Mała Japonia w Polsce. Na rynku w Krotoszynie

0
Dziś na krotoszyńskim rynku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pleneru artystycznego, który w tym mieście odbywał się przez ostatnie dwa tygodnie. W tym roku do wspólnego malowania przyłączyły się cztery artystki z Francji. Na krotoszyńskim rynku można było dziś także podziwiać wyroby tradycyjnej sztuki japońskiego rękodzieła. A prezentowali je goście z Kraju Kwitnącej Wiśni z wyspy Oki.

Dziś delegacja z Okinoshimy, a w śród niej rodzime, japońskie artystki dołączyły do grona uczestników pleneru malarskiego. Do Krotoszyna przyjechał też wiceburmistrz Ohinoshimy -Takahisa Ōba oraz ambasador Japonii w Polsce -Shigeo Matsutomi, którzy mówili o potrzebie rozwijania współpracy i łamaniu kulturowych barier.

Namiastkę prawdziwej Japonii mieli dziś okazję poznać także sami mieszkańcy Krotoszyna. Na rynku odbył się pokaz tradycyjnej, znanej od wieków „chigiri-e” – rodzaju wydzieranki przy użyciu ręcznie czerpanego papieru, którego kawałki przykleja się na karton, w ten sposób powstaje obraz. Kiyomi Tanaka jest już na emeryturze, należy jednak do ludowego koła artystycznego, które podtrzymuje tę starą, piękną tradycję.

 

Delegacja z Kraju Kwitnącej Wiśni ma przebywać w Krotoszynie do soboty.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick