Mała kratka i jej wyjątkowe zadania [artykuł sponsorowany]

0

Gabaryty ma niewielkie. Planując budowę lub remont kominka łatwo o niej zapomnieć. Może nie rzucać się w oczy, ale może też przykuwać wzrok i zachwycać. Kratka kominkowa, bo o niej mowa, jest jednak niezbędnym elementem instalacji kominkowej. Sprawdź co trzeba (i warto!) o niej wiedzieć!

Jeśli masz tradycyjny kominek podłączony do przewodu kominowego, w którym pali się np. drewnem, to na pewno masz też kratki kominkowe, nazywane często wentylacyjnymi. Ich główne (ale nie jedyne!) zadanie w typowej instalacji to doprowadzić powietrze do obudowy.

Jak to działa?

Kratki wentylacyjne zwykle są co najmniej dwie. Przez jedną wpływa zimne powietrze, przez drugą wypływa już ogrzane, które ogrzewa pomieszczenie. Są łatwe w montażu i demontażu, dzięki czemu można je łatwo zdjąć i zajrzeć np. do okapu kominowego, kiedy kominek wymaga konserwacji. Tam, gdzie jest kominek z systemem DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza), kratek jest więcej, ponieważ ciepłe powietrze jest rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach za pomocą rur, które zakończone są w ścianie właśnie kratkami kominkowymi.

Kratka kratce nierówna

Choć na pierwszy rzut oka kratki wentylacyjne są niepozorne, ich dobranie wymaga pewnej wiedzy i precyzji. Liczba oraz rozmiar kratek muszą być idealnie zgrane z mocą wkładu kominkowego, co najlepiej skonsultować ze specjalistą. Kratki muszą być metalowe, z blachy lub odlewu, oraz zabezpieczone przed działaniem wysokich temperatur prze galwanizowanie lub powlekanie. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na to, żeby nie posiadały żaluzji, czyli elementów, którymi można regulować przepływ powietrza. Dotyczy to szczególnie kratek, które montowane są w czopuchu obudowy wkładu. Żaluzje dopuszczalne są tylko na wylotach przewodów rozprowadzających ciepłe powietrze.

Dyskretny urok kratki

Kratka poza tym, że praktyczna, może być też piękna. Zamiast wybierać modele najprostsze i najtańsze, można sięgnąć po takie, które idealnie wpasują się w styl kominka i wnętrza. Kratki dostępne są bowiem w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach. Eleganckie szlify, faktury, stylistyczny minimalizm lub liczne zdobienia, nawet kryształami Swarovskiego – w najlepszych sklepach z kominkami i akcesoriami znajdziesz taki wybór kratek, który cię zaskoczy!

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick