DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kursują do Wągrowca, Wolsztyna i Grodziska Wielkopolskiego. Nowe pociągi Kolei Wielkopolskich już na torach!

Składy mają 170 miejsc siedzących i mogą poruszać się z prędkością nawet 120 km/h. Biało-czerwone pociągi wyposażone są w klimatyzację i gniazdka do ładowania urządzeń elektrycznych, są też dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Ekologiczne pojazdy już kursują na trasach Poznań – Wągrowiec – Gołańcz oraz Poznań – Grodzisk Wielkopolski – Wolsztyn, czyli na tych najbardziej obleganych przez pasażerów. Nowe składy zakupiono przy udziale środków z WRPO (puli unijnej zarządzanej przez władze regionu), kwota dofinansowania to 66 mln zł.

Szybciej do Piły

Efekty przebudowy trasy kolejowej między Poznaniem a Piłą to 34 zmodernizowane perony w 22 lokalizacjach, między innymi w Obornikach, Budzyniu i Chodzieży. To najdroższa inwestycja realizowana z regionalnej puli budżetu unijnego – prawie 425 mln zł. Choć zasadnicze prace zakończyły się pod koniec ubiegłego roku – to dopiero teraz, po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, pociągi jadące przebudowaną trasą przyspieszą. Od 13 grudnia podróż z Poznania do Piły będzie trwała ponad 40 minut krócej niż przed remontem!

Wolsztyn i Grodzisk Wielkopolski

Szansę na remont ma również infrastruktura kolejowa w innej części Wielkopolski. Polskie Koleje Państwowe ubiegają się o dofinansowanie w trwającym właśnie konkursie o nazwie „Modernizacja regionalnego układu kolejowego oraz poprawa stanu infrastruktury dworcowej”. Kwota z WRPO na ten cel to ponad 108 mln zł. Za te pieniądze mają zostać wyremontowane perony w Grodzisku i Wolsztynie. W ramach prac planowane jest między innymi ustawienie wiat na rowery, instalacja nowoczesnej informacji pasażerskiej i wymiana oświetlenia.

Więcej na temat kolejowych inwestycji w najnowszym magazynie Zmieniamy Wielkopolskę.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • X
    xxxx

    środa, 11 listopada, 2020

    A przez Ostrów , miasto od lat kolejarskie jeżdżą stare przypudrowane elektryki !

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz