„Mała Jamajka” na Piaskach

0
Warsztaty i degustacje oryginalnej kuchni karaibskiej, jamajskie opowieści o wyspie reggae polskiego rezydenta, wystawa znakomitych fotografii z ojczyzny Boba Marley’a, a także wyrafinowana selekcja najlepszych jamajskich tunów. To wszystko i jeszcze więcej złoży się na „Małą Jamajkę”, która w tym roku zawita do Ostrowa Wielkopolskiego na Festiwal Reggae na Piaskach.

Piotr „RASTAtrooper” Tabencki – wystawa fotografii

Rocznik 1974,  miłośnik muzyki i kultury roots reggae, fotograf i… zawodowy strażak, zaprezentuje podczas Reggae na Piaskach wybór zdjęć z muzycznej wyprawy na Jamajkę.  

Jak sam podkreśla, jego obecność na koncertach to nie tylko rozrywka, ale również przeżycie duchowe. Dla tych wrażeń czasami pokonuje czasem  wiele kilometrów, aby uczestniczyć w koncertach wykonawców, którzy w swojej twórczości odwołują się do fundamentów roots reggae i przekazu idei RASTAFARI.

Po raz pierwszy uczestniczył w festiwalu muzyki reggae w 1993 roku, na „Reggae nad Wartą” w Gorzowie Wielkopolskim. Dekadę później w 2014 roku, podczas Ostróda Reggae Festival zaprzyjaźnił się z belgijskim zespołem Pura Vida, który podczas tego wydarzenia wystąpił wspólnie z Ashanty Royem. Było to dla niego przełomowe wydarzenie, także z punktu widzenia rozwoju fotograficznej pasji. Kulminacyjnym punktem było dokumentowanie fotograficzne sesji nagraniowej Lee Perrego w studiu Lost Ark.

W styczniu 2017 roku uczestniczył w „Muzycznej wyprawie na Jamajkę”. Odwiedzenie miejsc w których powstawała muzyka i kultura reggae, kontakt z ludźmi którzy żyją zgodnie przesłaniem Rastafari, uczestnictwo w legendarnym festiwalu muzyki reggae „REBEL SALUTE”, spacery po ulicach Kingston, wizyta w Dub Clubie, odwiedziny położonego wysoko w górach RASTA CAMP-u, wizyta w legendarnym studiu Boba Marley’a Tuff Gong i odwiedziny w domu i miejscu narodzin Króla Reggae, Maroon Festival, oraz niesamowity klimat stały się przyczynkiem do serii znakomitych zdjęć, z których część będzie można obejrzeć podczas festiwalu Reggae na Piaskach.

Zaproszenie na wystawę : https://www.youtube.com/watch?v=bjcPowl20xY

Pelican’s Jamaican Food Workshop – czyli jak smakuje Jamajka? 

Trudno o drugie takie miejsce  na ziemi, gdzie kuchnia jest tak mocno związana z kulturą, jak na Jamajce. To znacznie więcej, niż tylko dostarczanie pożywienia. Jedzenie wyznacza tam styl życia, poglądy religijne i filozoficzne, bo jest kopalnią energii do życia, tańca i muzyki. O tym wszystkim opowie na Reggae na Piaskach oryginalny jamajski kucharz, muzyk i artysta w jednym: Pelican, który poprowadzi również warsztaty z gotowania jamajskich potraw.

Pelican urodził się w St Mary na Jamajce, ale jeszcze jako nastolatek przeniósł się do Kingston. Tam próbował swoich sił w przemyśle muzycznym jako producent, autor piosenek, muzyk sesyjny i wokalista. Pracował fizycznie, jako rzeźnik, a jednocześnie nagrywał z wieloma znanymi muzykami. Ma swój udział w produkcji takich gwiazd, jak Half Pint, Gregory Issacs, President Brown, Capelton, Sizzla, Anthony B, czy Jah Mason.

Występował jako wokalista na najwiekszych europejskich festiwalach, jak Summerjam. W 2010 roku zawitał również na Reggae na Piaskach z grupą artystów z Amsterdamu.

Jednak to nie muzyka stała sie jego spodobem na życie. Równocześnie z karierą muzyczną Pelican rozwijał swój biznes gastronomiczny. Z czasem stał się ekspertem i specjalistą od jamajskiej kuchni. Jego profesjonalny zestaw do przygotowywania i podawania jamajskich potraw pojawia sie regularnie na festiwalach, na których występował kiedyś, jako muzyk.

Jeśli więc chcecie poznać, jak smakuje ackee, calaloo, dowiedzieć co można zrobić ze świeżymi owocami mango, czy avocado,  to Pelican jest najlepszą osobą do tego. Na Reggae na Piaskach będzie miał swoje wielkie stoisko z oryginalnymi jamajskimi potrawami oraz poprowadzi warsztaty z ich przyrządzania. Sprawdzimy, jak smakuje Jamajka !

Polak na Jamajce – spotkanie z Tomaszem Ładą z najamajke.pl 

Podczas festiwalu Reggae na Piaskach będziecie mogli podyskutować z Tomkiem o fenomenie Jamajki. Dowiecie się jak to się stało, iż ledwo widoczny na mapie kraj budzi sympatię całego świata, dlaczego ma tak potężny wpływ na światową muzykę i kulturę oraz dlaczego Jamajczycy to jeden z najszczęśliwszych narodów na kuli ziemskiej.  

Tomasz Łada –  ojciec założyciel projektu naJamajke.pl. Polak na co dzień mieszkający w uroczej wiosce Treasue Beach na południu Jamajki, gdzie prowadzi własne biuro podróży oraz szereg przedsięwzięć mających na celu promowanie jamajskiej turystyki, kultury, muzyki i sztuki oraz stylu życia.

Licencjonowany w Polsce i na Jamajce przewodnik, rezydent i pilot wycieczek, który od blisko 10 lat organizuje wyprawy na Jamajkę dla osób społecznie dojrzałych, podczas których goście integrując się z lokalnymi społecznościami odkrywają prawdziwe oblicze wyspy, jej naturalną przyrodę i oryginalnych mieszkańców.  Ogromne, kilkunastoletnie doświadczenie z Jamajką, pełna integracja z autochtonami, setki obsłużonych turystów, tysiące przebytych po Jamajce kilometrów oraz dziesiątki zorganizowanych w Polsce i na Jamajce wydarzeń i imprez kulturowych pozwala nam uznać Tomka za jednego z największych autorytetów, znawców i doświadczonych podróżników w temacie Jamajki.

Podczas festiwalu Reggae na Piaskach będziecie mogli podyskutować z Tomkiem o fenomenie Jamajki. Dowiecie się jak to się stało, iż ledwo widoczny na mapie kraj budzi sympatię całego świata, dlaczego ma tak potężny wpływ na światową muzykę i kulturę oraz dlaczego Jamajczycy to jeden z najszczęśliwszych narodów na kuli ziemskiej.  Dowiecie się w szczegółach jak samemu zorganizować własną podróż na Jamajkę tak, aby była ona bezpieczna, odkrywcza i ekonomicznie zoptymalizowana.  Usłyszycie także jego własną historię – historię człowieka, który po blisko 10 latach pracy zawodowej w korporacji porzucił udaną karierę i dobrze płatną posadę, aby realizować marzenia i być szczęśliwym.

K-JAH SOUND

K-Jah Sound to Krystian K-Jah Walczak, producent, kompozytor, dj, muzyk oraz realizator dźwięku. Podczas Piaski Clash II zadba o podkłady, a tej samej nocy wraz z gośćmi zaprosi na taneczną selekcję najlepszych jamajskich tunów. 

Od najmłodszych lat inspirowała go szeroko pojęta muzyka Reggae/Dub/Roots. W 2002 roku pod szyldem K-Jah Positive SoundSystem rozpoczął swą muzyczną przygodę grając w klubach oraz na festiwalach w całym kraju. ćmiW 2008 roku powołał wraz z Dawidem Portaszem (Jafia Namuel) projekt RASTASIZE, który jako pierwszy w historii polskiej fonografii nagrał swój debiutancki album „DAY BY DAY” w legendarnym studio Bob’a Marley’a TUFF GONG w Kingston na Jamajce. Płyta odbiła się szerokim echem wśród fanów muzyki reggae i nie tylko co potwierdziła nominacja do Paszportów Polityki i Fryderyków w tym samym roku. W projekcie udział wzięli światowej klasy muzycy m.in. Sly and Robbie (Black Uhuru) , Dean Fraser (Bob Marley) , Glen Browne (Ziggy Marley), Phillip James, Michael Fletcher (Shaggy), Mark Dawson, Errol Brown (Bob Marley, Hot Chocolate).

SWEET LOVE RIDDIM to nazwa podkładu muzycznego, który K-Jah wyprodukował w 2013 roku. Do tego projektu zaproszeni zostali wokaliści z całego świata (m.in.USA, Hawaje, Francja, Niemcy, Jamajka, Polska). 14 wersji do podkładu znalazło się na krążku, który trafił jako dodatek do magazynu Free Colours wydanym w 2014 roku.

W 2015 K-Jah wydał swój debiutancki album “LINK UP”. W tworzeniu albumu udział wzięli wybitni artyści sceny reggae. GENTLEMAN zaśpiewał w duecie ze swoją żoną Tamiką do riddimu “Elbib”. Na płycie obok Gentleman’a pojawili się m.in.: Sara Lugo, Lutan Fayah, Runkus oraz Jan Pęczak z formacji T. Love. Część numerów na krążku zmixował wybitny niemiecki producent Umberto Echo w studio Elevator w Monachium.

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick