Kwestowali na rzecz starego cmentarza

0
Mimo deszczu i chłodu tradycyjnie jak co roku na starym cmentarzu w Ostrowie Wlkp. nie zabrakło dziś kwestujących. Każdego roku pieniądze zbierają osoby, którym nie jest obojętny los tej starej, zabytkowej nekropoli. Wśród kwestujących byli samorządowcy, dziennikarze, społecznicy i działacze sportowi.

Kwesta odbywa się zawsze 2 listopada w dzień Zaduszny. W dniu, w którym szczególnie wspominamy tych którzy odeszli. A ta ostrowska nekropolia jest wyjątkowa. Stary Cmentarz uważany jest przez lokalnych historyków za nekropolię szczycącą się metryką starszą od warszawskich Powązek. Najstarszy z zachowanych nagrobków pochodzi z 1842 r. – mówi Witold Banach – dyrektor Muzeum w Ostrowie Wlkp. i członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków odbywa się od kilkunastu lat. Do tej pory odnowiono m.in. zabytkowe płyty mieszczące się na ogrodzeniu cmentarza i grób księdza Wincentego Głębockiego. Tym razem zebrane środki zostaną przeznaczone m.in. na dokończenie renowacji zabytkowego ogrodzenia. W ubiegłym roku podczas kwesty udało się zebrać ok 5 tysięcy złotych.

 

redaktor wlkp24.info
anna.grzesiak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick