowoduje, że przeciętny maturzysta będzie „włączał” zamiast „włanczał”.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick