mLegitymacja dla emerytów i rencistów. Jak korzystać z dokumentu?

0
Fot. Pixabay
Od początku roku każdy emeryt i rencista może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Dokument jest dostępny w aplikacji mObywatel. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawił elektroniczny dokument wszystkim świadczeniobiorcom, jednak korzystanie z niego nie jest obowiązkowe.

Od 1 stycznia 2023 roku w aplikacji mObywatel dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty. Każda zainteresowana osoba może bezpłatnie pobrać dokument na telefon.

ZUS wystawi mLegitymację wszystkim emerytom i rencistom automatycznie. Nie wymaga to składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. – Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 roku, ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej. Emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać dokument w formie karty plastikowej, będą mieli taką możliwość. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do ZUS – tłumaczy Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie wielkopolskim.

Osoby korzystające z legitymacji w tradycyjnej formie nie muszą się martwić. Ich dokumenty zachowają ważność zgodnie ze wskazanym na nich terminem. mLegitymacja daje emerytom i rencistom możliwość korzystania z dokumentu w wersji elektronicznej, jednak korzystanie z niej nie jest obowiązkowe.

Jak wygląda mLegitymacja i jak ją aktywować? (kliknij, aby powiększyć)

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick