Linia 19E zostanie zlikwidowana. Co z mieszkańcami Nowych Skalmierzyc?

57
Fot. MZK
To już pewne, że od 1 stycznia 2023 roku zlikwidowane zostaną kursy kaliskiej linii 19E na trasie Kalisz-Ostrów oraz Ostrów-Kalisz. Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie ma w planach zapełnienie luki powstałej w rozkładzie kursów. Władze Gminy Nowe Skalmierzyce również pracują nad tym, by mieszkańcy np. pracujący lub uczący się w Kaliszu nie zostali wykluczeni komunikacyjnie.

O planach Kaliskich Linii Autobusowych, by zlikwidować kursy na trasie Kalisz-Ostrów oraz Ostrów-Kalisz informowaliśmy na początku listopada. Wtedy trwały rozmowy pomiędzy miejskimi samorządami. Teraz już wiadomo, że KLA nie będzie kursować do Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ: Kursy autobusowe do Kalisza zagrożone? Trwają rozmowy [WIDEO]

W związku z tym Miejski Zakład Komunikacji planuje wypełnić powstałą lukę. – Jesteśmy gotowi przejąć część tych kursów i chodzi tu o te najbardziej oblegane – podkreśla Janusz Marczak, prezes MZK Ostrów Wielkopolski.

O dojazd komunikacją miejską do pracy lub szkoły martwią się mieszkańcy Gminy Nowe Skalmierzyce. Na ten temat wypowiedział się burmistrz Jerzy Łukasz Walczak, który zapewnił, że mieszkańcy nie będą wykluczeni komunikacyjnie. „W zamian za przeznaczoną przez KLA do likwidacji linię nr 19E czynimy starania u MZK Ostrów Wlkp. o zwiększenie częstotliwości kursów linii M. Trwają negocjacje dotyczące ilości kursów oraz przebiegu linii nr 15 – chcielibyśmy, aby przebiegała ona na dotychczasowej trasie przy jednoczesnym zwielokrotnieniu ilości przejazdów. Pozostałe linie KLA kursujące po terenie Gminy zabezpieczy prywatny przewoźnik, na co złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych” – poinformował na swoim fanpage’u.

Planowane jest także zwiększenie liczby przystanków autobusowych. „Mamy przy tym pomysł, aby utworzyć nowe przystanki, w tym chociażby przy ośrodku zdrowia. Temat ten omawiamy na bieżąco z radnymi i sołtysami, którzy najlepiej znają potrzeby mieszkańców swoich miejscowości” – dodaje.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

57 KOMENTARZE

  • Jak można podejmować takie decyzje,w jakiej sytuacji Kinastowski stawia mieszkańców Kalisza,to jest podłe

  • Karta mieszkańca uprawniajaca do darmowych przejazdów KinastowskieLinieAutobusowe nie dla wszystkich Kaliszan żenada i dyskryminacja osiedla Szczypiorno

 1. Bardzo źle rozwiązanie dla osób, które muszą się codziennie przemieszczać np w drodze do szkoły i z powrotem. Skąd taki pomysł i co spowodowało , że utrudnia się życie osób starszych i uczącej się młodzieży.

 2. Nue rozumiem jak mizna traktować tak mieszkańców w Kalisza, osiedla Szczypiorno, taj samo placimy podatki, dlaczego uczniowie dojeżdżający do szkol, czy przychodnu, dodatkowych zajec, nie beda mogli dojeżdżać za darmo tak jak mieszkancy no Dobrzeca.
  15 w weekend nue bedzie zapewne kursowac, pozostanie M i dojadd godzine wcześniej do szkoły lub pracy.. Nie wszyscy mają prawo jazdy, nie wszystkich stac na auto czy paliwo.. Wykluczanie mieszkancow osiedla z przywilejów innych osiedlu to czysta dyskryminacja Nie zgadzam sie na takie traktowanie.

  • Linia nr 15 od stycznia będzie kursowała 7 dni w tygodniu co pół godziny. Szczypiorno będzie miało znacznie lepsze warunki KM.

 3. Nie rozumiem jak mozna traktować tak mieszkańców Kalisza, osiedla Szczypiorno, tak samo placimy podatki, dlaczego uczniowie dojeżdżający do szkol, czy przychodni, dodatkowych zajec, nie beda mogli dojeżdżać za darmo tak jak mieszkancy np Dobrzeca.
  15 w weekend nie bedzie zapewne kursowac, pozostanie M i dojazd godzine wcześniej do szkoły lub pracy.. Nie wszyscy mają prawo jazdy, nie wszystkich stac na auto czy paliwo.. Wykluczanie mieszkancow osiedla z przywilejów innych osiedli to czysta dyskryminacja Nie zgadzam sie na takie traktowanie

 4. Ta sprawa to najlepszy dowód na to, jak funkcjonuje aglomeracja Kalisz- Ostrów. Zamiast zacieśniać powiązania komunikacyjne, pomyśleć no o kolejce kursującej pomiędzy miastami, Kalisz się odcina. A Ostrów zapowiada, że będzie jeździł. Rozumiem, że kaliszanie będą płacić wsiadając w Kaliszu do ostrowskich autobusów. Może czas odciąć się od Kalisza i zostać na swoim? Po co te koszty?

 5. Lata temu zlikwidowano wiele innych linii m.in 5 do Kokanina,czy A do Pleszewa.Rynek nie lubi próżni i sobie poradził.KLA niech wozi prezydenta.Podziekujemy przy okazji wyborów samorządowych,trzeba tylko mieć niezawodną pamięć…

 6. Kolejny poroniony pomysł, trasa z Ostrowa Wlkp do Kalisza gdzie ludzie dojeżdżają do szkoły ,pracy i lekarzy ,sama widzę bo jeżdzę na tej trasie z Ostrowa do Kalisza to autobus jest pełny od mlodzieży i ludzi i likwidować linie autobusu 19E to kompletnie nie przemyślane ,wsiadałamdo autobusu 19E w Ostrowie i wysiadałam pod Medixem i pod wsiadałam i był dojazd i powròt idealny i oblożenie zawsze pełne ,a co komu przeszkadzało .teraz też jechałam i już był problem z 19E zamiast kursował autobus M i oby ta linia pozostała bo jest dobry dojazd i potrzebny dla ludzi .ludzie już komentowali brak autobusu ,że taki pomysł jest głupi .

  • Strasznie niezrozumiałe co Pani napisała. Większość tej wypowiedzi to jedno zdanie? Proponuję zabawę: ile naliczycie błędów w tej wypowiedzi.

 7. Kompletnie nie rozumiem tej decyzji, 19E to bardzo oblegana linia a wiem to, ponieważ sama nią jeżdżę. Wybierają ją uczniowie, ludzie pracujący i ludzie w wieku eleganckim. Strzał w kolano dla Kaliskich władz.

  • Popieram ,to strzał ale na pewno niew 10ale w kolano i …,linia od lat służąca ludziom w ròżnym wieku ,przecież widziałam jak w poniedziałek co się działo z autobusem linii 19E i M,zamiast planowanego 19E podjechał M ,ludzie komentowali a szczegòlnie ci ktòrzy mają wykupione bilety i musieli dodatkowe pieniądze za wykupienie biletu i byli wkurzeni bo to obciążenie dla finansòw ale co to włodarzy obchodzi .dojeżdżałam do Medixu na Majkowskiej 19Ejak wsiadłam w Ostrowie tak pod Medixem wysiadałam i wracałam ,były dwie linie autobusu i można było sobie dostosować i godzinę i trasę ,a teraz poroniony pomysł ,trzeba ludziom w ròżnym wieku dogodzić a potem się dziwią że ludzie psioczą na nich .nie ma jak ludziom zrujnować dogodny dojazd do szkòł, pracy ,lekarzy.

 8. Pan prezydent Kinastowski powinien odejść i dać możliwość innemu kandydatowi moc się wykazać i pomóc miastu wyjść z zapaści jaka od lat prześladuje to miasto.Te ronda na skrzyżowaniach i wędrówki środkiem ulicy pieszych to wizytówka głupoty miasta Kalisza.!!!

 9. Pan Kinastowski dał wypowiedzenie również linii M aby nie wjeżdżała do Kalisza nie tylko 19e bo krótko później Ostrów Wielkopolski Kaliszowi dał wypowiedzenie i teraz włodarze mają podjąć decyzję czy tylko PKS do Ostrowa Wielkopolskiego z dworca PKS z Kalisza czy Pan Kinastowski pozwoli linii M wjechać do Kalisza i zatrzymać się na kaliskich przystankach to jest straszne. Ostrów Wielkopolski 2 razy przeskoczył Kalisz i tam zawsze się opłacało kursować do Pleszewa Krotoszyna Kalisza Skalmierzyce i Leziona oraz Wielowsi a w Kaliszu nic nigdy się nie opłacało i dlatego miasto wymiera. Ostrów Wielkopolski zaś się rozwija w niewysłowionym tempie Kalisz natomiast cofa i wymiera. Dlatego wieku się przeprowadziło do Ostrowa Wielkopolskiego i buduje na terenie tego powiatu np we Fabianie bo tam jest przyszłość. Darmowa komunikacja w takim kryzysie? No cóż jak gminny sfinansują bo prezydent Kinastowski chce od gmin po1200 000 dotacji za jedną linię czyli bandytyzm.

 10. Prezydent Kinastowski dał wypowiedzenie również linii M wjechać do Kalisza i zatrzymać się na przystankach autobusowych należących do Kalisza i uważa że powinien jeździć do Ostrowa Wielkopolskiego tylko PKS a od gmin żądają dotacji w wysokości 1200 000 rocznie by sfinansować darmową komunikację po Kaliszu. Kaliszanin za darmo wjeżdża na teren gminy np do Skalmierzyc a z powiatu ludzie do Kalisza muszą płacić za autobus do Kalisza. Ostrowi zawsze opłacało się jeździć i ma autobus podmiejski do Krotoszyna Kalisza Skalmierzyce i Leziona oraz Wielowsi i Pleszewa a w Kaliszu nic. Ostrów Wielkopolski 2 razy przeskoczył Kalisz. Wolimy mieszkać na terenie powiatu Ostrowskiego i budować dom np we Fabianowie bo tam jest przyszłość tu w Kaliszu Pan Kinastowski posługuje się pro Sowiecką taktyką po zaborze rosyjskim i bandytyzmem.

 11. Przecież zamiast 19E miała być linia organizowana przez Powiat Kaliski. Czy to znaczy, że nie będzie jej? Linia do Pleszewa oddana Pleszewowi, do Ostrowa, która jeździła kilkadziesiąt lat – Ostrowowi? Inni mogą je obsługiwać, niech Kalisz nie robi więc z siebie zaścianka. Dla pasażera może nie ma znaczenia, która firma jeździ, ale MZK Ostrów chyba nie przejmie wszystkich kursów.
  Nasz PKS kursuje ledwo co i tylko po okolicach, więc gdyby nie te trochę pociągów, to nie dałoby się stąd wyjechać. Dlatego pomimo kontrowersji nie powinniśmy protestować przeciw rozbudowie kolei, lecz wręcz przeciwnie: zażądajmy ponadto torów do Konina, do którego z Kalisza nic nie jeździ! Jeśli zaniedbamy pociągi, to staniemy się enklawą na terenie Polski. Trzeba wynegocjować najlepszy wariant. TAK, SPRAWA JEST BARDZO TRUDNA z wiadomych powodów, ale wobec upadku połączeń autobusowych (jedyna dalekobieżna linia to Kołobrzeg – Zakopane) TO JEST BYĆ ALBO NIE BYĆ DLA KALISZA.

 12. Nie wiem na co mi karta mieszkańca id stycznia skoro nie będę mogła dojechać autobusem że Szczypiorna. Dlaczego nas się odcina od centrum miasta. To jak to jest, że osiedle Szczypiorno odcina się komunikacyjnie? Jesteśmy gorszą częścią miasta Kalisza? Przecież to osiedle się rozrasta. Jak mają dojeżdżac dzieci do szkoły a dorośli do pracy?

  • @fff: Jako kaliszanin chcę jeździć poza Kalisz (także do Ostrowa, a do Zbierska na grzyby) i dlatego uważam, że nie tylko sąsiednie gminy powinny płacić za połączenia na ich terenie, ale i w interesie Kalisza jest dbanie, aby mieszkańcy mogli podróżować także poza granice miasta.
   @Zwykły obywatel: masz rację. Kalisz sam robi z siebie skansen.

 13. Dojeżdżam do Ostrowa do pracy codziennie i widzę że oni aż czekają żeby Kaliszowi interes podebrać. Teraz zarobią dodatkowo bo przejmą wszystkich użytkowników linii 19E. Mi to obojętnie kto mnie zawiezie ale jak Kinastowski chce żebyśmy pieniądze w Ostrowie wydawali to spoko.

 14. Kalisz i jego prezydent muszą myśleć przede wszystkim o wlasnych obywatelach i bronić ich interesów. W sprawie spornej dotyczacej przejazdów to koszty powinny ponosic wszyscy zainteresowani a nie tylko Kalisz. Stronami tego sporu jest Kalisz, Nowe Skalmierzyce, Ostrów Wielkopolski i pomniesze miejscowosci. Nie rozumiem czemu pretensja jest tylko do p. Kinastowskiego a oficjele innych miejscowości są rozgrzeszani z braku chęci współpracy,mają węża w kieszeni i wywalone na potrzeby wlasnych obywateli!!!

 15. Nie rzucaj w szkołę kamieniami -prawda w oczy 👀kole,może przemyśleć likwidację linii autobusu19E ktòra jest potrzebna do dojazdu do szkòł ,pracy ,lekarzy ,przychodni i szpitali ,może przemyśl swoje błędy .

 16. Brawa dla Carycy ! Aglomeracja kalisko-ostrowska to przecież jej wielki sukces, którym tak chętnie się chwaliła. Co konkretnie zrobiła ? A o 19E wiadomo było dawno, ale dopiero na sesji jak radni dopytywali to się władze Ostrowa odezwały. Tak swietnie caryca żyje z Kinastowskim sądząc po fotkach to niech załatwi. A prawda jest taka, że jej to wisi i poudaje, że coś robi żeby mieć spokój medialny.

 17. Ja sam jeżdżę od ostrowa do Kalisza i bardzo będą mi potrzebne autobusy tak samo. Jak dla mieszkańców to nie nasza wina że poszło wszystko w górę i teraz Kalisz wycofuje się z przejazdów nie może tak a prawda taka poszło wszystko w górę z powodu że wojna jest na Ukrainie i nie umiecie poradzić z tym…. Brak słów

 18. Prezydent Kinastowski nie potrafi współpracować z innymi gminami i nie liczy się, że pomimo wielu protestów i wniosków by nie likwidować linii podmiejskich wszystkich czego nie ma w żadnym mieście w Polsce bo wszędzie są linie podmiejskie. Było najwięcej bo ponad 230 wniosków sprzeciwów by nie likwidować linii 3d Kalisz Żydów to czy tego Pana wogole interesuje nasze zdanie? Po co te wspólne konsultację społeczne? Skoro można błagać Pana a i tak polikwiduje wszystkie linie podmiejskie? Tak to jest jak się Pan Kinastowski nie liczy z nikim tylko patrzy na własną chwałę by być sławny na całą Polskę darmową komunikację a szantażuje gminy by mu to sfinansowały milionami złotych albo autobusy na teren gminy nie wjadą i to jest bandytyzm i cynizm a na przystankach autobusowych należących do Kalisza ogłoszenia by na niego ponownie zagłosować.

 19. Jak w roku 2011 była wojna w Libii i paliwo szło w górę likwidowały władze Kalisza linię do Zbierska i Pleszewa jak teraz wojna na Ukrainie likwidować całkowicie wszystkie linie podmiejskie czyli mają pretekst by wszystko niszczyć i likwidować. W Ostrowie Wlkp jest o wiele więcej linii podmiejskich i nigdy nie likwidowano linii podmiejskich bo tam jest władza, która patrzy przede wszystkim na osobę ludzką jako człowieka a później przede wszystkim pasażera. W Kaliszu władze nie liczą się z nikim tylko żeby oni mieli zysk a poza miastem PKS już zostało 16 linii także tylko przeprowadzić się do Ostrowa Wielkopolskiego bo tu dalej rządzą pro Sowieccy komuniści. Przykro mi bardzo że mieszkam w Kaliszu takim mieście gdzie wszystko nam się odbiera.

 20. Co do linii 15 faktycznie będzie kursować co pół godziny w dni robocze i co godzinę w dni świąteczne jeżeli wyłudzają z gminy Nowe Skalmierzyce 1200 000 zł dotacji co ma sfinansować darmową komunikację dla mieszkańców miasta Kalisza Skalmierzyce muszą płacić za autobus taka to prawda o Panu Kinastowskim.

 21. Skoro Włodarze Miasta Kalisza nie chcą Szczypiorna to może te Osiedle niech zostanie włączone do Miasta Nowe Skalmierzyce gdzie dzięki temu już nie będzie z jedno najmniejszych w Polsce Tu jeden Forumowiczów pisał że będzie kursować 15-stka tylko gdzie będzie miała pętle końcową na Granicy z Nowych Skalmierzyc ale to nie problem Włodarzy bo Oni nie korzystają z zbiorowej Komunikacji

 22. Nie bardzo mogę zrozumieć dlaczego na stronie wlkp24.info ciągle robicie taki sam błąd ortograficzny. Piszecie np. w tekście artykułu o trasie Kalisz-Ostrów oraz Ostrów-Kalisz w formie nieprawidłowej. Prawidłowo powinno być z 2 spacjami: przed myślnikiem i za myślnikiem czyli Kalisz – Ostrów oraz Ostrów – Kalisz. Jeśli bowiem zapis jest w formie Kalisz-Ostrów to taki zapis tworzy de facto 1 wyraz Kalisz-Ostrów jako KaliszoOstrów. Przykładowo powiem, że np. Bielsko-Biała to jedno miasto składające się historycznie z dwóch: Bielska i Białej. I w tym wypadku zapis jest prawidłowy. Natomiast jeśli zapis z myślnikiem nie dotyczy połączonej z dwóch wyrazów jednej nazwy to zawsze musi być spacja przed i po myślniku. W przeciwnym razie wychodzi bezsensowne połączenie.

 23. Jeśli wykluczacie mieszkańców Szczypiorna, to ja się nie zgadzam na takie traktowanie. Płacę podatki tak samo jak każdy mieszkaniec Kalisza i chcę mieć takie same prawa do komunikacji! A może Szczypiorno to nie Kalisz?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick