Kursują do Wągrowca, Wolsztyna i Grodziska Wielkopolskiego. Nowe pociągi Kolei Wielkopolskich już na torach!

1
Dwa z czterech nowoczesnych składów już zatrzymują się na stacjach najbardziej obleganych przez pasażerów. Te pociągi to najdłuższe składy we flocie regionalnego przewoźnika. Zakup był możliwy dzięki wsparciu unijnemu.

Składy mają 170 miejsc siedzących i mogą poruszać się z prędkością nawet 120 km/h. Biało-czerwone pociągi wyposażone są w klimatyzację i gniazdka do ładowania urządzeń elektrycznych, są też dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Ekologiczne pojazdy już kursują na trasach Poznań – Wągrowiec – Gołańcz oraz Poznań – Grodzisk Wielkopolski – Wolsztyn, czyli na tych najbardziej obleganych przez pasażerów. Nowe składy zakupiono przy udziale środków z WRPO (puli unijnej zarządzanej przez władze regionu), kwota dofinansowania to 66 mln zł.

Szybciej do Piły

Efekty przebudowy trasy kolejowej między Poznaniem a Piłą to 34 zmodernizowane perony w 22 lokalizacjach, między innymi w Obornikach, Budzyniu i Chodzieży. To najdroższa inwestycja realizowana z regionalnej puli budżetu unijnego – prawie 425 mln zł. Choć zasadnicze prace zakończyły się pod koniec ubiegłego roku – to dopiero teraz, po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, pociągi jadące przebudowaną trasą przyspieszą. Od 13 grudnia podróż z Poznania do Piły będzie trwała ponad 40 minut krócej niż przed remontem!

Wolsztyn i Grodzisk Wielkopolski

Szansę na remont ma również infrastruktura kolejowa w innej części Wielkopolski. Polskie Koleje Państwowe ubiegają się o dofinansowanie w trwającym właśnie konkursie o nazwie „Modernizacja regionalnego układu kolejowego oraz poprawa stanu infrastruktury dworcowej”. Kwota z WRPO na ten cel to ponad 108 mln zł. Za te pieniądze mają zostać wyremontowane perony w Grodzisku i Wolsztynie. W ramach prac planowane jest między innymi ustawienie wiat na rowery, instalacja nowoczesnej informacji pasażerskiej i wymiana oświetlenia.

Więcej na temat kolejowych inwestycji w najnowszym magazynie Zmieniamy Wielkopolskę.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick